Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Expediere declaratii prin posta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Expediere declaratii prin posta

34 replies to this topic

#21 Andra M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2006 - 04:47 PM

Otilia,

Ca sa fii sigura ca iti vor prelua declaratia in baza lor de date, nu pune fisierul pe o discheta , pune-l pe cd. E mult mai sigur. Alea de la sector 3 sunt niste super vaci. De ex, nu au vrut sa imi primeasca o rectificativa la fise fiscale pt. ca nu aveam primul borderou la mine, inregistrat de catre ele. La AFP 6 au inregistrat fara probleme.

Mie de la sector 4 mi-au spus ca pot trimite prin posta si ti-am zis ca am bifat o fisa pe platitor unde am avut probleme cu o 100 depusa la ghiseu, pe care ele nu o aveau... :(



#22 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2006 - 06:32 PM

Otilia , la sanatate am sunat eu si mi-au spus ca se pot trimite prin posta , iar la ITM scrie in ordin ca se pot transmite si prin posta . Sper sa rezolve cat mai curand transmiterea prin e-mail .




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2006 - 06:44 PM

la sanatate am vrut chiar eu sa le trimit prin posta, cand era nebunia de acum cateva zile, si mi s-a spus clar ca nu se poate !! am fost la sect. 6 personal !!! dracu' sa-i inteleaga!
decl. pt. ITM am exclus-o pt. ca stiam ce scrie la ordin, vio. vezi mesajele anterioare. :D
am putea profita de aceasta discutie sa facem o lista cu extrase din acte normative privitoare la depunerea decl. de tot felul pe care le avem. sa fie ceva mai grupat !
...poate mai gasim prevederi legale diferite pt. acelasi tip de decl. :cry:



#24 ceranca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 06 March 2006 - 07:05 PM

Am trimis la Casa de Pensii in Bucuresti prin e-mail. Mi-au raspuns ca declaratia este corecta, a fost inscrisa in baza de date, si m-au invitat sa o trimit si prin posta, cu confirmare de primire. Am trimis si prin posta si am primit confirmarea. Speram sa functioneze ca la somaj, unde se trimite doar prin e-mail si e totul OK.



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2006 - 07:30 PM

probleme nu apar ca ei nu le primesc prin posta fiindca nu au de unde sa stie ce e inautru si nu pot refuza corespondenta de la contribuabil. chestie e dupa ce deschid si vad ca e vb de declaratie, ce fac cu ea si, mai ales, in ce masura se pot preleva de dispozitiile legale privind depunerea decl., in caz de probleme... eu zic "v-am trimis-o prin posta, mi-am facut datoris" si ei zic " trebuia sa vii personal, n-ai venit - nu am nici o raspundere". asta-i, dragilor.

oricum, eu sincer ma bucur ca sistemul vad ca fct., fiindca nimeni nu a mai zis, inafara de mine, ca a avut probleme cu trimisul prin posta, chiar daca instructiunile resp. nu o prevad. :D super bine !



#26 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 March 2006 - 09:22 PM

Otilia, fi mai optimista trimisul cu posta sau email este cel mai comod,Nu te teme semnatura de confirmarea corespondentei spune mult.Numai bine.



#27 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2006 - 09:51 PM

ceranca a spus:

Am trimis la Casa de Pensii in Bucuresti prin e-mail. Mi-au raspuns ca declaratia este corecta, a fost inscrisa in baza de date, si m-au invitat sa o trimit si prin posta, cu confirmare de primire. Am trimis si prin posta si am primit confirmarea. Speram sa functioneze ca la somaj, unde se trimite doar prin e-mail si e totul OK.

anca, la ce adresa de mail ai trimis? Unde gasim detalii despre cum se trimite prin mail? multumesc....



#28 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2006 - 01:29 AM

Si eu le-am trimis o perioada lunga prin posta dar la un moment dat, cand am tras linie, am constatat o multime de suprize in fise, o declaratie aparea, 5 nu. Si ce-am facut?... ce-a facut si Otilia! Copii dupa toate, plus copii dupa confirmarile de primire, plus dichete cate doua (pentru siguranta!).Cel mai naspa a fost la somaj, nu-mi mai aduc aminte exact dar cred ca e mult spus ca apareau 10 declaratii in 3 ani de zile. Imaginati-va! Nu mi-a zis nimeni ca e ilegal si ca nu trebuia sa le trimit prin posta, dar functionarele ridicau din umeri...aste-a sunt conditiile... oameni putin, spatiu mic... si uite asa am purces la drumuri, pana le-am reintrodus pe toate... cu bunavointa inspectoarei. De atunci dragilor, nu m-am mai riscat decat in situatii de exceptie. Chiar daca e legala varianta postala, la o situatie ca cea prezentata mai sus, si daca iti mai trebuie rapid si vreun certificat.... sa vezi ce-ti mai sfaraie picioarele... adm...birou...adm...birou... pana ajungi asa ](*,) ... si te lecuiesti de "experiente postale". E doar o recomandare...
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#29 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2006 - 10:28 AM

Si eu trimit declaratiile prin posta la adm fin, CASMB,CASAOPSNAJ,casa de pensii (cu care am semnat un proces verbal in acest sens).
Cel putin la Adm Fin le trimit de prin 1998, si n-am avut probleme vreodata.
Ca sa n-am probleme cu discheta o bag intr-un plic antisoc, din ala cu bule.
Altfel le trimit pe toate cu confirmare de primire; cele pt adm financiara le trimit fie cu "prioripost cu valoare declarata fixa"- un plic special care are o nota de inventar dar care -i cam scump, sau ca "scrisoare cu valoare declarata"- cum se trimit bilanturile- dar tot asa cu nota de inventar.In cazul scrisorilor cu valoare declarata, plicurile se duc deschise la posta si functionara are obligatia sa verifice continutul plicului care trebuie sa corespunda cu ce-i trecut pe nota de inventar si sa-ti puna stampila de zi pe exemplarul tau de declaratie. De fapt au aceasta obligatie - ma refer la aia cu stampilarea exemplarului care ramane la expeditor- si in cazul declaratiilor prioripost, dar din pacate nu toate fuctionarele stiu regulamentele postei. Eu am avut discutii la posta de foarte multe ori fiindca mai ales cele nou-venite habar n-aveau de asta si nici nu erau dispuse sa se intereseze.In orice caz,daca exista nota de inventar chiar nu vad cine mai poate contesta ca le-ai trimis sau ca le-au primit fiindca nu stiau ce contine plicul.
La CASMB SI CASAOPSNAJ le trimit de cand s-au scumpit plicurile prioripost doar ca scrisori recomandate cu confirmare de primire.
Sigur ca e destul de scump daca socotesc plic antisoc+plic prioripost+taxe postale dar ce, pingelele mele nu costa nimic? Plus timpul irosit cu drumurile si cozile?Recunosc ca n-am vocatie pentru cozi...
PS Declaratiile rectificative nu pot fi trimise prin posta!



#30 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 07 March 2006 - 11:16 AM

Ceranca,
Te rog sa postezi adresa de e-mail la care transmiti declaratiile la Casa de Pensii Bucuresti.



#31 ceranca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 07 March 2006 - 12:03 PM

Adresa de e-mail pentru trimis declaratia de pensii in Bucuresti:
bucuresti.declaratii@cnpas.org

Inainte de a o trimite, cel care de obicei se ducea cu declaratiile a fost la Casa de Pensii in Vitan si a facut un fel de proces verbal cu ei, in care se specifica faptul ca voi trimite prin e-mail declaratia, de la adresa de e-mail specificata in procesul verbal, apoi hartiile prin posta cu confirmare de primire.



#32 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 07 March 2006 - 12:07 PM

Ceranca, dar de ce iti mai cer si pe suport de hartie, pentru ca la ghiseu nu iti mai opresc nici un exemplar incepand cu anul acesta? Sau procesul verbal s-a facut anul trecut?



#33 ceranca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 07 March 2006 - 12:21 PM

Nu mai tin minte exact cand s-a facut procesul verbal, voi verifica atunci cand ajung la firma, dar este prima luna in care trimit prin e-mail, asa incat inclin sa cred ca s-a facut in ianuarie. D-lui care a fost acolo i s-a spus ca, desi scrie in procesul verbal sa trimit si hartiile, de fapt nu este nevoie. Apoi, in relpy-ul la e-mail-ul meu cu declaratia, cei de la Casa de Pensii au tinut sa-mi aminteasca sa trimit si prin posta, cu confirmare de primire, ceea ce am si facut. In alta zi cand eram la posta, parca in 24, am mai vazut pe cineva facand acelasi lucru. Si mie mi se pare aiurea, mai ales ca nu se mai uita nimeni pe hartiile respective. Imi amintesc cand am trimis omul la AF cu bilantul, cu decl. 100, decl. privind cifra de afaceri si alte alea, i-am dat un teanc gros de foi printate si niste dischete ca zicea ca in curand o sa faca hernie de atat de multe hartii pe care oricum nu se uita nimeni :D

Deci, ideea e ca eu am trimis si prin posta ca sa nu se trezeasca cineva sa comenteze ulterior. Nu trebuie sa aiba nici o logica in tara asta...



#34 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2006 - 08:52 AM

Pana acum obisnuiam sa trimit declaratiile prin posta cu nota de inventar avand in vedere ca pe confirmarea de primire nu este trecut si continutul, ar putea fi o foaie goala inauntru. Mai nou, niste nenea de la posta au zis ca asta e o modalitate invechita si ei nu au program de calculator pentru 'scrisoare cu valoare declarata' (buletin de expeditie+nota de inventar) si ca data viitoare sa le aducem cu confirmare de primire, trecand toate trimiterile pe un borderoul cu expeditor, destinatar, etc. Intrebarea mea este: are cineva un model de borderou de trimiteri postale? Se trece continutul, mai ales in cazul declaratiilor? Daca puteti, va rog frumos sa-l postati aici.

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Dara: 07 August 2006 - 08:53 AM




#35 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 09 February 2007 - 07:39 PM

Buna seara. Am nascut acum o sapt si imi este imposibil sa ma deplasez la adm fin pt depunerea decl 010, care au termen in 15.02.2006(cel putin la Cluj). Stie cineva daca ac tip de decl se poate transmite prin posta?
Va multumesc.


Vezi postareadana77, la Feb 9 2007, 07:38 PM, a spus:

Buna seara. Am nascut acum o sapt si imi este imposibil sa ma deplasez la adm fin pt depunerea decl 010, care au termen in 15.02.2006(cel putin la Cluj). Stie cineva daca ac tip de decl se poate transmite prin posta?
Va multumesc.

Ma scuzati ,termen de depunere 15.02.2007.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL