Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rambursare / compensare TVA de recuperat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rambursare / compensare TVA de recuperat

3 replies to this topic

#1 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2006 - 10:49 AM

Buna ziua!
Mentionez mai intai ca am dat cautare si dupa compensare si dupa rambursare si am citit tot ce am gasit cu topicul asta, pe forum. Dupa care am luat la rand si topicul Impozitare - TVA si nu am gasit ce ma interesa.

Stiu ca optiunea 'DA' de pe decontul de TVA tine loc de cerere de rambursare. Intrebarile mele ar fi :
1. Mai trebuie depus ceva simultan cu decontul cu TVA de recuperat cu optiune de rambursare 'DA'? Cum ar fi o situatie cu facturile din care a provenit TVA-ul de recuperat? Daca da, cum arata formatul acesteia, ca nu am reusit sa gasesc o lege.
2.Daca se doreste compensare cu obligatii viitoare, cum ar fi CAS, CASS, Somaj (am gasit ca se poate, in Codul de Procedura Fiscala + norme) AF ar fi mai 'dispusa'? Care este formularul de cerere de compensare sau in ce act normativ il pot gasi ? E bine sa ceri asta? Sau daca nu e aprobat TVA-ul in intregime sau in termenul scadent al obligatiilor, te trezesti ca depasesti termenul de plata la obligatiile la salarii?Cum anume stabilesti cuantumul celor viitoare...fac ei compensare din oficiu cand apar ele, in urma cererii tale de compensare pentru obligatii viitoare?
3.Cand vine controlul pentru rambursare/compensare, ce situatii iti cer sa intocmesti? Adica bun, verifica jurnale de TVA si facturi, dar iti cer si copii dupa jurnale si toate facturile?Sau sa intocmesti tabele cu facturile bagate pe deductibil? Practic, cum se desfasoara un astfel de control si ce cer?
4. Am niste probleme in fisa analitica pe platitor, din cauza ca mi-au calculat niste penalitati la rectificative (desi tot intreb si la MF, caut si prin legi si nu inteleg in ce baza calculeaza ei penalitati la rectificative , doar din cauza ca in loc ca rectificativa sa intre sa corecteze declaratia initiala, ei o inregistreaza in fisa mai tarziu, cu data depunerii). Am inteles din legislatie ca atunci cand ceri rambursare/compensare, mai intai iti scad oricum din suma aceste penalitati calculate de programul lor si se discuta pe suma ramasa. Este corect?

Multumesc frumos.



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 05 March 2006 - 11:07 AM

Odata cu decontul bifat cu optiunea " DA " . mai depui o cerere pentru compensare , care trebuie sa cuprinda suma totala de compensat , defalcata pe obligatii bugetare ( ceva de genul : " solicitam compensarea cu TVA a urmatoarelor impozite si taxe datorate " si le enumeri ) si rambursarea diferentei de TVA necompensata in suma de .....
Si mai depui o declaratie pe proprie rasnundere in care trebuie sa scrii de unde provine TVA de recuperat .
In urma acestori cereri , ti se va face control fiscal , se va stabili exact TVA , iar din suma de rambursat vor compensa toate datoriile tale catre buget , inclusiv penalitati sau eventuale amenzi .




#3 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 05 March 2006 - 11:13 AM

Si am uitat : obligatiile bugetare scadente , se considera achitate la data depunerii cererii de compensare . Chiar daca controlul si compensarea efectiva se fac dupa 2 luni , nu se vor calcula majorari . Trebuie doar sa fii sigura ca TVA pe care il ceri la rambursare este cert si-ti acopera acele obligatii :wink:



#4 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 March 2006 - 11:51 AM

Dara a spus:

1. Mai trebuie depus ceva simultan cu decontul cu TVA de recuperat cu optiune de rambursare 'DA'? Cum ar fi o situatie cu facturile din care a provenit TVA-ul de recuperat? Daca da, cum arata formatul acesteia, ca nu am reusit sa gasesc o lege.
Nu se mai depune nimic.

Dara a spus:

2.Daca se doreste compensare cu obligatii viitoare, cum ar fi CAS, CASS, Somaj (am gasit ca se poate, in Codul de Procedura Fiscala + norme) AF ar fi mai 'dispusa'?
Ar trebi sa fie dispusa. Nu cred ca e recomandat. De ce sa nu incasez rambursarea?.

Dara a spus:

Care este formularul de cerere de compensare sau in ce act normativ il pot gasi ?
Format liber.

Dara a spus:

3.Cand vine controlul pentru rambursare/compensare, ce situatii iti cer sa intocmesti? Adica bun, verifica jurnale de TVA si facturi, dar iti cer si copii dupa jurnale si toate facturile? Sau sa intocmesti tabele cu facturile bagate pe deductibil? Practic, cum se desfasoara un astfel de control si ce cer?
Teoretic nu ar trebuii sa mai ceara nimic in afara de evinenta contabila: jurnale, balanta, deconturi, fise, etc. In realitate iti cer sa le intocmesti tu anexele lor (situatia conturior de disponibil, situatia livarilor la export, situatia documentelor cu regim special, etc)

Dara a spus:

4. Am niste probleme in fisa analitica pe platitor, din cauza ca mi-au calculat niste penalitati la rectificative (desi tot intreb si la MF, caut si prin legi si nu inteleg in ce baza calculeaza ei penalitati la rectificative , doar din cauza ca in loc ca rectificativa sa intre sa corecteze declaratia initiala, ei o inregistreaza in fisa mai tarziu, cu data depunerii). Am inteles din legislatie ca atunci cand ceri rambursare/compensare, mai intai iti scad oricum din suma aceste penalitati calculate de programul lor si se discuta pe suma ramasa. Este corect?
Daca lasi asa situatia pe platitor, iti vor compensa si penalitatile.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL