Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ?? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

403 replies to this topic

#1 Contabilutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 06 March 2006 - 07:24 PM

Am citit in unele saituri de profil ca sindicatele au ajuns la consens cu autoritatile, in sensul ca salariul minim pe economie devine pentru 2006 370 RON (mai putin aplicabil bugetarilor).
A aparut un asemenea act normativ ??? Daca DA, de cand se aplica ???



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 06 March 2006 - 07:28 PM

Nu a aparut in MO sant doar vorbe pana atunci.

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 14 March 2006 - 05:49 PM

SERBAN MARIANA a spus:

Nu a aparut in MO sant doar vorbe pana atunci.
ati vazut noul contractul colectiv de munca la nivel national?
mbm



#4 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 14 March 2006 - 05:54 PM

eu unul nu l-am vazut! dar tu? daca il ai nu mi-l trimiti si mie! Sau macar sa ne descrii cam ce contine! [-o<



#5 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 14 March 2006 - 06:52 PM

ovidiu_adrian79 a spus:

eu unul nu l-am vazut! dar tu? daca il ai nu mi-l trimiti si mie! Sau macar sa ne descrii cam ce contine! [-o<
eu acum am revenit din cm habar nu am si nu am timp sa verific. cum ma elucidez va comunic
:?:
mbm



#6 stela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:lugoj

Postat 14 March 2006 - 07:20 PM

Salalariul minim pana in prezent este 330lei.



#7 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 14 March 2006 - 10:18 PM

stela a spus:

Salalariul minim pana in prezent este 330lei.
ce stii de contractul colectiv?
multumesc! :P
mbm



#8 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 14 March 2006 - 10:25 PM

Salariul minim este 330 lei!



#9 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 15 March 2006 - 10:05 AM

CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC nr. 2001 din 31 ianuarie 2005
la nivel national pe anii 2005-2006

Aceasta este denumirea corecta a actului la care va referiti si este valabil si pe [size=18]2006.
Salariul minim brut pe tara se stabileste prin hotarare de guvern. Pentru anul 2006, salariu minim brut pe economie de 330 lei/luna, cinform HG si se aplica tuturor salariatilor din economie, mai putin bugetarilor.
Si asta, din cauza art. 12 din legea 130/1996, in care se arata ca drepturile salariale ale acestora nu au fost prevazute prin lege a fi reglementate de contractele colective.



#10 bejinariu mariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 15 March 2006 - 02:12 PM

ok. multumesc!
mbm



#11 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 20 March 2006 - 08:19 PM

daca se spune clar ca sal min. se stabileste prin hot de guv de ce itm iasi de ex. a fortat anul trecutmajorarea la 330 lei; pur si simplu au refuzat inregistrarea contractelor cu 310



#12 ralucasuvite

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2006 - 09:50 AM

ca sa nu munceasca de 2 ori :o



#13 adylor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:botosani
  • Interests:noutati contabile

Postat 09 April 2006 - 06:24 PM

este adevarat ca salarul minim pe economie este de 330ron,dar stiati ca daca va angajati pe un post pe care il aveti ca calificare seful trebuie sa va de-a un spor de erarhizare respectiv cota de 1.2% ceea ce inseamna un salar de 396ron. daca nu va vine sa credeti cititi art.39 aliniatul 2



#14 resurse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2006 - 03:47 PM

salariul minim - trebuie extras din ccm de ramura,etc, spre exemplu pana in 2005 ind textila avea 350 ron brut in ccm ... so 330 pica in cazul asta , in control cei de la itm nu stiu toate ccmurile asa ca .... recomand citirea ccm pe ramura nu cel national , sau amzei camera 18 ....informatii despre ccm pe ramuri

noutati doar de la ministerul muncii se pot afla



#15 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 04 May 2006 - 08:46 PM

Se pare ca salariul minim este 370 RON de la 01.04.2006.
S-a publicat in partea a 5-a a M.O. (nu stiu numar, data...) Am aflat azi de la un lider de sindicat.
Mi-a promis ca saptamana viitoare imi va da textul complet si atunci il voi posta aici.
In ce priveste stabilirea prin HG sau CCM+codul muncii se poate citi ce s-a discutat anul trecut cand a intrat 330 conform CCM....e aceeasi situatie..



#16 Donatella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 04 May 2006 - 08:57 PM

Eu azi am fost la Directia Muncii si nu a pomenit nimeni nimic de modificarile salariului minim. Am fost si la ITM si ....pauza totala. Cristi daca afli, posteaza urgent actul normativ.



#17 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 04 May 2006 - 10:12 PM

Cum spuneam inainte, e aceeasi situatie ca atunci cand a aparut 330 prin CCM. S-a publicat in MO partea a 5-a si stia putina lume de el...Asa este si acum. NU se stie SIGUR care este situatia dar sper ca omul sa vina saptamana viitoare cu datele exacte....
Voi posta pe site si atunci vom putea discuta la obiect (si relua discutiile nesfarsite pe tema HG sau CCM dar pe 330 sau 370.. :D :D :D )



#18 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 05 May 2006 - 02:11 PM

Act aditional la CCM prin care se stabileste 370 RON

Fisiere atasate





#19 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 16 May 2006 - 01:52 PM

Am de platit salarii in valoare de 10 000 Ron. Se platesc 5 000 RON in numerar, din casa. Restul se achita in produse. Care sunt inregistrarile contabile pt plata in produse?
iuliana



#20 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 16 May 2006 - 01:57 PM

cristib a spus:

Se pare ca salariul minim este 370 RON de la 01.04.2006.  
S-a publicat in partea a 5-a a M.O. (nu stiu numar, data...) Am aflat azi de la un lider de sindicat.
Mi-a promis ca saptamana viitoare imi va da textul complet si atunci il voi posta aici.
In ce priveste stabilirea prin HG sau CCM+codul muncii se poate citi ce s-a discutat anul trecut cand a intrat 330 conform CCM....e aceeasi situatie..

Daca s-a publicat in M.O. partea a 5- a , e probabil vorba de un salariu minim la nivel de ramura . Intreaba-l pe stimabilul lider de sindicat din ce ramura face parte ......
Legile cu aplicabilitate generala apar in M.O. partea 1






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL