Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OP valoare declarativa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


OP valoare declarativa

8 replies to this topic

#1 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 08 March 2006 - 06:19 PM

M-a pus :evil: :twisted: si pt. luna decembrie am facut OP cu valoare declarativa. Drept urmare, n-am mai depus Declaratia 100 pt. dec. 2005. Surpriza (vorba vine) este ca unele firme nu au nimic inregistrat in fisele fiscale pe platitor de la finante - luna decembrie, pt. ca bancile nu au stiut sa opeeze OP cu valoare declarativa. Cei de la finante zic sa depun declaratii rectificative. Eu intreb, rectificative la ce? Ce sa rectific? Ar trebui sa le duc o copie dupa OP, in care e bifata optiunea declarativa, nu?
Ati patit asa ceva si voi? Cum ati rezolvat?
Multumesc pt. intelegere...



#2 Serbu Marcela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2006 - 11:56 PM

Buna ,ai dreptate facand op-uri cu val.declarativa nu mai trebuie intocmite decl.100. Scrie mare pe toti peretii la a-tie . Chiar nu vad de ce ar mai trebui rectificativa ca nu ai la ce.Adica rectificativa la nimic?..




#3 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 14 March 2006 - 08:47 PM

E o porcarie cu acest tip de op-uri. Mai bine depunem 100 pana se hotarasc cei de la administratii cum sa faca. Ca ne trezim cu amenzi!



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 March 2006 - 09:29 PM

lolita a spus:

E o porcarie cu acest tip de op-uri. Mai bine depunem 100 pana se hotarasc cei de la administratii cum sa faca. Ca ne trezim cu amenzi!
pai s-au hotarat :lol: :lol: :lol:
ori op ori 100



#5 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 15 March 2006 - 07:07 PM

Doamne ajuta!



#6 andreicat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:finante-contabilitate

Postat 10 April 2006 - 02:52 PM

Eu am muscat momeala si mai tare
Am facut pt decembrie 2005, op cu valoare declarativa, apoi am sunat la ei.............si conform unei doamne dragute,care m-a clarificat ca in decembrie nu se aplica, am depus si decl 100
S-au dublat toate datoriile, cu dobanzi si penalitati, si acum tb sa depun cerere de rectific a erorilor..........
dragut, dar sunt curioasa cum v-a fii cu dob si penalitatile???
voi stiti?
teo



#7 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 19 September 2006 - 10:36 AM

Eu am depus op cu valoare declarativa cu suma gresita,cum fac rectificare?
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#8 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2007 - 04:58 PM

Stiu ca topicul e mai vechi dar nu am vrut sa deschid altul.
Am fost la administratie pentru reglarea fisei firmei la care m-am angajat de 3 luni. Am constatat ca lipsesc niste declaratii pentru 4 luni si ca atunci au fost facute OP cu valoare declarativa.
Stiu ca poate parea stupida intrebarea mea dar am auzit pareri diferite si as vrea sa stiu cum s-a procedat la vremea respectiva (eu nu am folosit OP declarative ci am depus 100 normal). Aceste OP trebuiau inregistrate la Administratie sau este suficient sa ma prezint cu OP care sa aiba stampila bancii si mentiunea "1-OP cu valoare declarativa"?
Multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:04 PM




#9 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 October 2007 - 09:02 PM

In perioada in care se realizau OP cu valoare declarativa, ca optiune pentru a nu mai depune si D100, in bazele de date existente la MF, s-au inregistrat diverse erori, de preluare, inregistrare si urmarire a acestor OP cu valoare declarativa. Tocmai din aceasta cauza s-a si renuntat la ele. Eu unul nu am folosit astfel de OP, depunand luna de luna D100 si totul a fost OK. Insa au fost multe cazuri in care cei care au depus OP cu val. declarativa sa nu mai aiba corelatii corecte si coerente in situatia fisei platitorului. :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL