Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
infiintare firma de consultanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


infiintare firma de consultanta

28 replies to this topic

#1 simo30

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:galati

Postat 07 December 2004 - 02:43 PM

AM SI EU O INTREBARE MAI MARE LA VOI.....
EU IMPREUNA SI CU COLEGA MEA AM VREA SA INFIINTAM O FIRMA DE CONSULTANTA SAU CAM ASA CEVA ..CUM ATI ZIS VOI CA AVETI..UNII...SI SA TINEM CONTABILITATEA PT. FIRMELE MICI , ADICA LA CELE CARE AU CA SUB 50.000EURO, DEOARECE COLEGA MEA A ABSOLVIT FACULTATEA DE STIINTE ECONOMICE SI ADMINISTRATIVE
SECTIA ECONOMIE AGROALIMENTARA ACUM UN AN, IAR EU SUNT ACUM IN ANUL 1 TOT LA A.S.E, LA FINANTE-BANCI...
ACUM FACEM UN CURS DE CONTABILITATE ASISTATA DE CALCULATOR SI AVEM SI PE CINEVA CARE NE INITIAZA IN ACEASTA TAINA A CONTABILITATII SI E DISPUSA SA NE AJUTE IN PRIMII PASI...
SE POATE SA NE INFIINTAM ACEASTA FIRMA?
CAM CATI BANI NE TREBUIE PT. DESCHIDEREA ACESTEI FIRME?
NE MAI TREBUIE SI ALTE STUDII SAU CURSURI SA FACEM?
CARE SUNT ETAPELE DESCHIDERII UNEI ASTFEL DE FIRME?
MENTIONEZ CA EXPERIENTA IN ACEASTA CONTABILITATE NU PREA AVEM DELOC, IN SCHIMB PE CEA PRIMARA SI DE GESTIUNE O STIM DESTUL DE BINE.
ACUM UNDE LUCRAM EA ESTE OPERATOR DE GESTIUNE, IAR EU CASIERA.
SUNTEM DISPUSE SA FACEM ORICE SACRIFICIU SI LEGAT DE BANI SI LEGAT DE DEPRINDERE IN ACEASTA MESERIE CARE NE ATRAGE DIN CE IN CE MAI MULT.
AM SPECIFICAT CA VREM SA TINEM LA FIRME MICI CU CA MAI MICA DE 50.000EURO , DEOARECE NEFIIND AUTORIZATE VREM CA BILANTUL SA FIE SEMNAT DE ADMINISTRATOR SAU PATRON.

VA MULTUMESC ANTICIPAT
ASTEPT VESTI CAT DE CURAND DE LA VOI.
O ZI BUNA
PA PA
SIMY
[/b]



#2 costi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Tgv

Postat 08 December 2004 - 06:55 PM

nu sunt de meserie dar sunt un proaspat posesor al unei firme asa ca datele pe care vi le pot da sunt strict informative si mai ales administrative: in primul rand faceti-va o idee cat mai exacta despre ceea ce vreti sa faceti pentru ca in momentul in care ajungeti la registrul comertului cei de acolo o sa va cam jupoaie de bani. eu de eemplu cand am inceput pregatirile pentru deschiderea firmei - are cu totul alt profil decat ceea ce vreti sa faceti voi - ma pregatisem de vreo 8-10 milioane. toate bune si frumoase pina cand am aflat - de asta spun ca trebuie sa stiti dinainte ce vreti sa faceti pina in amanunte - mi s-a spus ca trebuie sa mai am inca o autorizatie - de mediu - de car enu mi se spusese nimic, ca mai trebuie sa infiintez un punct de lucru, apoi dupa ce am discutat cu contabilul mi-am dat seama ca de fapt este preferabil sa fiu platitor de TVA dupa ce mi se spusese ca pina intr-o cifra de afaceri de vreo 100000 de euro nu prea conteaza daca esti sau nu platitor de TVA. apoi a aparut problema cu impozitarea: initial optasem pentru impozit pe profit - din greseala mea, nestiind cum se face aceasta impozitare - a trebuit sa fac cerere pentru modificarea optiunii - trecerea la impozit pe venit cu angajarea cel putin a unei persoane pina la data modificarii... si asa mai departe. ei bine pina acum am PE ACTE vreo 16 milioane si sper sa ma opresc... :lol:

sper sa va fi fost de vreun folos aceste date in speranta de a nu repeta cel putin unele din greselile pe care le-am facut eu... in rest, bafta si sa fie cu noroc!




#3 simo30

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:galati

Postat 09 December 2004 - 10:03 AM

multumesc mult ......dar intrebarea mea era ce cod caen are aceasta activitate care vrem noi sa o desfasuram si in conditiile in care colega mea are studiile mentionate mai sus si eu la fel.....ma interesa daca si din punct de vedere al acestora putem deschide o astfel de firma....eventual si pasii care trebuie urmati in deschiderea unei astfel de firme...ca suntem la inceput de drum cu toate si trebuie sa ne credeti...va cerem ajutorul in tot ceea ce ne priveste.....
va multumim
pa pa
Simy[/b]



#4 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 December 2004 - 10:21 AM

cod caen pentru consultanta in afaceri 7414; cod caen 7412-activitate secundara si daca mai vrei si alte coduri din grupa 741(studiere piata,publicitate,etc) tot secundare;Costi si-a platit greselile;nu costa atat sa imfiimtezi o firma(eu ma ocup si cu asta si n-am gresit in hotararile pe care le-am luat pentru clientii mei);in plus,fiindca esti studenta poti face firma fara nici o taxa(doar capitalul social,rezervarea numelui si o taxa de timbru de aprox.350.000),cu conditia sa ai asociat un alt student,sa nu instrainezi partile sociale timp de trei ani(in acest caz vei plati taxele de infiintare),sau in cazul vostru,sa faci firma cu asociat unic-tu,sa o iei pe colega ta cu contract de munca(care oricum este nrcesar pentru impozit 1,5% microintreprinderi)si peste trei ani ,o iei ca asociat cu parti sociale cum va intelegeti voi;pentru ca veti vinde servicii firmelor cu cifra de afaceri mica,este recomandat sa nu va inscrieti ca platitori de TVA la infiintare,pentru ca aveti cheltuieli relativ mici si veti ajunge sa platiti TVA colectat la fiecare scadenta de plata a tva-ului;nu merita,onorariul vostru nu va afecta TVA-ul clientilor vostri in asa mare masura incat sa nu lucreze cu voi pentru ca sunteti scutite de tva;mai intreaba si pe altii;pentru infiintarea firmei fara taxe pentru studenti cauta H166/13.02.2003.BAFTA!



#5 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 19 December 2004 - 02:54 PM

daca nu sunteti contabil autorizat sau expert contabil nu aveti cum sa faceti firma de contabilitate.(macar unul dintre asociati care sa fie si administratorul firmei si sa aiba majoritatea partilor sociale)

Primul pas : treceti pe la CECAR,acolo va informati cel mai bine .


Mult succes!!!



#6 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 20 December 2004 - 08:42 AM

Puteti sa faceti primele demersuri DAR asa cum spune si SAR-co daca nu aveti calitatea de contabil autorizat nu veti trece de faza urmatoare la Camera de Comert.
Acolo trebuie sa documentezi ca ai aceasta calitate ,indiferent pt ce C.A.vei lucra.
Deci sfatul este acelas:treceti pe la CECAR!Bafta!



#7 simo30

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:galati

Postat 30 December 2004 - 03:13 PM

totusi as mai avea o intrebare...
deci, in concluzie nu pot infiinta aceasta firma fara a fi expert sau contabil autorizat?
eu ma gandesc sa ocolesc cat mai mult posibil c.e.c.c.a.r-ul si de aceea m-am gandit la codul caen 7414, care ma ajuta zic eu mai mult, si sa lucrez cu firmele mici , adica cu c.a sub 50000euro.
acum va intreb pe voi......se poate asa ceva?

iar in legatura cu contractul de munca pe 2-4h/zi, pt. serviciile prestate,pot incheia eu si colega mea asa ceva cu firmele cu care o sa lucram, ma refer si la cazul in care deschidem firma.....

va rog sa ma scoate-ti si pe mine la lumina, ca acum sunt intr-un intuneric total....

va multumesc anticipat
Simy



#8 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 30 December 2004 - 03:23 PM

Daca inchei contracte de munca pe 2/3/4/6/h ce rost mai are firma?
Dar atentie studiaza codul muncii si vezi ca poti lucra doar 10h/zi,deci asta inseamna maxim 5 contracte de 2h/zi .
Daca vei avea mai multe?
Putem povesti de luni incolo,acum ma iarta, dar plec la treburi casnice.
La multi ani si nu exita in a ne contacta!!!!! :D



#9 simo30

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:galati

Postat 07 January 2005 - 01:26 PM

as avea o nelamurire...
daca am deja un contract la firma la care lucrez acum , de 8 ore/zi cate contracte de 2 ore/ zi mai pot incheia?
1, 2 sau chiar mai multe....?
parca maxim pe zi se accepta 12 ore , nu? sau gresesc.....

multumesc



#10 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 07 January 2005 - 01:34 PM

Cf Codului Muncii 10h/zi deci un singur contract de 2h peste 8h.



#11 Elena-Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 21 March 2005 - 05:50 PM

buna ziua!
as avea si eu o intrebare? in afara de acel contract individual de munca cu timp de 2 ore, se mai poate cumva intocmi un alt contract...daca vreau sa tin evidenta la o alta firma. Si eu am un loc de munca stabil de 8 ore si nu as vrea sa se afle ca mai tin si alte firme -ma refer la FF2
multumesc
Alina :oops:



#12 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2005 - 06:02 PM

pai nu se mai afla pt ca s-a terminat cu globalizarea!
si oricum ar fi fost pana acum, nu esti obligat sa spui ca mai lucrezi in alta parte ci doar ca nu vrei sa ti se faca regularizarea pt ca mai ai si alte venituri (care pot sa fie o chirie de ex)

eu inca mai caut prevederea care imi interzice sa lucrez mai mult de 10h/zi :oops:

fara suparare, in codul muncii, trebuie sa cauti serios pana sa gasesti ceva scris despre un angajat la mai multi angajatori! totul este cu referire la relatia angajat-angajator si aici sunt de acord, exista prevazut o maxima a timpului de lucru!
daca insa aceasta maxima este respectata pt fiecare relatie in parte....poti sa lucrezi si 20 de ore, 7 zile pe saptamana, treaba ta!

parerea mea!



#13 Elena-Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 21 March 2005 - 06:20 PM

eu am inteles ca timpul de lucru de 10 ore/zi este valabila intre un angajator si un angajat, deci nu se tine cont intre un angajat si mai multi angajatori (eu de exemplu am lucrat la o firma 8 ore pe zi cu contract si am predat la cursuri de calificare cu contract determinat de 3 ore pe zi
La camera de munca a fost acceptat



#14 Elena-Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 21 March 2005 - 06:22 PM

te rog frumos daca vrei spune-mi si mie care este baza legala in care se spune ca nu mai este valabila globalizarea
multumesc



#15 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 March 2005 - 11:42 AM

daca acum platim cota unica, la ce sa mai globalizam? tocmai asta spuneau actualii guvernanti ca se va simplifica, fiecare venit cu 16%, suma totala 16% e inutil sa o mai calculezi

n-au disparut prevederile din cf? adica e putin pe dos, nu mai avem baza legala pt globalizare http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#16 Elena-Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 22 March 2005 - 02:00 PM

asta asa e...ca doar am auzit :roll:
dar si daca nu ar fi fost asa, am mai gasit o solutie sa nu se afle:am un frate tanar, fara carte de munca si contractele pot sa le fac pe numele lui, asa ii merge si lui vechimea http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#17 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 29 April 2005 - 02:43 PM

draga Simo poti sa-ti faci firma de consultanta, dar nu de contabilitate.
Ce a fost spus mai sus , ca ar trebui sa fii expert contabil etc este pt o firma de contabilitate, dar tu vrei sa faci o firma de consultanta deci nu vei intampina nici un fel de probleme.
:P



#18 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 May 2005 - 01:07 PM

Bine, dar daca ai firma de consultanta (asta e usor de facut) ce scrii pe factura emisa firmei a caror contabilitate o tii: evidenta contabila sau consultanta afaceri?



#19 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 03 May 2005 - 01:13 PM

servicii, consultanta afaceri.
O zi buna.



#20 maricica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 May 2005 - 02:05 PM

Totusi voi credeti ca aveti competenta profesionala ( nu ma mai refer aici la moralitatea unui asemenea demers) de a tine aceste contabilitati cap-coada. De la contabilitatea primara/de gestiune pana la note contabile, balante, bilanturi, ca sa nu vorbim de o analiza economico-financiara este o cale destul de lunga. Ma indoiesc ca in urma unor biete cursuri veti capata suficiente cunostinte pentru a va angrena intr-un asemenea proiect. Chiar si contabilitatea unei firme mici (CA<50.000 euro) implica destule probleme si complicatii. Desi ma indoiesc serios cu privire la experienta voastra in domeniu, va doresc succes!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL