Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ?? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 19

Salt la continut


SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

403 replies to this topic

#361 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 13 July 2006 - 10:22 AM

ggf, poti incepe :)
pcl, esti primul care citeaza din contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005-2006...unde il putem gasi? actul aditional il gasim peste tot.



#362 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 13 July 2006 - 10:25 AM

nu mai zicem nik......ca tot asa cap in cap or sa se bata ministerele si legile intre ele....noi am bagat la tartacuta ca aia de la Ministerul Muncii vor 370 RON si asa ducem statele si cand se calculeaza medicalele folosesim 9.5% la 330 RON.Si GATA.... :D ...aiureala asta a fost si anul trecut, va fi si anul asta si cine stie cat timp de acum incolo.....

Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#363 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 13 July 2006 - 10:58 AM

dupa lungi dezbateri am ajuns la urmatoarea concluzie: decizia de majorare a salariului pt.itm o fac in iunie cu incepere de la 01.04 si precizez ca voi inregistra diferentele pt.aprilie-mai pe statul din iunie, ca alte drepturi. La CAS am intrebat si nu vor rectificative, nici itm-ul si nici somajul. dar o precizare: daca in urmatorul an un angajat o sa vrea sa iasa in somaj, va trebui sa rectific declaratia ( pt.ca declaratia nu va bate cu ce e inscris in carnetul de munca)- sper sa nu fie cazul!
parerea mea e ca 1% somaj va trebui calculat la salariul de 370 si pt. aprilie si mai, dar il voi retine in iunie.



#364 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 July 2006 - 04:42 PM

pcl a spus:

...aiureala asta a fost si anul trecut, va fi si anul asta si cine stie cat timp de acum incolo.....
adevarat ca a fost, dar a mers sa nu modifici. acum se pare ca sunt hotarati si nu mai avem incotro.



#365 camelianeic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 13 July 2006 - 05:19 PM

am urmatoarea intrebare. am un angajat cu timp de lucru de 4 ore pe zi si salar 165, deci jumate din minim si un altul cu tipm de lucru de 2 ore pe zi cu salar de 83. intrebarea mea este daca si in cazul lor trebuie modificat salarul de baza? nu au alte locuri de munca nici unul dintre ei
ce act normativ ar trebui sa citesc in acest sens?
multumesc



#366 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 July 2006 - 07:31 PM

185/93. este la fel de obligatoriu ca si 370. act aditional la CCMUN 2005-2006. faptul ca nu au alt loc de munca nu are nici o importanta.



#367 monicsa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 13 July 2006 - 08:20 PM

In Constanta este tot 330 lei.[img][/img]

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  ITM.JPG   398.65K   833 downloads




#368 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 July 2006 - 08:29 PM

monicsa a spus:

In Constanta este tot 330 lei.
tu asta ai inteles din raspunsul celor de la minister?



#369 silviamures

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:tg mures

Postat 13 July 2006 - 09:44 PM

la ITM Mures am intrebat si mi-au spus asa:

Angajata nr 1-Preluam state de plata pe luna iunie cu 330 lei, dar va trecem pe o foaie si veti avea control si amenda :shock: :shock:
Angajata nr 2- de la 1 iunie salariul minim va fi 370 lei
silvi



#370 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2006 - 10:41 PM

Sa traiasca "angajata r.1 de la ITM Mures :smt019 :evil: Da ce draguta persoana :wink:



#371 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 July 2006 - 10:09 AM

ce zice bucurestiul

Fisiere atasate





#372 monicsa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 14 July 2006 - 10:49 AM

Am intrebat pe inspectorul sef si mi s-a zis ca e 330. A fost valva mare si in Constanta pe tema asta. Oricum am depus contracte de munca cu 330 pentru luna iulie 2006. Asa ca, e 330!!! :P



#373 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2006 - 04:35 PM

Septimiu a spus:

ce zice bucurestiul
care e concluzia circularei? trebuie sa refacem statele pe aprilie?



#374 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2006 - 04:36 PM

Septimiu a spus:

ce zice bucurestiul
care e concluzia circularei? trebuie sa refacem statele pe aprilie?



#375 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2006 - 04:41 PM

care este "termenul acordat" si cand expira acesta?



#376 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2006 - 07:14 PM

Ce situatii.. eu ma dau de ceasul mortii ca nu am facut SP de APR cu 370
si in tara se primesc inca cu 330. Eu una sunt decisa: :roll: nu mai modific aprilie ,pe motiv ca a fost publicat in MO din luna mai.
Voi cum faceti?



#377 aurelian ungureanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:husi
  • Interests:007

Postat 16 July 2006 - 08:37 PM

va salut,
vreau sa stiu daca mai impartaseste cineva ceea ce cred eu. Monitorul Oficial aremai multe parti . Partea I-a este cea in care se publica legi, hotariri de guvern,ordonante,decrete, este purtatorul de cuvint al guvernului,presedintiei si parlamentului. In partea a V-a poate sa publice oricine vrea, inclusiv eu sa declar ca n-o iubesc pe soacra-mea.
Va intreb acum ce legatura poate sa existe intre o hotarire de guvern care spune clar ca salariul minim pe economie garantat in plata pentru anul 2006 este de 330 lei noi si acel contract de munca editat de nu stiu ce imbogatiti de pe urma cotizatiilor de sindicat furate ?
De cind unul ca Hosu, Bratianu sau Costin pot anula un act semnat de premierul Tariceanu ?????????????????????????????????????????
De cind ITM-urile fac parte din srl-urile acestor domni ????????



#378 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 July 2006 - 11:38 PM

pana la urma cum ramane? refacem si statele pe aprilie? abia facusem deciziile cu 1 mai, cand vad ca nu mai sunt bune nici astea.



#379 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2006 - 12:29 AM

ieri, la itm o inspectoare a refuzat sa inregistreze decizie cu 370 la mai...trebuia facuta cu aprilie...?!?!?!...
adica fiecare inspector...in legea lui ?!?!?...
:?: :!: :shock:
Madalina



#380 Aligiv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:Constanta, Romania

Postat 18 July 2006 - 07:44 AM

http://itmcta.tripod...ale/sal_min.htm

In vederea aplicarii unitare a prevederilor art. 39 alin. 3 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005 - 2006, modificat, va comunicam urmatoarele:

1. Referitor la salariul de baza minim brut pe tara garantat în plata
Potrivit prevederilor art. 159 alin. 1 teza l din Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, salariul de baza minim brut pe tara, garantat în plata, corespunzator programului normal de munca, se stabileste prin hotarâre a Guvernului, dupa consultarea sindicatelor si a patronatelor.
In acest sens, prin Hotarârea Guvernului nr. 1.766/2005 s-a statuat ca salariul minim brut pe tara, garantat în plata, aplicabil de la data de 01.01.2006 este în cuantum de 330 iei lunar.
2. Referitor la aplicabilitatea contractului colectiv de munca unic la nivel national
Potrivit prevederilor art. 1 si 8 din Legea nr. 130/1996 privind contractul colectiv de munca republicata, contractul colectiv de munca este conventia prin care se stabilesc, în limitele prevazute de lege, clauzele privind conditiile de munca, salarizare, precum si alte drepturi si obligatii decurgând din raporturile de munca
Ca atare, în contractul colectiv de munca nu se pot negocia clauze referitoare la drepturile a caror acordare si al caror cuantum sa fie sub cele stabilite prin dispozitii legale.
In conformitate cu dispozitiile art, 11 alin. 1 Ht. d) din Legea nr. 130/1996, coroborat cu art. 238 alin. 2 si 3 si art. 241 alin. 1 lit. d) din Codul muncii, clauzele contractului colectiv de munca unic la nivel national produc efecte pentru toti salariatii încadrati la toti angajatorii din tara, acestea având un caracter minimal, de la care partile semnatare ale contractului colectiv de munca de nivel inferior - celui national - pot prevedea clauze contractuale mai favorabile. Art. 236 alin. 4 din Codul muncii, prevede ca, contractele colective de munca încheiate cu respectarea dispozitiilor legale constituie legea partilor.
3. Referitor la salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, stabilit la 370 lei prin Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005 - 2006, modificat
Potrivit prevederilor art. 236 alin. 4 din Godui muncii, coroborat cu dispozitiile art. 25 alin. 3 din Legea nr. 130/1996, contractele colective de munca se aplica de la data înregistrarii. Partile pot conveni ca data aplicarii clauzelor negociate sa fie ulterioara zilei de înregistrare a contractului.
Prin actul aditional |a Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005 - 2006, înregistrat ia MMSSF cu nr. 710/03.04.2006 si publicat în Monitorul Oficial, Partea a V- a, nr. 7 din 2 mai 2006, la art. 39 alin. 3 s-a stabilit salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de 170 de ore de 370 lei lunar, începând cu data de 01.04.2006.
Având în vedere cele de mai sus, rezulta ca prevederile referitoare la salariul de baza minim brut negociat din Contractul colectiv de munca unic la nivel national se aplica tuturor salariatilor ale caror salarii sunt stabilite prin negociere, iar prevederile din H.G. nr. 1766/2005 constituie nivelul minim al salariului garantat în plata pentru un salariat care a prestat munca în program lunar complet.
Având în vedere cele mentionate, Inspectoratul Teritorial de Munca va afisa la sediu si pe site-ul acestuia, faptul ca, de la data de 1 aprilie 2008, salariul de baza minim brut negociat nu poate fi inferior nivelului de 370 lei, conform actului aditional la Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005-2006.
AliG.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL