Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Societatea romana de radiodifuziune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Societatea romana de radiodifuziune

63 replies to this topic

#41 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 August 2006 - 09:33 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 25 2006, 05:23 PM, a spus:

Deci platesc persoana juridica si apoi cer storno pe persoana fizica?
si ei iti vor trimite factura de stornare la sfantu`asteapta, ca si lui L79



#42 yna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 25 August 2006 - 10:49 PM

daca nu ai radio sau tv normal ca nu trebuie sa platesti in general se leaga mai serios de restaurante si hoteluri.




#43 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2006 - 08:58 PM

firma de recuperari debite "Urban & Asociatii SRL" : trimit instiintari si suna dupa bani



#44 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 August 2006 - 09:24 AM

Mie mi-au trimis instiintarea alta firma...cred ca au mai multi recuperatori :P
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#45 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 28 August 2006 - 05:05 PM

Eu am primit scrisoare de la recuperatorii mentionati in topic acum un an si ceva, insa se referea la taxa radio din niste facturi vechi, de prin 2004. Acele facturi fusesera platite la vremea respectiva si am avut odata o punctare cu cei de la Electrica ce bramburisera fisa. Am mers la sediul Electrica cu facturi, chitante si op-uri si am lamurit treaba. Ideea era ca se ocupau persoane diferite de platile prin casa si de cele prin virament si nu stia stanga ce face dreapta. Dupa o vreme, din nou am fost nevoiti sa ne punctam pentru ca data trecuta nu se pusesera operase in fisa sau asa ceva. S-a rezolvat din nou si am primit si o scrisoare de scuze. Pe urma a venit scrisoare de la recuperatori. Am rezolvat si cu recuperatorii trimitandu-i la Electrica pentru lamuriri si am primit o adresa de la Electrica cum ca e OK. Acum am primit iar scrisoare de la recuperatori. Nu stiu ce sa mai fac.



#46 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 August 2006 - 07:20 PM

Eu zic sa ii dai in judecata...sa-ti plateasca timpul pierdut prin incompetenta lor :angry:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#47 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 August 2006 - 10:47 PM

Vezi postareayna, la Aug 25 2006, 11:49 PM, a spus:

daca nu ai radio sau tv normal ca nu trebuie sa platesti in general se leaga mai serios de restaurante si hoteluri.
este normal sa nu platesti in logica ta, a mea, a bunului simt, dar nu si a lor.



#48 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 September 2006 - 10:57 AM

nu am gasit in legislatie sa scrie ce se intampla daca pesroana juridica nu are contract cu astia si daca taxa e platita de pers fizica ...
nu e cam aiurea ?



#49 tasciuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Interests:puterea legii sau legea puterii ?

Postat 02 September 2006 - 01:28 PM

Vezi postareayna, la Aug 25 2006, 11:49 PM, a spus:

daca nu ai radio sau tv normal ca nu trebuie sa platesti in general se leaga mai serios de restaurante si hoteluri.
Va ofer un model, care poate fi adaptat de fiecare firma, dar si completata.


Catre

Societatea Romana de Radiodifuziune
Str. G-ral Berthelot nr. 60-62,
Bucuresti, sector 1

In atentia serviciului juridic

Urmare adresei Dvs. nr. 4665/17.04.20065 si nr. 4666/17.04.2006, va restituim, in original, factura fiscala BFVL 8122525/28.11.2005, cu urmatoarea motivatie, avand in vedere si adresa noastra nr. 363/16.03.2006:

1. conform prevederilor Legii nr. 41/1994, cu completarile ulterioare, art. 40. - (3): „Persoanele juridice cu sediul în România, inclusiv filialele, sucursalele, agenţiile şi reprezentanţele acestora, precum şi reprezentanţele din România ale persoanelor juridice străine, au obligaţia să plătească o taxă pentru serviciul public de radiodifuziune şi o taxă pentru serviciul public de televiziune, în calitate de beneficiari ai acestor servicii.”

Firma noastra nu este beneficiara a acestor servicii, nefiind dovedita legal, in drept si in fapt, aceasta calitate.
Simpla afirmatie nu constituie temei legal pentru a plati o prestatie de care nu beneficiem.
Calitatea de beneficiar nu se prezuma, ea trebuie dovedita.
Vom cere sa probati in instanta dovada calitatii noastre de beneficiari.

2. conform prevederilor Legii nr. 41/1994, cu completarile ulterioare, art. 40. - (4): „Cuantumul taxelor prevăzute la alin. (1) lit. B), pe categorii de plătitori, modalitatea de încasare şi scutire de la plata acestora, penalităţile de întârziere, precum şi sancţiunile care se aplică în cazul completării în mod eronat a declaraţiei de exceptare de la plata taxelor de către deţinătorii de receptoare de radio, respectiv de televiziune, care, potrivit legii, sunt plătitori ai taxei pentru serviciul public de radiodifuziune şi ai taxei pentru serviciul public de televiziune, se stabilesc prin hotărâre a Guvernului.”
Conform celor susmentionate, se intelege ca numai detinatorii de receptoare radio sunt platitori ai taxei pentru serviciul public de radiodifuziune.
Firma noastra nu este detinatoare de receptoare radio, nu a cumparat si nu are inregistrat in evidenta contabila nici un receptor de radio.
Nu credem ca Guvernul poate stabili taxe si pentru cei care nu detin receptoare de radio.

3. Persoanele juridice au obligaţia să plătească o taxă pentru serviciul public de radiodifuziune, în calitate de beneficiari ai acestor servicii; dar penalităţile de întârziere, precum şi sancţiunile care se aplică în cazul completării în mod eronat a declaraţiei de exceptare de la plata taxelor numai de către deţinătorii de receptoare de radio. Vom analiza si acest aspect.

4. Interpretarea dispozitiilor legale nu se face numai in favoarea unei institutii a statului, ci si in favoarea persoanei, ceea ce Dvs. nu o faceti, concluzie ce rezulta din paragraful trei al adresei dvs. nr. 4665/17.03.2006.

In afirmatia Dvs. chiar sustineti ca statul cere plata unor taxe chiar daca persoana juridica nu detine receptoare radio.
Va trebui sa sustineti si sa dovediti in instanta acest lucru.
Conform DEX : prezumtie = concluzie desprinsa de lege sau de organul de jurisdictie cu privire la existenta unui fapt care nu poate fi dovedit direct.

5. conform prevederilor Legii nr. 41/1994, cu completarile ulterioare, art. 40. – (5): „Procedura privind efectuarea controlului, constatarea contravenţiilor, aplicarea sancţiunilor şi penalităţilor de întârziere în cazul sustragerii de la plata taxelor prevăzute la alin. (1) lit. B) de către deţinătorii de receptoare de radio, respectiv de televiziune, se stabileşte prin hotărâre a Guvernului.”

Firma noastra nu este detinatoare de receptoare radio.
Vom vedea cum in instanta pot fi aplicate sanctiuni si penalitati in cazul sustragerilor de la plata de cei care nu detin receptoare de radio, pe baza de prezumtie, sustinuta de Dvs.

6. factura nu are la baza un contract de prestare servicii, contract care sa exprime acordul de vointa al partilor.

7. invocarea de catre dvs. a Deciziei nr. 297/06.07.2007, publicata in M.O. nr. 756 din 19.08.2004, nu poate fi aplicata in situatia noastra.
In Decizia nr. 297/2004 Curtea Constitutionala s-a pronuntat intr-un caz care difera de situatia noastra, unde sediul social este identic cu domiciliul asociatiilor, care platesc aceasta taxa, ceea ce nu este cazul cu Asociatia Nationala a Cooperatiei Mestesugaresti.
Urmeaza sa va sustineti cauza referitoare la plata dubla a taxei pe acelasi sediu.

Un alt argument pentru care invocarea de catre dvs. a Deciziei nr. 297/06.07.2007, publicata in M.O. nr. 756 din 19.08.2004, nu poate fi aplicata in situatia noastra este si acela al angajatilor care desfasoara activitatea la sediul social ca loc de impunere al taxei pentru servciul public de radiodifuziune: angajatii Asociatiei Nationale a Cooperatiei Mestesugaresti nu isi desfasoara activitatea la domiciliul lor, ci in alt loc, ceea ce nu e in cazul nostru.

8. conform prevederilor H.G. nr. 977/2003, art. 3. - (1) Persoanele juridice cu sediul în România, care se încadrează în categoria microîntreprinderilor potrivit prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 24/2001 privind impunerea microîntreprinderilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 111/2003, cu modificările ulterioare, au obligaţia să plătească pentru sediul social o taxă lunară pentru serviciul public de radiodifuziune.

Consideram ca prevederea susmentionata, imperativa, respectiv „obligaţia să plătească pentru sediul social o taxă lunară pentru serviciul public de radiodifuziune” este neconstitutionala si constituie un precedent periculos.

Prevederea susmentionata incalca Constitutia, prin favorizarea unei societati de radiodifuziune, de stat, fata de alte societati private.

Persoana juridica sau fizica poate fi beneficiara serviciului public de radiodifuziune SRR sau a altor societati private care furnizeaza servicii publice de radiodifuziune..

Conform acestor prevederi, oricare dintre societatile private de radiodifuziune pot emite pretentii, dar si factura, considerandu-se defavorizate la incasarea de venituri, in contextul Constitutiei Romaniei, conform careia toti suntem egali in fata legii, societatiile cu capital de stat nefiind favorizate fata de societatile cu capital privat.

Pentru a ne sustine cauza, vom cita in instanta, in calitate de martori, societati comerciale private care sunt furnizoare de servicii de radiodifuziune, pentru a afla si parerea lor fata de modul de interpretare si folosirea legii de catre S.R.R.
Poate este vorba si de o concurenta neloiala.
Poate este vorba si de favorizarea unei firme a statului fata de firme private.

9. Firma nu a avut activitatea in tot anul, fiind radiata o perioada semnificativa din 2005. Nu cunoastem totusi care a fost sursa de identificar a firmei.

Afirmatia dvs. ca s-a facturat taxa radio si pe perioada cat firma nu functiona, fiind radiata, dovedeste ca insistati a pune persoana la plata unui „bir la nimereala”. [ziarul Evenimentul zilei, 19.02.2004].

Si sustineti aceasta aberatie prin afirmatia „ca intrucat nu ati solicitat scutirea de la plata taxei radio” : cum sa solicitam scutirea de la ceva ce nu exista ???
Daca nu am facut dovada celor sustinute este urmare faptului ca nu avem temei legal care sa ne oblige la aceasta.
Era obligatia dvs., la momentul identificarii firmei si a stabilirii din oficiu a taxei, sa aveti toate datele care sa va dea dreptul la stabilirea taxei si emiterea facturii.

Firma are numai sediul social declarat in apartamentul in care locuiesc asociatii, practic o casuta postala, activitatea se desfasoara la sediul clientilor, deci ni se solicita in mod ilegal sa platim o taxa dubla, o data ca persoana fizica si inca o data ca persoana juridica.
Asteptam sa justificati in instanta cum este cu obligatia de a plati, pentru acelasi sediu si de catre aceleasi persoana [familie] o taxa dubla.

Un alt argument, din legislatia contabilitatii, arata ca in acest mod veti realiza venituri necuvenite, prin dubla impozitare/taxare, probabil si imbogatire fara just temei, ceea ce ar fi si ilegal, dar si imoral.

Nu am reusit sa intelegem ce ati vrut sa afirmati in penultimul paragraf: contractul incheiat de persoana fizica se incaseaza numai taxele pentru persoana juridica ??

10. Ne rezervam dreptul ca in instanta sa prezentam si alte probe [articole, inregistrari, spete, etc.] , sa solicitam depunerea altora atat din partea reclamantei, cat si din partea martorilor la care vom apela, pentru a arata pretentiile absurde si ilegale pe care le sustineti pentru a beneficia de aceasta taxa.

Bibliografie:
• ziarul ADEVARUL, 13 octombrie 2003, articolul „Indiferent daca vand banane in piata sau nu au angajati, firmele trebuie sa plateasca anual milioane bune in contul taxei radio – tv”;
• ziarul EVENIMENTUL ZILEI, 19 februarie 2004, articolul „Peste 1,6 milioane de ramani au platit aiurea 10 milioane de euro”,
articole ramase fara replica din partea celor care cer aceste taxe.


No name, no face, no number .....
no name, no face, no number ....



#50 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 September 2006 - 01:39 PM

F. interesant memoriul...nu stiu daca, insa, tine cont cine trebuie de el :D
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#51 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 October 2006 - 11:47 PM

buna ziua dragi forumisti,
cei care v ati lovit de aceasta problema si ati primit instiintarile de plata de la "firmele de recuperare" cum ati rezolvat ? ati platit ? ce s a mai intimplat ?
eu acum am primit instiintare pt facturi din anii trecuti, evident neinregistrate in conta si primite f tirziu.

va rog pe cei care "ati mai avansat " in problema sa ne scrieti ce anume a urmat.

Multumesc ! :blush:



#52 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2007 - 01:58 PM

Cred ca s-a abrogat tampenia asta de lege, pe mine m-au lasat in pace. De un an nu am mai auzit de ei!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#53 sandman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 May 2007 - 04:10 PM

Nu cred ca s-a abrogat. Chiar azi am primit si eu un plic de la Radiodifuziune pe aceeasi tema.
Daca stie cineva ca s-ar fi abrogat, sa scrie si HG-ul.
Mersi.



#54 licamobilu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 September 2007 - 01:12 PM

De curiozitate,

De cate semnaturi este nevoie pentru a forta parlamentul sa ia in considerare schimbarea unei legi. Nu de alte dar ma gandesc la deschiderea unui mic site care sa permita descarcarea unui formular pe care firmele sa-l semneze si stampileze si pe care sa-l trimita mai apoi la o adresa.

Astfel, la adunarea numarului de semnaturi cred ca se poate repune in discutie aceasta HG.

Stie cineva vreun avocat care sa cunoasca cum merg treburile?

Multumesc.



#55 MIHAELA ENESCU

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 December 2007 - 12:13 PM

Buna ziua
azi am primit si noi o scrisoare de la ei cu calcul pe trei ani in urma. Cred ca sunt paranoici.
Nu beneficiem de serviciile lor dar cer bani.A primit cineva amenda de la ei?



#56 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 06 December 2007 - 12:16 PM

Vezi postareaMIHAELA ENESCU, la Dec 6 2007, 12:13 PM, a spus:

Buna ziua
azi am primit si noi o scrisoare de la ei cu calcul pe trei ani in urma. Cred ca sunt paranoici.
Nu beneficiem de serviciile lor dar cer bani.A primit cineva amenda de la ei?
nu, dar sumele nu sunt mari, mai bine plateste decat sa te certi, ca nu o sa te lase in pace, acum sunt si firme care se ocupa cu recuperarea de credite.....decat sa te poarte prin judecatorii, somatii, etc, etc, apres mon avis, dupa parerea mea



#57 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 06 December 2007 - 12:44 PM

Vezi postareaMIHAELA ENESCU, la Dec 6 2007, 12:13 PM, a spus:

Buna ziua
azi am primit si noi o scrisoare de la ei cu calcul pe trei ani in urma. Cred ca sunt paranoici.
Nu beneficiem de serviciile lor dar cer bani.A primit cineva amenda de la ei?

Si firma mea a primit notificare cu suma calculata din 2005 . Pana in prezent avem de plata 1080 lei. Ma gandeam daca sa-i platesc sau nu.



#58 MIHAELA ENESCU

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 December 2007 - 01:06 PM

Tot atat avem si noi.
Suma poate nu este mare ,dar mai bine ii dam de Mos la batrani decat sa-i dau lor sa plateasca ei maimute.
Daca nu beneficiez de serviciile lor de ce sa platesc?
Aveti dreptate cu bataia de cap,dar parca mi s-a luat de ciupela din buzunar cu orice ocaziedin partea oricui.



#59 mytzu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 January 2008 - 10:24 PM

Tocmai am aflat de aceasta taxa (pe care o consider ilegala si imorala) de la contabila mea, careia tocmai i-a venit insttintarea cu pricina. Eu sincer sunt satul de toata mizeria din Romania si chiar daca este vorba de o suma mica cu care imi pot cumpara "pacea" totusi parca nu vreau sa imi vand si demnitatea.. eu sunt dispus sa merg in instanta cu ei si ma gandeam ca daca se strang mai multe persoane juridice impreuna intr-un acelasi proces, sansele (si mediatizarea) vor fi mai mari.
Un proces ma va costa multi bani, timp si nervi, insa din punctul meu de vedere merita efortul. Daca noi nu luam masuri, nimeni nu le va lua in locul nostru.



#60 sleepy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 January 2008 - 01:51 PM

Buna ziua tuturor,
Tocmai am primti si eu instiintarea de la Societatea Romana de Radiodifuziune prin care mi se solicita sa platesc taxa lunara pentru serviciul public de radiodifuziune. Notificarea a venit pentru perioada 2006-2008 (adica pentru 3 ani). Tinand cont ca firma functioneaza in cadrul unui apartament pe baza unui contract de comodat, prin intermediul contractului firma platind facturile de utilitati, inclusiv cea de energie electrica in care sunt incluse taxele TV si Radio, am sunat la Societatea Romana de Radiodifuziune pentru lamuriri. Ce mi s-a comunicat de acolo: de pe factura de energie electrica trebuia sa platesc doar consumul, nu si taxele TV si Radio :lostit (13): acestea cazand in seama titularului contractului de furnizare a energiei electrice! Ca persoana juridica sunt obligata sa achit taxa, indiferent daca am sau nu receptoare si folosesc serviciile lor. Da, conform lor, este perfect normal sa se plateasca pentru aceeasi adresa si aceleasi receptoare o data taxa pe persoana fizica si inca o data taxa pe persoana juridica.
Iar ceea ce a fost cel mai interesant este ca atunci cand i-am intrebat daca li se pare normal ca pe langa cei 6,5 ron de pe factura de electricitate sa mai platesc inca 10 ron pentru acelasi lucru mi s-a raspuns candid: NOI SUNTEM SOCIETATEA DE RADIODIFUZIUNE! NOUA DIN FACTURA DE ELECTRICITATE NE PLATITI DOAR 2,5 RON PE LUNA. RESTUL DE 4 ESTE TAXA TV SI PENTRU FIRMA URMEAZA SA VA VINA O ALTA NOTIFICARE DE PLATA DE LA TELEVIZIUNE!
Am ramas socata ... am sunat ca sa caut o solutie pentru a nu plati de 2 ori nite servicii pe care nu le folosesc si tot ce am obtinut a fost informatia ca de fapt SUNT OBLIGATA sa le platesc nu de 2, ci de TREI ori! Trebuie sa se poata face ceva. E aberant.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL