Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pfa si cu cm? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pfa si cu cm?

16 replies to this topic

#1 corinac

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 March 2006 - 12:25 PM

Buna ziua! Spuneti-mi va rog daca ati auzit ca o pfa sa poata avea in acelasi timp si carte de munca la o societate. Este legal? Multumiri!



#2 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 09 March 2006 - 02:42 PM

din cate stiu eu nu!
pfa poate sa isi faca carte de munca doar la el................la alta societate nu am auzit si nici nu cred ca este corect.
mai astepta si alte pareri




#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 March 2006 - 03:30 PM

corinac a spus:

Spuneti-mi va rog daca ati auzit ca o pfa sa poata avea in acelasi timp si carte de munca la o societate.
Este legal?

Poate si este și legal.
N-am văzut să existe undeva o incompatibilitate.



#4 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 March 2006 - 03:34 PM

mariana_fira a spus:

la alta societate nu am auzit si nici nu cred ca este corect.

Chestia cu "nu cred ca este corect" este un citat din normele de etică și echitate.



#5 chitanr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 09 March 2006 - 03:51 PM

corinac a spus:

Buna ziua! Spuneti-mi va rog daca ati auzit ca o pfa sa poata avea in acelasi timp si carte de munca la o societate. Este legal? Multumiri!

Bine ar fii sa aibe la CM alte activitati, ca cele din PFA...



#6 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 March 2006 - 03:59 PM

chitanr a spus:

Bine ar fii sa aibe la CM alte activitati, ca cele din PFA...
De pildă, daca esti instalator cu norma intreaga la SC ROBINETUL SRL, atunci nu e bine ca după masă să repari oamenilor instalațiile sanitare ca p.f.a; Te prefaci că esti zugrav, de exemplu. :roll:

Hai sa fim serioși, n-am vazut să scrie nicaieri asemenea lucruri.



#7 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 10 March 2006 - 10:53 AM

depinde cum vezi lucrurile!



#8 chitanr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 10 March 2006 - 12:12 PM

Oameni buni,..daca esti instalator la SC.Robinetul Srl, atunci chiar ca nu este in regula ca dupa masa sa repari tot la SC Robinetul SRL instalatiile sanitare ca PFA.
Eu la asta ma refeream, adica la aceeasi firma nu poti avea si CM si PFA pe aceeasi activitate... in rest poti sa iei Bucurestiul din cap in coada si sa il repari pe tot.
De aceea am tras semnalul de alarma, pt a fii sigur ca nu vei avea probleme la un control.... il treci pe CM ca paznic si pe Pfa ca instalator.



#9 dstanomir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 10 March 2006 - 03:48 PM

Pai jumatate din PFA-uri chiar asta fac- sunt angajati la o societate cu carte de munca si salariu minim pe economie, iar restul slariului il iau de la aceiasi societate dar pe PFA si mai scapa de darile astea aberante de la stat daca le-ar da toti banii pe cartea de munca.
Si fac contractul si factura pe aceiasi meserie pe care iau banii pe cartea de munca si n-am auzit pe nimeni sa aiba probleme cu garda.
Vezi ziaristii de ex( ca majoriattea isi iau banii prin PFA)- nu cred ca au "ziarist"pe PFA si sofer pe cartea de munca.



#10 torok mihaiela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sighisoara

Postat 11 March 2006 - 07:49 PM

da ,se poate , caz concret , ziua sofer masina avoct program de 8 ore ,angajat cu carte de munca, dupa aceea se ocupa cu reparatiile de uz casnic , ca pfa



#11 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 13 March 2006 - 04:22 PM

art 12 din legea 300/28.06.2004 spune ca
' (1) O persoană fizică care desfășoară activități economice în mod independent sau o asociație familială are dreptul de a deține o singură autorizație.
(2) Pentru desfășurarea altei activități care nu este prevăzută în autorizație este necesară completarea autorizației.
(3) Activitățile de formare profesională prin ucenicie la locul de muncă pot fi realizate, în condițiile stabilite de dispozițiile legale în vigoare, fără a fi necesar ca aceste activități să fie prevăzute în autorizație.'

Incheierea unui contract de munca nu e limitat de punctul 2 din legea 300?



#12 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 13 March 2006 - 04:30 PM

Nu.
Alineatul (2) al. art.12 din L300/2004 se refera la desfasurarea altei activitati economice in mod independent, alta decit cea prevazuta in autorizatie. Nicidecum la o activitate desfasurata conform unui contract de munca.
Pentru ca sa desfasori o activitate pe contract de munca, nu ai nevoie de autorizatie de PFA.



#13 diana_s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 13 March 2006 - 04:40 PM

Art. 2 nu specifica ce fel de activitate. Mai mult chiar , vine art. 3 care spune ca pentru ucenicia la locul de munca , care nu este activitate independenta in sensul legii 300 ,ci este prevazuta de Codul Muncii, nu ai nevoie de autorizatie. Eu nu zic ca ai nevoie de autorizatie pentru un contract de munca , dar ca esti obligat, daca esti pfa, sa ai autorizatii pentru toate activitatile pe care le desfasori. La acelasi angajator, nu poti sa fii platit pe contract de munca pentru o activitate si pe pfa pentru altceva.



#14 chitanr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 14 March 2006 - 09:02 AM

diana_s a spus:

La acelasi angajator, nu poti sa fii platit pe contract de munca pentru o activitate si pe pfa pentru altceva.
Eu zic sa justifici....
Caci atunci cand prestezi activitati pe PFA esti partener juridic cu firma, nu estI angajat pentru EA....
Eu zic ca mai important este sa stim daca este legal sau nu sa avem sal min.pe cartea de m-ca si diferenta pe PFA?



#15 viorel_email

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 14 March 2006 - 06:07 PM

corinac a spus:

Buna ziua! Spuneti-mi va rog daca ati auzit ca o pfa sa poata avea in acelasi timp si carte de munca la o societate. Este legal?  Multumiri!

Bineinteles ca da! Poti sa ai cate contracte de munca vrei, sa fii PFA si sa ai si actiuni la vreo 10 firme. Ca politicienii nostri!! :-)



#16 gheveronica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:urziceni

Postat 14 March 2006 - 10:44 PM

pot sa deschid SC in timp ce functionez ca PF si sa-mi fac carte de munca la SC
am inteles ca PFA nu pot avea angajati(pe PFA am un magazin)
multumesc



#17 chitanr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 15 March 2006 - 01:03 PM

[/quote]
Bineinteles ca da! Poti sa ai cate contracte de munca vrei, sa fii PFA si sa ai si actiuni la vreo 10 firme. Ca politicienii nostri!! :-)[/quote]
La aceeasi firma...???
eu tot intreb desi am senzatia ca se poate mi-au mai zis unii, dar eu vreau sa fiu sigur ca sa nu am probleme la servici.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL