Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Expediere declaratii prin posta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Expediere declaratii prin posta

34 replies to this topic

#1 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 10:41 PM

Buna ziua,

As vrea sa depun declaratiile prin posta, cu confirmare de primire (pentru AF, CAS, CASS, somaj, itm), insa nu am mai facut asta pana acum si nici nu am gasit reguli scrise clar pe undeva.

Stiti cumva daca se poate face, in ce conditii? Multumesc pentru raspunsuri...



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 March 2006 - 10:51 PM

:D
te duci la posta, le pui in plic, scrii adresele pe hartiuta pt confirmare de primire si le dai don'soarei de la ghiseu... sau.... le trimiti prin plic prioripost si e mai simplu... dar mai scump




#3 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 10:57 PM

Mersi:). Sa inteleg ca nu sunt alte proceduri mai speciale?

Inteleg ca functioneaza pentru toate, inclusiv AF?Cum se procedeaza daca va fi nevoie de o declaratie vizata/stampilata?



#4 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 11:00 PM

Somajul nu se poate trimite prin posta (e-mail sau direct la ghiseu)



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 March 2006 - 11:08 PM

dan popa a spus:

Cum se procedeaza daca va fi nevoie de o declaratie vizata/stampilata?
confirmarea de primire tine loc de stampila



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 11:10 PM

Septimiu a spus:

:D  
te duci la posta, le pui in plic, scrii adresele pe hartiuta pt confirmare de primire si le dai don'soarei de la ghiseu... sau.... le trimiti prin plic prioripost si e mai simplu... dar mai scump

vioboss2004 a spus:

Somajul nu se poate trimite prin posta (e-mail sau direct la ghiseu)
adevarat !
nici AF nu se trimite prin posta (poate, doar, bilantul), nici CAS (tot e-mail sau direct la ghiseu) , nici CASS/pana una-alta....
doar ITM se poate.



#7 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 11:16 PM

Multumesc Otilia!

Of, credeam ca scap si eu de traficul infernal si de alergatura pe la cozi :(.
Despre CAS nu stiam ca se poate depune pe mail, nu am vazut nimic pe site-ul lor.



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 March 2006 - 11:29 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

Septimiu a spus:

:D  
te duci la posta, le pui in plic, scrii adresele pe hartiuta pt confirmare de primire si le dai don'soarei de la ghiseu... sau.... le trimiti prin plic prioripost si e mai simplu... dar mai scump

vioboss2004 a spus:

Somajul nu se poate trimite prin posta (e-mail sau direct la ghiseu)
adevarat !
nici AF nu se trimite prin posta (poate, doar, bilantul), nici CAS (tot e-mail sau direct la ghiseu) , nici CASS/pana una-alta....
doar ITM se poate.
eu am trimis nspe plicuri catre administratia financiara si nu am avut probleme... culmea... sumele sunt la locul lor in fisa de platitor



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 11:41 PM

Septimiu a spus:

eu am trimis nspe plicuri catre administratia financiara si nu am avut probleme... culmea... sumele sunt la locul lor in fisa de platitor
daca zici tu..., dar legea nu ofera explicit aceasta posibilitate.

specifica-mi un act normativ in vigoare care sa arate ca nu am dreptate !

eu, in schimb, voi "cita", ca si tine, din propria experienta si iti voi spune ca am intocmit 2 dosare cu MULTE copii decl. si confirmarile lor de primire la AF in vederea obtinerii a cate unui certificat fiscal. erau f. multe decl. trimise prin posta (asta pe vremea cand se si permitea acest lucru) si neinreg. la ei, ... acum, cand nu mai e permis, cu atat mai mult ! dar, daca tu poti sfatui colegii nostri sa faca asta...



#10 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 03 March 2006 - 12:52 AM

Si eu trimit frecvent prin posta si nu am avut nici un fel de probleme. Chiar am fost pusa in situatia de a dovedi trimiterea cu confirmarea de primire si tanti de la Administratie a fost foarte multumita ca data postei era in termen. Si asta s-a intamplat prin octombrie-noiembrie 2005, deci este in regula.

Daca nu era legala trimiterea prin posta, s-ar fi refuzat primirea declaratiei, nu? Ca sa nu mai spun ca primeam deja notificari pentru nedepunere, caci eu trimit prin posta declaratiile de cel putin 2-3 ani. Nu ma va convinge nimeni sa stau la cozi in asemenea conditii sub-umane. Cu atat mai mult cu cat am firme la toate sectoarele Bucurestiului, deci ar insemna 2 saptamani din luna sa stau la cozi
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 March 2006 - 01:04 AM

ALUPEI OTILIA a spus:

Septimiu a spus:

eu am trimis nspe plicuri catre administratia financiara si nu am avut probleme... culmea... sumele sunt la locul lor in fisa de platitor
daca zici tu..., dar legea nu ofera explicit aceasta posibilitate.

specifica-mi un act normativ in vigoare care sa arate ca nu am dreptate !

eu, in schimb, voi "cita", ca si tine, din propria experienta si iti voi spune ca am intocmit 2 dosare cu MULTE copii decl. si confirmarile lor de primire la AF in vederea obtinerii a cate unui certificat fiscal. erau f. multe decl. trimise prin posta (asta pe vremea cand se si permitea acest lucru) si neinreg. la ei, ... acum, cand nu mai e permis, cu atat mai mult ! dar, daca tu poti sfatui colegii nostri sa faca asta...
nu sfatuiesc pe nimeni nimic... a intrebat cum face sa trimita prin posta si eu i-am raspuns...
sa nu mai zic ca vad la posta oameni cu zeci de plicuri prioripost pt administratie... uneori nu mai au plicuri pt ca se "trimite la administratie declaratia cu discheta" (spusele vanzatorilor de la posta)... deci merge... si precum am spus apare in fisa de platitor



#12 Andra M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2006 - 09:29 AM

De unde si pina unde AF nu se trimit prin posta? Eu trimit prin posta de o gramada de vreme... iar cind am bifat o fisa pe platitor nu am avut nici o problema la declaratiile trimise prin posat ci la cele la care aveam stampila(in sensul ca pe acelea ei nu le aveau).

Eu trimit prin posta cu "nota de inventar"



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2006 - 11:25 AM

ORDIN nr. 91 din 31 ianuarie 2005 pentru modificarea Ordinului ministrului finanĂľelor publice nr. 281/2004 privind aprobarea modelului Âşi conĂľinutului formularului 100 "DeclaraĂľie privind obligaĂľiile de platĂŁ la bugetul general consolidat", cod 14.13.01.01/a
În temeiul prevederilor art. 10 alin. (6) din Hotãrârea Guvernului nr. 1.574/2003 privind organizarea ºi funcþionarea Ministerului Finanþelor Publice ºi a Agenþiei Naþionale de Administrare Fiscalã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare,
având în vedere prevederile art. 196 alin. (2) din Ordonanþa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedurã fiscalã, republicatã,
ministrul finanĂľelor publice emite urmĂŁtorul ordin:
Art. I
Ordinul ministrului finanþelor publice nr. 281/2004 privind aprobarea modelului ºi conþinutului formularului 100 "Declaraþie privind obligaþiile de platã la bugetul general consolidat", cod 14.13.01.01/a, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 158 din 23 februarie 2004, se modificã dupã cum urmeazã:
..........................
Formatul electronic va fi însoþit de formularul editat de plãtitori cu ajutorul programului de asistenþã, semnat ºi ºtampilat, conform legii.
Formularul se editeazã în douã exemplare:
- un exemplar se depune la unitatea fiscalã, împreunã cu suportul electronic;
- un exemplar se pĂŁstreazĂŁ de plĂŁtitor.

scrie undeva ca se poate trimite prin posta cu confirmare de primire si eu nu am vazut ??



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2006 - 11:32 AM

dan popa a spus:

Buna ziua,

As vrea sa depun declaratiile prin posta, cu confirmare de primire (pentru AF, CAS, CASS, somaj, itm), insa nu am mai facut asta pana acum si nici nu am gasit reguli scrise clar pe undeva.

Stiti cumva daca se poate face, in ce conditii? Multumesc pentru raspunsuri...

septimiu, asta a intrebat dan popa !! daca se poate si in ce conditii... si tu i-ai zis sa se duca la posta....

septimiu a spus:

te duci la posta, le pui in plic, scrii adresele pe hartiuta pt confirmare de primire si le dai don'soarei de la ghiseu... sau.... le trimiti prin plic prioripost si e mai simplu... dar mai scump
fara sa-i spui ca nu se poate trimite prin posta oricare decl. din cele enumerate de el , ceea ce face ca rasp. tau sa fie gresit fiindca avanseaza ideea ca se pot trimite prin posta toate decl., asa cum ai formulat raspunsul, iar dan asta a si inteles. mai mult, a mai cerut o confirmare si nici macar atunci nu i-ai precizat ca nu se pot trimite prin posta toate decl. mentionate.

daca ziceti ca ati trimis la AF prin posta si a fost ok, f. bine, dar legea nu prevede o astfel de posibilitate. s-o fi acceptat tacit ..... insa asta e o alta poveste.
noi trebuie sa oferim solutii care sa aiba, in primul rand, o baza legala clara. aratati-mi voi o asemenea baza legala pt. trimiterea prin posta a decl. in discutie fiindca VA JUR ca si eu as face-o ca sa scap de cozile alea pe care le detest !! pana atunci, prefer sa fiu prudenta si sa respect cu strictete modul de DEPUNERE a decl. si va sfatuiesc sa faceti la fel pt. a evita orice fel de probleme. Evident, decizia va apartine.



#15 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 03 March 2006 - 02:45 PM

Eu doar de asta stiu ........

Text extras din: Codul de Procedura Fiscala 2005 - Codul de Procedura Fiscala al României@

ARTICOLUL 81
Depunerea declaratiilor fiscale

(1) Declaratia fiscala se depune la registratura organului fiscal competent sau la posta prin scrisoare recomandata. Declaratia fiscala poate fi transmisa prin mijloace electronice sau prin sisteme de transmitere la distanta, conform procedurii stabilite prin ordin al ministrului finantelor publice.
(2) Declaratiile fiscale pot fi redactate de organul fiscal sub forma de proces-verbal, daca din motive independente de vointa contribuabilului acesta este în imposibilitatea de a scrie.
(3) Data depunerii declaratiei fiscale este data înregistrarii acesteia la organul fiscal sau data depunerii la posta, dupa caz.
(4) Nedepunerea declaratiei fiscale da dreptul organului fiscal sa procedeze la stabilirea din oficiu a obligatiilor fiscale prin estimarea bazei de impunere potrivit art. 66. Stabilirea din oficiu a obligatiilor fiscale nu se poate face înainte de împlinirea unui termen de 15 zile de la înstiintarea contribuabilului privind depasirea termenului legal de depunere a declaratiei fiscale.



#16 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 03 March 2006 - 02:50 PM

Bravo, Luiza! Stiam ca scrie pe undeva asta, dar nu mai stiam unde.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2006 - 04:01 PM

dar, ce te faci daca nu-ti merge discheta ??
* daca esti la ghiseu, ti se da decl. inapoi neinreg.
* prin posta daca o trimiti, oare se va inreg. ?
- manual, pozitie cu pozitie in calc. lor ?
- sau o considera nedepusa si te anunta ca nu ti-ai depus decl.... ?



#18 Andra M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2006 - 04:20 PM

Otilia,
Fii mai optimista...

Eu iti garantez ca e OK... sau ma rog fa cum crezi. Da' nu merita sa stai la coada si apoi sa te lovesti la ghiseu de niste nesimtite.



#19 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 03 March 2006 - 04:36 PM

La CAS eu trimit declaratiile pe hartie si discheta prin posta de cand au aparut aceste declaratii.
La inceputul fiecarui an aleg o perioada mai linistita si merg la Casa de pensii, la fiecare sector, cu cate o discheta pe care am salvat fisierele anului anterior pentru fiecare firma si o copie CUI.
Acolo o functionara verifica firma respectiva si preia de pe discheta eventualele luni pentru care nu s-a putut citi discheta trimisa prin posta.
Dureaza 15 min.

La SOMAJ am depus la inceput o cerere in str. Salaj si de atunci trimit declaratiile prin e-mail, indiferent de sector.

La CASAOPSNAJ trimit declaratiile pe hartie prin posta si fisierele prin e-mail.

La CASMB nu stiu deocamdata daca exista si alta modalitate decat depunerea directa, cu "coada".



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2006 - 04:41 PM

Andra, chiar ca vreau sa scap de drumul la AF, crede-ma ! dar vreau sa nu se iveasca probleme dupa aia si spun asta dintr-o f. urata experienta proprie cu decl. trimise prin posta si neinreg. la AF.
mult timp am practicat sportul cu trimisul prin posta, si altii au facut la fel, iar urmarile nu au fost tocmai placute... si ma refer aici la munca si timpul pierdut cu copiile dupa decl. si dupa confirmarile de primire aferente pe care a trebuit sa le fac si sa le depun ulterior (+ alte dischete), pt. a dovedi ca am respectat legea.

ma intreb, de ce nu au specificat si in instructiunile de intocmire a decl. 100, de ex., faptul ca se poate trimite prin posta ? erau doar cateva cuvinte in plus de tiparit, nimic mai mult... mie, chestia asta imi da de gandit : sa fie o omisiune sau vor sa ne spuna ceva cu asta ? si ce e mai tare, instructiunea decl. sau codul de procedura fiscala ? dupa ce te judeca, findca mie, la sect. 3, mi s-a spus ca nu pot trimite decl. 100 prin posta trimitandu-ma la exact la acele instructiuni... unde scrie ca se depun :cry:

in final, important e ca avem ceva de care sa ne agatam... ca la fisa pe platitor pot fi probleme de rezolvat ulterior, asta-i altceva, dar poate ca nu vor fi, cum n-au fost la voi...

raman doar celelalte decl. enumerate...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL