Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturi cu data ulterioara platii... in SAGA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturi cu data ulterioara platii... in SAGA

7 replies to this topic

#1 ceranca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 02 March 2006 - 01:03 PM

Buna ziua,
Firma la care platesc hosting pentru site-uri de Internet imi emite factura fiscala dupa ce inregistreaza plata pe care am facut-o prin OP. Adica, ei imi trimit prin e-mail suma pe care o am de platit, eu merg la banca si fac OP-ul, apoi ei emit factura fiscala in momentul in care primesc banii. Nefiind foarte priceputa in astfel de proceduri, am incercat sa introduc o asemenea operatiune in SAGA, ceea ce a fost imposibil. Acolo trebuie ca factura sa aiba data anterioara platii sau aceeasi data cu plata. I-am contactat pe cei de la care cumpar hosting si mi-au raspuns ca ei asa procedeaza, dateaza factura dupa ce primesc banii. Oricat de ilogic mi se pare mie acest lucru, va rog sa-mi spuneti daca este corect cum procedeaza ei, si daca da, atunci cum sa inregistrez factura si plata in SAGA. Daca nu este corect, poate sunteti amabili sa imi dati si un nr. de lege in care se face referire la acest lucru, sa nu ma cert cu oamenii fara o baza legala.
Multumesc anticipat.



#2 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2006 - 01:08 PM

ceranca a spus:

Buna ziua,
Firma la care platesc hosting pentru site-uri de Internet imi emite factura fiscala dupa ce inregistreaza plata pe care am facut-o prin OP. Adica, ei imi trimit prin e-mail suma pe care o am de platit, eu merg la banca si fac OP-ul, apoi ei emit factura fiscala in momentul in care primesc banii. Nefiind foarte priceputa in astfel de proceduri, am incercat sa introduc o asemenea operatiune in SAGA, ceea ce a fost imposibil. Acolo trebuie ca factura sa aiba data anterioara platii sau aceeasi data cu plata. I-am contactat pe cei de la care cumpar hosting si mi-au raspuns ca ei asa procedeaza, dateaza factura dupa ce primesc banii. Oricat de ilogic mi se pare mie acest lucru, va rog sa-mi spuneti daca este corect cum procedeaza ei, si daca da, atunci cum sa inregistrez factura si plata in SAGA. Daca nu este corect, poate sunteti amabili sa imi dati si un nr. de lege in care se face referire la acest lucru, sa nu ma cert cu oamenii fara o baza legala.


Ai putea sa contabilizezi plata prin ct Furnizori facturi nesosite... Merge in SAGA dar trebuie sa introduci in modulul Articole contabile sau asa ceva,,,  
Ar fi bine insa sa iti trimita o roforma pentru aceea plata nu numai o instiintare pe mail

Multumesc anticipat.




#3 ceranca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 02 March 2006 - 01:13 PM

Multumesc pentru promptitudine. Le voi cere factura proforma in acest caz. Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa arate articolul contabil, fiindca eu nu sunt de specialitate... Firma este microintreprindere si eu plata o inregistrez in 626, dar nu stiu cum sa scriu articolul cu furnizorii facturi nesosite.



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 March 2006 - 02:15 PM

ceranca a spus:

Multumesc pentru promptitudine. Le voi cere factura proforma in acest caz. Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa arate articolul contabil, fiindca eu nu sunt de specialitate... Firma este microintreprindere si eu plata o inregistrez in 626, dar nu stiu cum sa scriu articolul cu furnizorii facturi nesosite.
fa rost de un contabil



#5 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2006 - 09:15 PM

Are dreptate Septimiu,dece nu faci rost de un contabil



#6 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 02 March 2006 - 09:27 PM

409 = 5121 cand faci plata
626 = 401 cand vine factura ( banuiesc ca nu esti platitor de TVA )
si tot atunci , 401 = 409
:wink:
.... asta pana iti gasesti contabil :wink:



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 March 2006 - 09:57 PM

4092 - avans prestari servicii



#8 ceranca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 03 March 2006 - 10:37 PM

Multumesc pentru ajutor si pentru sugestii. Nu sunt platitor de TVA, iar contabili am avut cativa care nu si-au facut treaba. Am mai povestit pe aici pe undeva... Oricum, la cata activitate avem noi, fac contabilitatea pe 6 luni intr-o dupa-amiaza. V-am cerut sfatul pentru ca lucrez cu SAGA si nu am mai intalnit o situatie asemanatoare anterior.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL