Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reevaluare credite in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reevaluare credite in valuta

17 replies to this topic

#1 crista39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 07 March 2006 - 09:09 PM

Va rog frumos sa-mi spuneti daca am credite in valuta si exista diferente intre soldul contului 162.1 din balanta si soldul creditelor din scadentarele bancii,trebuie sa-mi "aduc" soldul din balanta la aceeasi valoare cu a bancii,diferenta reprezentand diferenta de curs valutar??Lucrez de doua saptamani la aceasta firma si nu am mai lucrat niciodata cu firme care au avut credite si nu stiu cum sa procedez.Va multumesc mult!



#2 NEGOITESCU DRAGOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABIL

Postat 08 March 2006 - 11:02 AM

AI CREDIT IN VALUTA SI IL RAMBURSEZI IN RON ?




#3 Jonica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 08 March 2006 - 11:29 AM

in mod normal, la sfarsit de an banca il reevelueaza, la cursul de la sfarsitul anului, ceea ce trebuie sa faci si tu.



#4 NEGOITESCU DRAGOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABIL

Postat 08 March 2006 - 07:02 PM

se declara venit sau cheltuiala, pentru a-ti regla soldul

665=162
sau
162=765
in functie de diferenta C sau D :D



#5 crista39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 08 March 2006 - 07:55 PM

da,am credite in valuta si le rambursez in RON,operandu-le lunar la cursul valutei din ziua rambursarii.Mie mi se pare diferenta dintre balanta mea si soldul bancii foarte mare 27.000 RON!!!



#6 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 08 March 2006 - 09:52 PM

Sigur il rambursezi in RON ?
Diferenta poate fi atat de mare , daca creditul e in suma mare si daca n-a fost reevaluat la 31.12.2005 . Iar eu cred ca n-a fost reevaluat ....



#7 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 March 2006 - 01:15 AM

si eu am credit in valuta si-l rambursez in lei la cursul zilei. La 31.12.2005 banca nu mi-a notat nimic pe extrasul de cont. E necesar sa fac eu o reevaluare a soldului?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#8 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 09 March 2006 - 12:55 PM

Extrasul de cont de la banca este in lei sau in valuta ????
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#9 NEGOITESCU DRAGOS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:CONTABIL

Postat 09 March 2006 - 05:46 PM

Buna intrebare, daca se ramburseaza in lei, teoretic ar trebui sa fie in lei.... nu ?
PENTRU CINE STIE, O RUGAMINTE:
DACA SE POATE O MONOGRAFIE COMPLETA PENTRU ACEST SUBIECT
- VIRARE CREDIT
- RAMBURSARE (MAI ALES ASTA)
- REEVALUARE



#10 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 09 March 2006 - 07:37 PM

Din cate stiu , cand banca acorda un credit in valuta din surse proprii , calculeaza c. val in lei a creditului si la acea valoare isi calculeaza beneficiile . Firesc , rambursarea creditului se face in lei , iar extrasul de evidenta este emis in lei .
Daca sursa de finantare e externa ( BERD de ex . ) , banii sunt pusi la dispozitie intr-un cont de devize , beneficiile se raporteaza la valoarea in valuta , se ramburseaza in valuta , se emite extrasul in valuta .
Acum o intreb pe crista39 .... ai cont in devize au ba ? ca sa ne lamurim ... :)



#11 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 09 March 2006 - 10:39 PM

planul de rambursare este in valuta.
extrasul este in LEI iar rata o platesc tot in lei la cursul zilei.
cum pot face reevaluarea? Este necesara?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#12 Topo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Nord
  • Interests:...tot

Postat 10 March 2006 - 08:24 AM

Corect era ca de la inceput rambursarile sa se faca (in contabilitate) la cursul contractarii creditului, iar diferenta sa fie trecuta pe 665 fie 765, ceea ce probabil nu s-a facut din moment ce ai diferente asa de mari ( si eu sunt in aceeasi situatie). Asa ca, la sfarsitul anului diferenta intre soldul din balanta si de pe extras am trecut-o pe 107 sa-mi reglez soldul din balanta, si ramane de vazut ce fac cu ea... daca are cineva o ideea buna... multumesc anticipat.



#13 Topo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Nord
  • Interests:...tot

Postat 10 March 2006 - 08:26 AM

Corect era ca de la inceput rambursarile sa se faca (in contabilitate) la cursul contractarii creditului, iar diferenta sa fie trecuta pe 665 fie 765, ceea ce probabil nu s-a facut din moment ce ai diferente asa de mari ( si eu sunt in aceeasi situatie). Asa ca, la sfarsitul anului diferenta intre soldul din balanta si de pe extras am trecut-o pe 107 sa-mi reglez soldul din balanta, si ramane de vazut ce fac cu ea... daca are cineva o ideea buna... multumesc anticipat.



#14 crista39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 10 March 2006 - 07:49 PM

Creditele sunt in valuta.Sunt 4 credite pe termen mediu(unele 4,altele 5 ani).Graficele de rambursare de la banca cu esalonarea lor este in valuta.Extrasele de cont sunt in valuta,iar eu le transform in lei la cursul zilei cand le contabilizez in 162 si 666.Mai am si o linie de credit pe 1 an tot in valuta.Impreuna toate insumeaza aproximativ 300.000 Euro.
Ideea e ca tot nu stiu cum sa procedez ca sa nu gresesc si sa-i pot explica sefului conform carei Legi trebuie sa fac asta!!!
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns !



#15 crista39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 10 March 2006 - 07:53 PM

Scuze pt."graficele......este in valuta" :shock: Corectez:graficele de rambursare sunt in valuta!!!!!!!!!!!!!! :wink:



#16 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 05 April 2006 - 06:24 PM

Salut!

Imi fac bilantul si m-am lovit de aceeasi problema. Am credit in valuta (grafic, rate, tot in euro). Cand platesc dobanda (sunt in perioada de gratie) inreg. dobanda la curs de la data inregistrarii intregului credit. Adica
31/07/2005 5124=1621 95.000euro*3.52 (credit)
471=1682 45.000euro*3.52 (dobanda)

in fiecare luna inreg. dobanda
1682=5124 1000euro*3.52
665=5124 1000euro*(cursul zilei - 3.52)
666=471 1000euro*3.52

Am 2 intrebari:
1. este corect cum fac?
2. la 31 dec 2005 reevaluez creditul si dobanda (1621, 1682 si 471) la cursul de la 31/12/2005 (3.6771)?

multumesc!
Andrea



#17 Topo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Nord
  • Interests:...tot

Postat 06 April 2006 - 07:26 AM

Salut! E dimineata, mor de somn, si poate n-am inteles eu bine, dar ce cauta 471 la credite? Corect e 1682=5124 si 666=1682. Cu 665 nici nu stiu cum e bine la dobanda, cert e ca la rambursarea creditului sigur il folosesti. Si daca stau bine sa ma gandesc, ce nu-ti iese la sfarsitul anului chiar si asa cum faci tu?... sper sa ma trezesc :)



#18 andrea_k

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 06 April 2006 - 08:29 AM

Buna, am si eu asemenea cazuri, sunt de acord cu Topo, cu diferenta ca, dobanda care pare sa fie platit in lei, pe extrasele mele, se transfera in contul curent in valuta (se transforma in valuta in cazul in care nu am disponibilitati in valuta), astfel mai intai inregistrez transferul sumei, dupa care platesc dobanda din contul in valuta. Suma ramane neschimbata, doar ca plimb dintr-un cont in altul, rezultatul final fiind aceeasi. Din pacate nu toate bancile emit extrase de cont detaliate (din motive...lipsa de soft performant, economie de hartie sau nepasare) pentru a ne informa exact despre toate operatiunile executate in conturile noastre.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL