Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inchiderea contului 691 in caz de pierdere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inchiderea contului 691 in caz de pierdere

10 replies to this topic

#1 rolimpia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Baia Mare

Postat 28 February 2006 - 11:27 PM

in anul 2005 primele 2 trimestre firma a avut profit. S-a calculat impozit pe profit si s-a achitat (691=441 in negru; 441=5121; 121=691). Per total an firma a inregistrat pierdere. Am stornat impozitul (691=441 in rosu). Intrebarea e cum inchid contul 691 prin 121: in negru sau in rosu? As mai avea o intrebare: in declaratia 101 la pozitia 47 trec suma cu minus sau nu trec deloc acest impozit platit pt ca nu am o rubrica pt impozit de recuperat si nu stiu cum sa evidentiez ca aceasta suma negativa este impozit de recuperat si nu datorat?



#2 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 February 2006 - 11:44 PM

- 121=691 CU SUMA IN MINUS
- PROGRAM DECL. FISCALE 2006 SUB DECL. 100-LEGISLATIE:

Rd.1 "Suma datorata": se inscrie suma reprezentand impozit pe profit datorat pentru perioada de raportare, calculata ca diferenta intre impozitul pe profit datorat cumulat de la inceputul anului la sfarsitul perioadei de raportare si impozitul pe profit datorat cumulat de la inceputul anului la sfarsitul perioadei precedente celei de raportare, in situatia in care pe cumulat, in perioada de raportare s-a inregistrat profit impozabil.
Rd.3 "Suma de plata": se va inscrie suma de la rd.1.
Rd.4 "Suma de recuperat": se inscrie suma reprezentand impozit pe profit de recuperat pentru perioada de raportare, calculata ca diferenta intre impozitul pe profit datorat cumulat de la inceputul anului la sfarsitul perioadei precedente celei de raportare si impozitul pe profit datorat cumulat de la inceputul anului la sfarsitul perioadei de raportare, in situatia in care, in perioada de raportare s-a inregistrat pe cumulat pierdere fiscala sau scaderea profitului impozabil (de ex. in trimestrul in care se primesc dividendele de la o alta societate unde se detin participatiile sau se inregistreaza cheltuieli nedeductibile fiscal).
Exemplu:
Trim. I:
Rezultatul exercitiului: profit impozabil, pe cumulat = 1000;
I1 = Impozit pe profit, cumulat = 250;
Impozit pe profit datorat trim.I = 250;
Declaratie trim. I:Suma datorata 250
Suma de plata 250
Suma de recuperat nu se completeaza

Trim. II:
Rezultatul exercitiului: profit impozabil, pe cumulat = 700;
I2 = Impozit pe profit, cumulat, la sfarsitul trim.II = 175;
Impozit pe profit de recuperat trim.II: (I1- I2 = 250-175) = 75;
Declaratie trim.II:
Suma datorata nu se completeaza
Suma de recuperat 75

Trim. III:
Rezultatul exercitiului: pierdere fiscala, pe cumulat = 500;
I3 = Impozit pe profit, cumulat, la sfarsitul trim.III = 0;
Impozit pe profit de recuperat trim.III = (I2- I3 = 175- 0) = 175;
Declaratie trim.III:
Suma datorata nu se completeaza
Suma de recuperat 175


Trim. IV:
Rezultatul exercitiului: pierdere fiscala, pe cumulat = 1000;
I4= Impozit pe profit, cumulat, la sfarsitul trim.IV = 0;
Impozit pe profit de recuperat trim.IV= (I3- I4 = 0- 0) = 0;
Declaratie trim.IV:
Suma datorata nu se completeaza
Suma de recuperat 0




#3 anne_marie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2006 - 12:38 AM

Olimpia....la rd.47 din declaratie nu poti trece nimic , intrucat aceasta valoare ti-o calculeaza implicit programul , ca diferenta intre rd.44 , rd.45, rd.46..... adica , diferenta dintre ceea ce ti-a iesit tie din calcul ca diferenta intre venituri si cheltuieli , din rd.10 (inteleg ca 0 , deoarece firma a iesit per total pe pierdere) , si totalul impozitului pe profit cumulat pe tot anul din toate declaratiile 100 depuse pe parcursul anului 2005 ( adica cele 4 aferente fiecarui trimestru)....total care dupa calculele mele ar trebui sa-ti dea tot 0 , daca le-ai intocmit corect...
Cornell ti-a exemplificat mai sus intocmirea declaratiilor trimestriale , 100 , in cazul in care , ai avut profit la inceputul anului , si pierdere fiscala in celelalte trimestre care au urmat...asa cum spui ca a fost cazul tau..

P.S. Cornell ce procent ai aplicat tu la calculul impozitului pe profit? :o



#4 romeodum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2006 - 11:17 AM

rolimpia a spus:

in anul 2005 primele 2 trimestre firma a avut profit. S-a calculat impozit pe profit si s-a achitat (691=441 in negru; 441=5121; 121=691). Per total an firma a inregistrat pierdere. Am stornat impozitul (691=441 in rosu). Intrebarea e cum inchid contul 691 prin 121: in negru sau in rosu? As mai avea o intrebare: in declaratia 101 la pozitia 47 trec suma cu minus sau nu trec deloc acest impozit platit pt ca nu am o rubrica pt impozit de recuperat si nu stiu cum sa evidentiez ca aceasta suma negativa este impozit de recuperat si nu datorat?

1.Impozitul il inchizi in rosu.
2.In declaratia 101 se trece calculul impozitului pe profit, al declararii acestuia si nu al platilor efectuate, precum si ca sa vezi ce pierdere deductibila ai pt.perioada urmatoare; asadar nu ai ce sa completezi pt.suma platita.



#5 MihaelaN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Targoviste

Postat 05 April 2006 - 01:48 PM

As mai avea si eu o mica nelamurire: In declaratia 100 din decembrie am declarat (neavand calculat impozitul cumulat) aceeasi suma cu cea din trimestrul III, adica impozit de recuperat. Trebuie sa fac rectificative la declaratia 100 din septembrie si decembrie (nu stiu daca in fisa ROL figurez cu impozit 0lei sau cu cele doua sume cu semnul minus), pentru a corespunde cu cei 0 lei din declaratia 101?
Va multumesc!



#6 melintescu_valentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Turnu Magurele
  • Interests:legislatie fiscala

Postat 05 April 2006 - 02:12 PM

Nu trebuie sa faci dec.rectif.la lunile anterioare.In dec.101 trebuia la pct. 46 sa treci sumele declarate in prin dec.100 in cursul anului si la pct. 47 trece-ai diferenta de impozit datorat (in plus sau in minus ) fata de impozitul datorat pct.44.



#7 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 16 April 2006 - 04:50 PM

Am si eu o nelamurire, o chestie care ar trebui sa o stiu dar.... Mai exact: firma platitoare de impozit pe profit, am depus pentru decembrie aceeasi declaratie ca si pentru septembrie (cu valoarea 0) intrucat nu terminasem... calculele. Intr-un final fericit, am ramas cu profit pe trimestrul IV din 2005. Acum vreau sa depun 100 rectificativ, 101 si bilantul. Nelamurirea mea este: calculez impozitul pe profit in luna decembrie, in ianuarie sau in aprilie, cand depun 100 rectificativ? Multumesc.



#8 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 April 2006 - 07:53 PM

calculezi imp. pe profit ptr. trim .lV/ 2005 ,rectificativa tot la dec. 2005



#9 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 16 April 2006 - 09:17 PM

Bun, si inregistrarea impozitului in 691 o fac in decembrie, sau mai tarziu? Multumesc.



#10 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 17 April 2006 - 09:31 AM

Cristian Mazilu a spus:

inregistrarea impozitului in 691 o fac in decembrie, sau mai tarziu?
La decembrie 2005 inregistrezi impozitul pe profit.
Apoi,odata cu bilantul depui declaratia 101 pt anul 2006.
Nu sunt de parere ca trebuie sa depui rectificativa la dec.05 pt ca nu ai gresit nimic-ai declarat la nivelul trim.3 2005 care era zero.... :roll:



#11 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 17 April 2006 - 08:37 PM

Multumesc la Dumnezeu, am gasit o solutie.... ieftina! Am mai gasit niste bonuri pe care nu le inregistrasem, cu putin mai mult decat valoarea pe care o aveam eu la profit. Concluzia? Pierdere! Multumesc mult pentru tot.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL