Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cumparare Cladire in rate HELPPPPP!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cumparare Cladire in rate HELPPPPP!!!

2 replies to this topic

#1 clau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Sibiu, HOME

Postat 27 May 2004 - 10:39 AM

Buna

Am si eu o problema, care ma tot chinuie de ceva vreme. Sper sa gasesc aici raspunsul.

O firma cumpara o cladire in rate. Plateste un avans de 30% la inceput iar restul valorii ce ramane de plata urmeaza sa fie platita in rate, pe o perioada de 3 ani. La rata lunara se adauga o dobanda de 10%.

CUm fac inregistrarea contabila daca furnizorul cladirii, a facturat in prima luna AVANSUL de 30% + RATA+TVA aferent +DOBANDA si urmeaza ca in fiecare luna pe parcurs de 3 ani sa factureze RATA +TVA +DOBANDA??
Cum fac iregistrarile ca sa pot face amortizarea cladirii si sa nu influentez conturile de TVA?

Eu m-am gandit la ceva cu contul 408 dar nu am reusit sa ies la capat

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns la intrebarea mea.



#2 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2004 - 12:38 PM

Eu as face ceva similar leasing-ului cu 408 si 4428. Ca 4428 nu influenteaza TVA-ul de plata sau de recuperat. Banuiesc ca asta te intereseaza, nu?

Inregistrezi pe baza contractului de vanzare-cumparare in rate (valoarea totala a cladirii, inclusiv avansul)

%=408
2121
4428

si concomitent avansul pe baza facturii ca orice alta rata

%=401
408
4426
si
408=4428 (TVA-ul)

Mijlocul fix va fi cu valoarea intreaga si se va amortiza, si TVA-ul va fi deductibil la fiecare rata facturata.
La primirea facturii cu ratele lunare:
%=401
408
4426
si concomitent 408=4428 (TVA-ul)

Dobanda va fi inregistrata 471=1687 pe baza contractului si la primirea facturii cu rata+dobanda:
%=401
1687
4426
si concomitent 666 = 471




#3 clau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Sibiu, HOME

Postat 30 August 2004 - 04:36 PM

multumesc pentru raspuns

eu am facut cam asa:

- Inreg valoare totala a cladirii
% - 404
212
4428

- Avans de 30%
404 - 5121
4426 - 4428

- plata rate
404 - 5121
4426 - 4428
666 - 5121

Solutia asta mi-a dat-o cineva de la finante. Totusi cred ca nu e chiar asa de buna.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL