Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT PE PROFIT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


IMPOZIT PE PROFIT

18 replies to this topic

#1 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 March 2006 - 06:44 PM

CUM PROCEDEZ IN CAZUL IN CARE SOCIETATEA ARE LA REZULTATUL REPORTAT O PIERDERE DE ANUL TRECUT DAR SI ANUL ACESTA L-A INCHEIAT PE PIERDERE DAR ARE CH. DE PROTOCOL SI ALTE CH. DE EXPLOATARE (CT. 6583 SI 6588)? SE CARCULEAZA IMPOZIT PE PROFIT AFERENT CH. NEDEDUCTIBILE SI PANA CAND POT SA-L VIREZ?



#2 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 March 2006 - 08:16 PM

IMI RASPUNDE CINEVA SI MIE LA INTREBAREA PUSA MAI SUS? VA ROG.




#3 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 01 March 2006 - 08:30 PM

Daca cheltuielile de protocol sunt mai mari decat pierderea cumulata (in suma absoluta), nu se achita impozit pe profit. Pierderea fiscala va fi insa mai mica decat pierderea contabila cu valoarea cheltuielor nedeductibile.
In declaratia de impozit pe profit, va fi inscrisa pierdera fiscala, pierdere fiscala ce va fi recuperata in anii urmatori, cand societatea va fi pe profit.



#4 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 02 March 2006 - 11:50 AM

NU CRED CA AM INTELES CHESTIA CU CH. NEDEDUCTIBILE DACA SUNT MAI MARI DECAT PIERDEREA IN SUMA ABSOLUTA NU SE PLATESTE IMPOZIT PE PROFIT? MIE MI SE PARE CA ESTE TOCMAI INVERS. NU? VA ROG SA MA LAMUREASCA SI PE MINE CINEVA. SI INCA CEVA CH. DE PE 6588 SI 6583 SUNT NEDEDUCTIBILE?



#5 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 02 March 2006 - 12:02 PM

Eu cred ca,daca cheltuielile nedeductibile adunate cu pierderea dau ceva pozitiv,se impoziteaza..adica pierdere (121 inainte de calcul impozit profit) este de 1.000 ,cheltuieli nedeductibile cumulate 1.500,o sa ai profit impozabil...
Sper sa nu gresesc :oops:



#6 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 07:24 PM

In cazul unei societati cu pierdere si cheltuieli de protocol se mai face inregistrarea 691=441? Si daca da, cum se inchide contul 441?
Multumesc!



#7 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 02 March 2006 - 07:48 PM

Andreea are dreptate. Acelasi lucru incercam si eu sa-ti spun, insa exprimarea nu a fost prea clara.

Pierdere - 1.000
Cheltuieli deductibile 500 < 1.000
Nu se datoreaza impozit pe profit.

Daca cheltuielile nedeductibile (din cont 628, 6583 etc) sunt mai mari decat 1.000, se procedeaza cum a zis Andreea.



#8 skf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 02 March 2006 - 07:54 PM

Hai s-o luam pe rand:
1.
- societate are pierdere fiscala din anul precedent 1000 lei
- in acest an 121 are sold debitor 500 lei (pierdere contabila 500 lei)
- cheltuieli nedeductibile 700 lei sa spunem
Asta inseamna ca societatea incheie anul cu profit fiscal 200 lei ((-500)+700). Nu o sa constituim insa impozit pe profit intrucat avem pierdere fiscala de recuperat din anul precedent, o recuperam si ramanem cu pirdere fiscala 800 lei (btw, a nu se uita repartizarea profitului in 2006 pe acoperire pierdere) pe acre o putem recupera in urmatorii patru ani.
2. - societate are pierdere fiscala din anul precedent 1000 lei
- in acest an 121 are sold creditor 500 lei (profit contabil 500 lei)
- cheltuieli nedeductibile 700 lei sa spunem
Asta inseamna ca societatea incheie anul cu profit fiscal 1200 lei (500+700).
De data asta acoperim pierderea fiscala precedenta de 1000 lei si ramanem cu profit 200 lei pentru care calculam impozit profit:
691=441 32 lei
Parca intreba cineva cum il inchide dupa aceea pe 441... draga mea, pe asta nu trebuie sa stii sa-l inchizi ca-l inchid finantele pentru tine :lol: ... glumeam... se inchide la plata prin 5121 sau 5311 daca platesti direct la trezorerie.



#9 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 02 March 2006 - 07:56 PM

Referitor la intrebarea ta daca cheltuielile din cont 6583 sau 6588 sunt nedeductibile:
- cont 6583 "Cheltuieli din cedarea activelor" (daca nu ma insel): suma este deductibila daca veniturile din vanzarea activelor pentru respectiva operatiune sunt mai mari; nu stiu sigur, insa s-ar putea ca deductibilitatea sa depinda si de organizarea unei licitatii pentru vanzarea activelor;
- cont 6588 - depinde de natura cheltuielilor inregistrate in acest cont, daca cheltuielile sunt efectuate pentru realizare obiectului de activitate;



#10 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 08:04 PM

Eu inteleg astfel :
- daca pierdere =1000 ; ch nededuct. = 500 atunci nu se datoreaza impozit, deci fara 691=441
- daca pierdere = 1000, ch. nededuct. = 1200 atunci se datoreaza impozit = 16%x 200 cu inregistarea 691=441

E bine ? Multumesc !



#11 skf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 02 March 2006 - 08:05 PM

Cheltuielile cu activele cedate sunt deductibile
1. daca sunt mai mici decat valoarea fiscala neamortizata (veniturile obtinute in urma comercializarii minus amortizarea inregistrata pana la data vanzarii) -in conditiile in care se mijloacele fixe se vand fara licitatie
2. sunt deductibile indiferent daca sunt mai mari sau mici decat valoarea fiscala neamortizata fiscala daca m.f. se vand prin unitati specializate sau licitatie conform legii.



#12 skf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 02 March 2006 - 08:09 PM

E perfect Flyer in conditiile in care vorbim doar de rezultatul exercitului curent si nu trebuie sa acoperim nici-o pierdere fiscala a exercitiilor precedente.



#13 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 08:33 PM

Multumesc!



#14 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 02 March 2006 - 09:09 PM

AM PUS INTREBAREA RESPECTIVA DEOARECE EU AM FOST IN CONCEDIU DE INGRIJIRE COPIL 2 ANI IAR D-NA CARE M-A INLOCUIT LA SF. ANULUI TRECUT DESI AVEA PIERDERE SI CH. NEDEDUCTIBILE MAI MARI DECAT PIERDEREA EA A CALCULT IMP. PE PROFIT PE TOTALUL CH.NEDEDUCTIBILE SI NU PE DIFERENTA DINTRE ACESTEA SI PIERDERE SI M-M GANDIT CA POATE ACUM DESI AM PIERDERE MAI MARE DECAT CH. DE PROTOCOL TREBUIE ORICUM SA DATOREZ IMP. PE PROFIT PT. CH. NEDEDUCTIBILE. CH PE CARE LE AM IN 6583 SUNT AFERENTE VAL. NEAMORTIZATE A UNUI MIJL. FIX CASAT. ESTE DEDUCTIBILA CHELTUIALA



#15 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 02 March 2006 - 09:14 PM

FAINA CHESTIA CU INCHIDEREA LUI 441 INTRADEVAR ASA ESTE CU ASTA NU TREBUIE SA TE OBOSESTI CA TI-L INCHID EI
:lol: MULTUMESC CELOR CARE MI-AU SCRIS SUNTETI SUPER FAINI MERCI



#16 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 02 March 2006 - 09:29 PM

MAI AM O INTEBARE DACA AM PIEDERE CONTABILA SI PIERDERE FISCALA MAI MICA DECAT CEA CONTABILA CU VALOAREA CH. NEDEDUCTIBILE ATUNCI LA REPORTAREA PIERDERII IN LUNA IANUARIE CARE PIERDERE O REPORTEZ INREG FIIND 117=121



#17 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 02 March 2006 - 10:07 PM

Cea contabila.

Nu mai scrie cu majuscule, este obositor. :cry:



#18 roxydei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mures

Postat 22 March 2006 - 08:18 AM

IMI POATE SPUNE CINEVA,VA ROG,DACA LA 31 .12.2005 A M AVUT PIERDERE FISCALA 9975 ROn si la ianuarie si februarie 2006 are profit,la trimestru calculez si platesc impozit pe profit ?
Va multumesc.



#19 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 22 March 2006 - 11:31 AM

La calcularea impozitului in martie,se tine cont si de pierderea fiscala , daca pierderea fiscala este mai mare decat profitul nu se plateste ,sau daca pierderea <profit se calculeaza pe diferenta.
LAURA JUNC






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL