Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deductibilitate cheltuieli transport cazare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deductibilitate cheltuieli transport cazare

8 replies to this topic

#1 mihai2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:iasi

Postat 04 March 2006 - 05:08 PM

In cazul in care o firma inregistreaza pierdere contabila, cheltuielile de transport si cazare pentru administratorul strain sunt deductibile la calculul impozitului pe profit?



#2 mihai2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:iasi

Postat 04 March 2006 - 06:18 PM

Nu vrea nimeni sa rapunda la acest subiect?
Din cate stiu conform CF art. 21 alin e) cheltuielile de transport si cazare pentru salariati si administratori sunt deductibile daca societatea inregistreaza profit. Apoi, conf. art. 21 alin. 3 pct. b) cheltuielile de transport si cazare pt. salariati sunt limitate la niv. inst. publice, in cazul in care societatea inregistreaza pierdere. Se aplica si pt. administratori? Mai mult fiind strain, nu pleaca in delegatie ci vine in tara sa administreze firma.

Sunt mai nou pe acest forum si v-as fi f.f. recunoscator daca mi-ati oferi un raspuns cat mai curand posibil!!!
Va rog, este important pt. mine.




#3 Shrekis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 06 March 2006 - 05:07 PM

Este o mica discutie in legatura cu aceste cheltuieli. Codul fiscal actual este putin ambiguu referitor la deductibilitate cheltuielilor de transport si cazare.

Punctul b se refera la indemnizatia de deplasare si nu la cheltuielile de transport si cazare care apar putin cam ciudat la acest punct. Dovada ca in draftul de modificari care urmeaza a fi aduse la CF aceste cheltuieli dispar din pct b, facandu-se referire numai la indemnizatie.

Parerea mea este ca sunt nedeductiblile conform aliniatului e.



#4 mihai2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:iasi

Postat 07 March 2006 - 12:42 PM

Multumesc pt. raspuns.
Sunt de acord cu parerea ta. Din pacate, nu sunt deductibile.



#5 arianaP

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 March 2006 - 10:22 AM

CF
Art. 21
2).................
e) cheltuielile de transport și cazare în țară și în străinătate efectuate de către salariați și administratori, în cazul în care contribuabilul realizează profit în exercițiul curent și/sau din anii precedenți
..................................................
Norme metodologice:
27. Calitatea de administrator rezultă din actul constitutiv al contribuabilului sau contractul de administrare.
28. Analiza în vederea acordării deductibilității cheltuielilor de transport și cazare în țară și străinătate, efectuate de către salariați și administratori, se efectuează pe baza rezultatului contabil curent, respectiv reportat. Rezultatul contabil curent reprezintă soldul contului «Profit și pierdere» la nivel de lună, respectiv trimestru, după caz, urmând a se efectua regularizări periodice. În cazul în care, prin cumularea rezultatului curent cu cel reportat, contribuabilul înregistrează profit contabil, cheltuielile prevăzute la art. 21 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal sunt deductibile. Profitul din anii precedenți reprezintă sodul contului «Rezultatul reportat» la data de 31 decembrie a anului anterior anului curent, indiferent de natura conturilor analitice.
__________
Pct. 28 de la Titlul II a fost modificat prin art. I pct. 2 pct. 4 din H.G. nr. 1840/2004.

CF
3)
B)
B) suma cheltuielilor cu indemnizația de deplasare acordată salariaților pentru deplasări în România și în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice, în cazul în care contribuabilul realizează profit în exercițiul curent și/sau din anii precedenți. Cheltuielile de transport, cazare și indemnizația acordată salariaților, în cazul contribuabilului care realizează pierdere în exercițiul curent și/sau din anii precedenți, sunt limitate la nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice;
Norme metodologice:
34. Cheltuielile de transport, cazare și indemnizația acordată salariaților sunt limitate la nivelul legal stabilit pentru instituțiile publice, în situația în care contribuabilul înregistrează pierdere contabilă din cumularea rezultatului contabil curent cu cel reportat.



#6 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 21 June 2006 - 01:21 PM

deci daca kiar numai intr un an ai avut pierdere,nu mia poti deduce???



#7 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 21 June 2006 - 02:04 PM

Concluzionez:
Daca ai avut pierdere poti deuce in limita prevazuta pt bugetari (Vezi HG543/95)
In cazul in care ai profit sau ai avut in anul precedent poti deduce pana la 2,5 X limitele pt bugetari



#8 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 30 June 2006 - 11:23 AM

eu inteleg ca este deductibila daca prin insumarea rezultatelor curent si precedente ai profit. Adica daca profitul de anul asta este mai mare decat pierderea de anul trecut este cheltuiela deductibila in limita a 2.5X limita aplicata bugetarilor. Daca profitul de anul asta este mai mic decat pierderea de anul trecut, atunci nu este deductibila



#9 gabitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 06 July 2006 - 11:44 AM

Am o lista de intrebari ma poate ajuta cineva?
Am un administrator strain asociat unic la o macro. Vrea sa plece in strainatate pentru contracte dar nu la o firma anume. Deplasarea pe ce baza ii fac? Pe decont de cheltuieli si il stampileaza unde se duce?
Taxele de cazare, benzina, masa pot sa i le decontez ? Societatea anul trecut a fost pe pierdere si anul acesta este inca pe pierdere. Am inteles ca fiind asociat unic toate aceste cheltuieli sunt oricum nedeductibile.Stie careva daca asa este?
gabi






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL