Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu medical

4 replies to this topic

#1 carman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Interests:toate

Postat 01 March 2006 - 07:05 PM

stiui ca s-a mai discutat dar tot nu am inteles.
Am un salariat care a lucrat asa;
-ian ,febr,martie,april,mai 2005
-pauza pana in august inclusiv
-septembrie 2005 -pana in prezent angajat,dar la alta soc.
in februarie 2006 are CM (5 zile)
care este stagiul lui de cotizare pentru ca la soc noua la care lucreza sunnt numai 5 luni. :?:
masina



#2 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 March 2006 - 09:54 PM

Concediile medicale se calculeaza ca medie a veniturilor pe 6 luni din ultimele 12 luni.
Deci avand o intrerupere de 2 luni nu are dreptul la cm deoarece in aceasta perioada nu a beneficiat de perioade asimilate (cm) ci de intrerupere a activitatii.




#3 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 01 March 2006 - 10:41 PM

florika a spus:

Concediile medicale se calculeaza ca medie a veniturilor pe 6 luni din ultimele 12 luni.
Deci avand o intrerupere de 2 luni nu are dreptul la cm deoarece in aceasta perioada nu a beneficiat de perioade asimilate (cm) ci de intrerupere a activitatii.

Floika nu prea inteleg ce vrei sa spui . Intr-adevar concediile medicale se calculeaza ca medie a veniturilor lunare pe ultimele 6 luni din cele 12 care se considera stagiu de cotizare conform art 10 din OUG 158/2005 . La Carman omul are 8 luni lucrate in ultimele 12 deci indeplineste conditia pt a benficia de concediu medical . Problema e ca nu are decat 5 luni lucrate la ultimul loc de munca si ca sa beneficieze de concediu trebuie sa aduca adeverinta de la casa de pensii (pt ca aici se platea anul trecut contrib pt concedii ) din care sa reiasa faptul ca s-au platit darile in lunile cuprinse in stagiu ( martie , aprilie , mai in cazul dat) in care a lucrat la cealalta societate .



#4 carman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Interests:toate

Postat 05 March 2006 - 10:02 AM

am mai vorbit cu unul cu altul si am inteles ca este suficient sa aduca o adeverinta de la fostul loc de munca cu veniturile realizate la ei si cu mentiunea ca soc a retinut si platit CAS,dupa care pot sa iau in calcul si ultima luna lucrata la ei. :shock:
masina



#5 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2006 - 12:08 PM

carman a spus:

am mai vorbit cu unul cu altul si am inteles ca este suficient sa aduca o adeverinta de la fostul loc de munca cu veniturile realizate la ei si cu mentiunea ca soc a retinut si platit CAS,dupa care pot sa iau in calcul si ultima luna lucrata la ei. :shock:

CRED ca problema se trateaza ( ca tot e vorba de concedii medicale)astfel :
Stagiul de cotizare : ultimele 5 luni respectiv lunile 01,12,11,10,09 (daca aceasta este integrala) la care se adauga una din lunile in care asiguratul in cauza, a fost in somaj, dar ATENTIE, cu aceeasi lungime de zile lucratoare a celei lipsa, respectiv 08 ! Aceasta solutie este data si de art.13 din Normele Metodologice la OUG 158/2005.
Casele de sanatate nu mai cer adeverintele de la CASMB !
Deoarece cele 5 zile de CM sunt platite din fondurile angajatorului, justificarea modului de calcul (calculul Mzbci = media zilnică a bazei de calcul al indemnizațiilor de asigurări sociale desănătate) va este necesara doar pentru un eventual control pe linie fiscala si bineinteles in fata patronatului.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL