Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
productie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


productie

1 reply to this topic

#1 mara2006

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:arad

Postat 09 March 2006 - 07:14 AM

Am o firma care are ca obiect principal de activitate recuperarea deseurilor si resturilor nemetalice reciclabile 3720.Contabilul dinaintea mea a introdus facturile de deseu si cele cu borderou de achizitie de la persoane fizice ca si materii prime(301).A considerat ca firma face productie pt.ca a inregistrat 345=711 si 711=345 cu valoarea facturilor de vanzare (export+vanzare la intern).Deseurile sunt colectate,presate si rebalotate.Nu sufera o transformare reala dupa parerea mea.Care ar fi inregistrarea corecta?Intrarea deseurilor in unitate sa fie inregistrate pe materie prima,sa le incarc in fisa de magazie , sa le dau in consum in momentul in care se preseaza si rebaloteaza si apoi sa ma inregistrez cu produsul finit obtinut la cost de productie sau sa inregistrez intrarea de deseu pe marfa,sa se faca un inventar cu marfa ramasa la sfarsit de luna pe baza caruia sa fac descarcarea de gestiune, iar vanzarea sa o inregistrez pe 707?Problema e ca nu are in obiectul de activitate codul 5157 "comert cu ridicata al deseurilor si resturilor"dar asta se poate rezolva.Am scos din CAEN explicitarea celor doua coduri.
Cod :3720
Denumire:Recuperarea deseurilor si resturilor nemetalice reciclabile
Detalii :Aceasta clasa include: - prelucrarea deseurilor si a resturilor nemetalice in materii prime secundare. Exemple de procese de transformare: . recuperarea cauciucului, cum ar fi cauciucurile de masina uzate, pentru a produce materii prime secundare; . sortarea si peletizarea materialelor plastice, in scopul producerii de materii prime pentru tuburi, ghivece de flori, paleti si altele; . prelucrarea (curatarea, topirea, macinarea) deseurilor de materiale plastice sau cauciuc in granule; . recuperarea substantelor chimice din deseurile de chimicale; . zdrobirea, curatarea si sortarea sticlei; . zdrobirea, curatarea si sortarea altor deseuri, cum ar fi resturile provenite din demolari, pentru a obtine materii prime secundare; . zdrobirea mecanica si macinarea deseurilor provenite din constructii si demolari de cladiri (inclusiv lemn), a asfaltului; . prelucrarea uleiurilor si grasimilor de gatit folosite, in materii prime secundare, pentru a obtine hrana pentru animalele de companie sau pentru animalele de ferma; . prelucrarea altor deseuri alimentare si substante alimentare reziduale, in materii prime secundare.
Exceptii:Aceasta clasa exclude - obtinerea de produse finite noi din materii prime secundare, cum ar fi toarcerea firelor din material fibros gametat sau producerea celulozei din deseurile de hartie, ori resaparea cauciucurilor care trebuie clasificate la industria corespunzatoare, vezi 14 la 36; - tratarea substantelor alimentare reziduale pentru fabricarea produselor alimentare, vezi 15; - tratarea resturilor de la abatoare, pentru a produce hrana pentru animale, vezi 15.7 - reprelucrarea combustibililor nucleari si tratarea deseurilor nucleare, vezi 23.30; - prepararea compostului, vezi 24.15; - comert cu ridicata al deseurilor si resturilor nemetalice, inclusiv colectarea, sortarea, ambalarea, tranzactionarea etc., dar fara un proces real de transformare, vezi 51.57; - comert cu ridicata sau cu amanuntul al marfurilor de ocazie, vezi 50.51 si 52.50; - incinerarea, indepartarea, ingroparea etc. deseurilor, vezi 90; - tratarea si indepartarea deseurilor radioactive de tranzitie din spitale, laboratoare de profil etc., vezi 90; - indepartarea reziduurilor de alimente, bauturi si tutun, vezi 90; - tratarea gunoaielor cu ajutorul plantelor de compostare, in scopul indepartarii si a obtinerii unui produs secundar (compostul), vezi 90.02.
Cod :5157
Denumire:Comert cu ridicata al deseurilor si resturilor
Detalii :Aceasta clasa include: - comertul cu ridicata (cumparare si vanzare) al deseurilor si resturilor metalice si nemetalice, precum si al materialelor pentru reciclare, inclusiv colectarea, sortarea, separarea, demontarea bunurilor uzate cum sunt autoturismele, in scopul obtinerii de piese reutilizabile, (re)ambalarea, depozitarea si livrarea, dar fara un proces real de transformare. Insa, trebuie mentionat faptul ca deseurile cumparate si vandute au o valoare remanenta; - dezmembrarea vehiculelor casate (demontarea autoturismelor; comertul cu ridicata cu autoturisme avariate; vanzarea pieselor provenite de la autoturisme avariate, catre persoane particulare si utilizatori profesionali).
Exceptii:Aceasta clasa exclude: - prelucrarea deseurilor, resturilor si a altor articole in materii prime secundare prin procedee ce implica un proces real de transformare. Materia prima secundara rezultata este adecvata pentru utilizarea directa intr-un proces ulterior de fabricatie industriala si nu constituie un produs finit nou, vezi 37.10, 37.20; - fragmentarea autoturismelor printr-un proces mecanic, vezi 37.10; - vanzarea cu amanuntul a marfurilor second-hand, vezi 52.50; - tratarea deseurilor, nu pentru utilizarea ulterioara intr-un proces de fabricatie industriala, ci cu scopul indepartarii lor, vezi 90; - colectarea si tratarea deseurilor menajere si industriale, vezi 90 .



Tot aici mai am o problema.Deseul cumparat de la anumite firme intra cu mai multe avize pe care nu e trecut pretul unitar ci doar cantitatea.Conform ordinului 2055/1998 art.4 nu sunt obligati sa treaca si pretul pe aviz daca urmeaza factura.Eu le-am spus ca sunt obligati sa faca receptia si sa se incarce in fisa de magazie in momentul in care le intra deseul in gestiune.Deci receptia sa o faca pe baza avizului la pretul pe care l-au stabilit cu furnizorul.Iar eu in conta sa ma inregistrez astfel :301 sau 371 cu 408"furnizori facturi nesosite".Mai am si cazul in care factura nu vine in 5 zile si depaseste sfarsitul lunii.Problema e sa-i convinga pe furnizori sa treaca pretul pe aviz pt.a se putea intocmi receptia.E corect cum am gandit?
Tot la aceeasi firma mai am o intrebare.Au o fata care se ocupa de evidenta primara dar vrea sa faca reg.casa,NIR si bon consum in Excel.Eu am facut modele cu NIR,REG.CASA SI BC la fel ca si in ordinul 1850/2004.Dar in acest ordin se spune ca daca vrei sa ti evidenta primara pe calculator ar trebui cumparat un program informatic cu licenta si sa indeplineasca mai multe criterii(salvarea,arhivarea datelor,etc).E corect sau nu sa se faca evidenta primara in Excel?



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 09 March 2006 - 08:40 PM

Eu am o situatie asemanatoare la o firma care cumpara piei brute , le conserva si le vinde . Conservarea presupune niste operatiuni ( sarare , razuire , uscare ) , insa produsul , la fel ca in cazul prezentat de tine , nu sufera o transformare semnificativa . Inregistrez cumpararea pieilor in 371 . In fiecare luna , fac un raport de resortare , in care scriu cantitatea intrata in conservare si cantitatea rezultata dupa efectuarea acelor operatiuni . Bon de consum pentru materialele folosite , iar scaderea gestiunii pe baza fisei de magazie In fisa , magazionerul trece si cantitatea de marfa pierduta in urma resortarii , aceasta cantitate fiind stabilita prin recantarire .







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL