Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Societatea romana de radiodifuziune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Societatea romana de radiodifuziune

63 replies to this topic

#61 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2008 - 02:31 PM

Vezi postareamytzu, la Jan 20 2008, 08:24 PM, a spus:

Tocmai am aflat de aceasta taxa (pe care o consider ilegala si imorala) de la contabila mea, careia tocmai i-a venit insttintarea cu pricina.
... eu sunt dispus sa merg in instanta cu ei si ma gandeam ca daca se strang mai multe persoane juridice impreuna intr-un acelasi proces, sansele (si mediatizarea) vor fi mai mari.

Legea e veche si... E LEGE!
Au fost in decursul timpului o gramada de scandaluri! Primul act de impunere a taxei a fost declarat neconstitutional, dar au revenit si acum e OK :lostit (13):
Daca acum ai aflat de ea :thumbup: stii cum se zice : necunoasterea legii nu-ti permite sa o incalci!
Ce o sa zica instanta? Crezi ca o sa o declare neconstitutionala vreun tribunal in Romania?

Ma mir ca nu exista taxa lunara pentru serviciu public de salubritate (ca macar pe ala il folosim :lnr (21): )

Aceasta postare a fost editata de fboji: 21 January 2008 - 02:34 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#62 sleepy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 January 2008 - 03:18 PM

Vezi postareafboji, la Jan 21 2008, 04:31 PM, a spus:

Ma mir ca nu exista taxa lunara pentru serviciu public de salubritate (ca macar pe ala il folosim :thumbup: )

ssht! vrei sa le dai idei?!? :lostit (13):




#63 mytzu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 January 2008 - 09:06 PM

Vezi postareasleepy, la Jan 21 2008, 02:51 PM, a spus:

Buna ziua tuturor,
Tocmai am primti si eu instiintarea de la Societatea Romana de Radiodifuziune prin care mi se solicita sa platesc taxa lunara pentru serviciul public de radiodifuziune. Notificarea a venit pentru perioada 2006-2008 (adica pentru 3 ani). Tinand cont ca firma functioneaza in cadrul unui apartament pe baza unui contract de comodat, prin intermediul contractului firma platind facturile de utilitati, inclusiv cea de energie electrica in care sunt incluse taxele TV si Radio, am sunat la Societatea Romana de Radiodifuziune pentru lamuriri. Ce mi s-a comunicat de acolo: de pe factura de energie electrica trebuia sa platesc doar consumul, nu si taxele TV si Radio :lostit (13): acestea cazand in seama titularului contractului de furnizare a energiei electrice! Ca persoana juridica sunt obligata sa achit taxa, indiferent daca am sau nu receptoare si folosesc serviciile lor. Da, conform lor, este perfect normal sa se plateasca pentru aceeasi adresa si aceleasi receptoare o data taxa pe persoana fizica si inca o data taxa pe persoana juridica.
Iar ceea ce a fost cel mai interesant este ca atunci cand i-am intrebat daca li se pare normal ca pe langa cei 6,5 ron de pe factura de electricitate sa mai platesc inca 10 ron pentru acelasi lucru mi s-a raspuns candid: NOI SUNTEM SOCIETATEA DE RADIODIFUZIUNE! NOUA DIN FACTURA DE ELECTRICITATE NE PLATITI DOAR 2,5 RON PE LUNA. RESTUL DE 4 ESTE TAXA TV SI PENTRU FIRMA URMEAZA SA VA VINA O ALTA NOTIFICARE DE PLATA DE LA TELEVIZIUNE!
Am ramas socata ... am sunat ca sa caut o solutie pentru a nu plati de 2 ori nite servicii pe care nu le folosesc si tot ce am obtinut a fost informatia ca de fapt SUNT OBLIGATA sa le platesc nu de 2, ci de TREI ori! Trebuie sa se poata face ceva. E aberant.


Se poate face insa depinde de noi cat de hotarati suntem sa facem ceva. Acest lucru se intampla fiindca toleram incompetenta si ilegalitatea, daca noi cei vizati direct de aceste abuzuri, nu luam nici o masura, spuneti-mi va rog cine vreti sa o fca in locul nostru ?
Necunoasterea legii nu imi permite sa nu o incalc - corect, dar deasemenea necunoasterea legii nu da dreptul nici "statului" sa o incalce. Avem niste drepturi insa trebuie sa ni le aparam singuri.. da stiu: e mai usor sa te complaci in "asta-i viata, nu avem ce face", sa dai banii, sa inchizi ochii si sa iti mai cumperi pacea pentru o bucata de vreme.



#64 Sephora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 January 2008 - 01:40 PM

Eu am primit o "notificare" prin care "ma roaga sa dispun achitarea sumei datorate"..pai nu trebuie sa existe o factura, o decizie de impunere...ceva?!?!!?...facem ca la taxa de prima inmatriculare...:(...vad ca unii dintre voi ati primit factura...dar ceilalti
?!?!...pe ce baza au achitat sau vor achita....ce magarie :((






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL