Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
corectie erori contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


corectie erori contabile

35 replies to this topic

#1 DIANA CICERO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:multiple

Postat 10 March 2006 - 01:07 PM

Am urmatoarea situatie: dupa ce am depus bilantul pe 2005, mi s-au adus facturi de 60.000 ron aferente anului 2005. Conform principiului independentei exercitiilor, aceste cheltuieli trebuie sa le recunosc prin 117.
Intrebarea mea este daca am voie sa recalculez profitul pe 2005, ceea ce ar fi in avantajul meu, intrucat va fi mai mic.
Multumesc
diana



#2 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2006 - 02:45 PM

ORDIN nr.1.752 din 17 noiembrie 2005
Corectare a erorilor contabile

63. – (1) Corectarea erorilor constatate în contabilitate se efectuează pe seama rezultatului reportat.
(2) Erorile din perioadele anterioare sunt omisiuni si declaratii eronate cuprinse în situatiile financiare ale entitãtii pentru una sau mai multe perioade anterioare
rezultând din greseala de a utiliza, sau de a nu utiliza, informatii credibile care:
(a) erau disponibile la momentul la care situatiile financiare pentru acele perioade au fost aprobate spre a fi emise;
(B) ar fi putut fi obținute în mod rezonabil și luate în considerare la întocmirea și prezentarea acelor situații financiare.
Astfel de erori includ efectele greșelilor matematice, greșelilor de aplicare a politicilor contabile, ignorării sau interpretării greșite a evenimentelor și fraudelor.
(3) În cazul corectării de erori care generează pierdere contabilă reportată, aceasta trebuie acoperită înainte de efectuarea oricărei repartizări de profit.
In notele la situatiile financiare trebuie prezentate informatii suplimentare cu privire la erorile constate.

radu_o



#3 DIANA CICERO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:multiple

Postat 10 March 2006 - 04:02 PM

Multumesc radu, dar asta am citit si eu. Nu ma lamuresc daca trebuie sa recalculez impozitul pe profit sau nu.
diana



#4 magdafyw

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:fiscalitate si contabilitate

Postat 25 March 2006 - 01:05 PM

DIANA CICERO a spus:

Nu ma lamuresc daca trebuie sa recalculez impozitul pe profit sau nu.

Trebuie sa recalculezi impozitul pe profit si sa faci rectificativa.
Eu am gresit reevaluarea leasing-urilor, am facut rectificativa, tot pe 101, si am depus-o la finante. Si a fost totul ok. :wink:



#5 aimmee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2006 - 12:27 AM

:) nu exagerati. este vorba de o cheltuiala neprinsa. putea sa fie dar nu a fost. si chiar daca ar fi fost ar fi fost nedeductibila intrucat nu avea document justificativ la baza, corect? si ar fi fost o estimare.
stai linistita. nici o rectificativa nici o eroare nici un rezultyat reportat. 6588si rezultat curent
citatul se refera la chestii mult mai dure care au efecte serioase asupra rezultatului, despre ce povestesti tu e pur si simplu.



#6 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 01 April 2006 - 08:53 AM

Parerea mea:
117 anul acesta pe care-l acoperi cu profiturile anului curent.Vei calcula imp.pe profit al acestui an,dupa ce acoperi cele 60.000 RON.
Sa aveti minte!



#7 Alcadeias

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2006 - 10:16 PM

De acord cu Magda, la suma asta ar trebui lucrat cu 117 si contabil dar si fiscal, printr-o rectificativa la 101. Asta cu conditia ca acele cheltuieli sa fi fost intr-adevar prestate in 2005.



#8 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 02 April 2006 - 10:56 AM

Am si eu o situatie: In august 2005 am platit cu op la un furnizor 12.000ron, la vremea respectiva nu am avut factura de la furnizor si am inregistrat suma in 473 in ideea,ca va sosi factrura si o s-o trec cum trebuie.Insa nici pana la sf.anului nu am primit nimic. Mi-a ramas sold 473 cu suma 12.000 Ron la 31.12.2005, din criza de timp am raportat si imp.pe profit la trim4/2005 si binenteles si decl 300-tva. Dupa am facut o adresa catre furnizor si ce crede-ti? Raspunsul a fost, ca ei au emis factura, dar ca nimeni n-a venit s-o i-a. Acum sint in martie 2006 si am factrura primita de la ei originala dar e cu luna august/2005. Ce fac ? Inca n-am predat bilantul nici dec.101 cum procedez? Pot inregistra cu luna decembrie aceasta factura si depune rectificativa pentru100 la trim4/2005, macar ca impozitul pe profit, care mi-a rezultat initial l-am si platit. Dar ce fac cu decl.300 raportata pe dec? Ca nu se va mai pupa declar. cu balanta.Voi ce ma sfatuiti?



#9 Alcadeias

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2006 - 01:01 PM

As inregistra factura in dec 2005 si:
- in privinta TVA as trece la rubrica regularizari al decontului lunii unde se mai poate (probabil martie 2006)
- la impozit profit probabil n-as face nimic -> inteleg ca ai optat sa platesti pe 25.01.2006 ca la trimestrul III? Daca da, oricum se regleaza diferenta cind depui 101 si tii cont si de factura ratacita.



#10 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 03 April 2006 - 10:38 AM

Ce inseamna daca am optat sa platesc impozit profit pana pe 25.01.2006?
Pentru trim3 am calculat impozit pe profit pe cumulat de la inceput2005 pina la sept/2005 si am platit pina la data de 25.10.2005, iar pentru trim4/2005 am calculat impozit pe profit cumulat de la inceputul anului 2005 pana la sfirsitul anului 2005 inclusiv luna decembrie. Am declarat acest impozit in decl100 la trim4/2005 si l-am platit pana la data de 25.01.2006.
Insa daca se regularizeaza impozitul in decl.101 o sa am impozit platit in plus si o sa platesc mai putin cu suma din factrura cu pricina la trim1/2006, nu? Sa mai depun si rectificativa la decl100-trim4/2005?
Multumesc mult pentru sfaturi. :wink:



#11 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 03 April 2006 - 04:57 PM

De ce te complici inutil?Inregistreaza factura la data la care ai intrat in posesia ei,mergi prin 117 si tine cont de ea la impozitul pe trim I 2006.
:roll:
Sa aveti minte!



#12 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 04 April 2006 - 08:29 AM

Mulcumesc mult tuturor. Voi face asa cum a zis cristina mi se pare cel mai corect si legal.



#13 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 15 July 2006 - 09:48 PM

am preluat o contabilitate si am constatat ca nu e in regula amortizarea,am facut toate calculele si val ramasa tr sa fie mai mica cu 13696.Am hotarat sa reglez pe seama lui 117 si sa fac inregistrarile 117=2813...13696 si 117=441....-2191.Astfel voi avea D117=11505.Eu am rezerve in C1065=137.753.
E corect sa fac la 31.05.2006,1065=117?
Sau las asa 117,pana la sfarsitul anului?



#14 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2007 - 02:32 PM

Buna tuturor,
am o problema si nu stiu cum as putea sa o rezolv:
greselile din anul anterior se corecteaza prin contul 1174.
-eu sunt incepatoare si nu stiu sigur-desi am cautat bine in ompf 1752 si in normele la 1752-cum se inregistreaza spre exemplu impozitul pe salarii din 2006.
Eu cred ca 1174 tine loc de cont de venituri/chelt aferent datoriei/creantei pe care o am.Spre exemplu in cazul meu, 421=444 x lei si 1174 = 421 x lei.
Dar nu imi pot da seama ,cum imi afecteaza rezultatul reportat din 2006 pe care l am inregistrat in contul 1171,iar contul pentru erori este 1174.
Daca se poate sa ma ajutati cu un exemplu ,va rog mult..



#15 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2007 - 02:51 PM

In principiu poti face egalitatea 117.1=117.4
Dar de fapt care a fost eroarea ? Ai calculat un impozit la salariu mai mic decat trebuia? Pentru ca atunci nu-ti afecteaza cu nimic rezultatul reportat. Doar va trebui sa vezi ce declari in D100 si sa platesti la buget suma recuperata de la salariat. Nimic altceva !
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#16 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2007 - 04:56 PM

Un angajat a fost in concediu medical de boala obisnuita si nu i s a impozitat indemnizatia de incap.temp.de munca,pe care o primea.Acum i s a recalculat si se doreste corectarea si pe 2006.
Daca inregistrez 117.1=117.4 ,cum imi voi da evidentia faptul ca este vorba impozit pe salariu?



#17 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2007 - 11:31 AM

Ma poate ajuta cineva?va rog mult de tot..
in anul 2006
-nu s a impozitat un concediu medical si acum trebuie sa se inregistreze impozitul pe salarii,pe 4 luni consecutive
-s a inregistrat plata unui concediu medicale din casierie dar nu exista documente si nici nu s a efectuat aceasta operatie vreodata
Cum pot corecta aceste erori?
Multumesc anticipat :smile:



#18 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 22 May 2007 - 01:15 PM

Vezi postareanicoleta_c, la May 22 2007, 12:31 PM, a spus:

Ma poate ajuta cineva?va rog mult de tot..
in anul 2006
-nu s a impozitat un concediu medical si acum trebuie sa se inregistreze impozitul pe salarii,pe 4 luni consecutive
-s a inregistrat plata unui concediu medicale din casierie dar nu exista documente si nici nu s a efectuat aceasta operatie vreodata
Cum pot corecta aceste erori?
Multumesc anticipat :smile:
nu sunt chiar pe subiectul care-mi place, dar am sa incerc o monografie care sper sa se si potriveasca (culmea!); asadar:

- tu trebuie sa incasezi diferenta de concediu (care era impozitul necalculat) de la salariat sau din imputarea celui care a gresit
5311 = 461 1000
461 = 1174 1000
(aceasta a doua e o vad ca fiind inceputul corecturii erorii din anul precedent)
- finalizarea corecturii erorii, prin
1174 = 444 1000
- si in final plata acestui impozit si declararea lui
444 = 5121

poate cineva mai avizat sa dea solutia corecta si in acest fel, imi ajusteaza operatiile

p.s. de aici :biggrin: , eu asa le vad. Apropos, unde gasim si noi cu ce conturi "interactioneaza" cele de tipul (nou) 1174?
succes

inca ceva, nu are cum sa-ti afecteze rezultatul reportat din 2006 (cel la care tu te gandesti), deoarece acesta a provenit din inchiderea conturilor de venituri si cheltuieli ale lui 2006. Iar in cazul tau, nu afectezi nici o cheltuiala.
Uite care este explicatia mea:
- sa presupunem ca in 2006 ai fi facut:
6458 = 423 cu CM
423 = 444 cu impozitul la CM
423 = 5311 cu plata CM
121 = 6458 cu inchiderea chelt
- daca faptul nu se consuma pana la finele lui 2006, ai fi facut corectiile in acelasi an, adica:
5311 = 423 cu diferenta de CM necuvenit (adica impozitul)
423 = 444 cu impozitarea corecta
Deci nu vad cum ar putea fi afectat rezultatul reportat 1171 care provine numai din diferenta dintre venituri si cheltuieli

Uite ce spune 1752:
Corectarea erorilor contabile

63. - (1) Corectarea erorilor constatate în contabilitate se efectuează pe seama rezultatului reportat (nota mea: a se citi grupa de 3 cifre 117 = rez reportat - in mod generic)

(2) Erorile din perioadele anterioare sunt omisiuni și declarații eronate cuprinse în situațiile financiare ale entității pentru una sau mai multe perioade anterioare rezultând din greșeala de a utiliza, sau de a nu utiliza, informații credibile care:

a) erau disponibile la momentul la care situațiile financiare pentru acele perioade au fost aprobate spre a fi emise;

b) ar fi putut fi obținute în mod rezonabil și luate în considerare la întocmirea și prezentarea acelor situații financiare.

Astfel de erori includ efectele greșelilor matematice, greșelilor de aplicare a politicilor contabile, ignorării sau interpretării greșite a evenimentelor și fraudelor.

(3) În cazul corectării de erori care generează pierdere contabilă reportată, aceasta trebuie acoperită înainte de efectuarea oricărei repartizări de profit (nota mea: aici se includ erorile constatate asupra veniturilor si cheltuielilor).

În notele la situațiile financiare trebuie prezentate informații suplimentare cu privire la erorile constate.


Aceasta postare a fost editata de robertantal: 22 May 2007 - 01:21 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#19 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2007 - 03:55 PM

Multumesc mult robert,
insa cu acea plata de indemnizatie fictiva nu sunt lamurita.
Inregistrarea de atunci a fost simplu: 423=5311 .Acum as putea sa o "stornez"? :smile: fara sa mi afecteze rezultatul ?..am avut un sold de atatea luni si nu am observat nimic in neregula pana nu am luat toate lunile la puricat.Trebuie facut vreun proces verbal de constatare a greselii,a vinovatilor?
Iar partea de impozit pe salarii aferenta concediului medical care i a fost platita angajatului ,ii va fii oprita din indemnizatia de concediu medical actuala..si nici asa nu as stii cum sa fac inregistrarea...pleeease help me :tongue:

Aceasta postare a fost editata de nicoleta_c: 22 May 2007 - 03:55 PM




#20 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 22 May 2007 - 04:29 PM

Vezi postareanicoleta_c, la May 22 2007, 04:55 PM, a spus:

Multumesc mult robert,
insa cu acea plata de indemnizatie fictiva nu sunt lamurita.
Inregistrarea de atunci a fost simplu: 423=5311 .Acum as putea sa o "stornez"? :tongue: fara sa mi afecteze rezultatul ?..am avut un sold de atatea luni si nu am observat nimic in neregula pana nu am luat toate lunile la puricat.Trebuie facut vreun proces verbal de constatare a greselii,a vinovatilor?
Iar partea de impozit pe salarii aferenta concediului medical care i a fost platita angajatului ,ii va fii oprita din indemnizatia de concediu medical actuala..si nici asa nu as stii cum sa fac inregistrarea...pleeease help me :thumbup:
atunci faci asa:
- faci CM acum
6458 = 423
423 = 461/473 sau 423 = 1174 cu retinere suma impozitului de anul trecut (faci o nota explicativa)
423 = 444 cu retinere impozit curent
461/473 = 1174 si/sau 1174 = 444 cu evidentierea (trecerea) impozitului "eronat- lipsa"
444 = 5121 cu impozitul curent
444 = 5121 cu impozitul "eronat" si eventualele dobanzi (sau lasi fiscul sa ti le calculeze)

diminuand netul de plata cu impozitul, ii dai o suma mai mica si reglezi casa acum (gandeste-te ca i-ai dat 1000 lei in loc de 900 lei cat era corect; acum ii platesti 900 lei in loc de 1000 lei cat ar fi trebuit sa-i dai daca nu era "diminuarea")
crede-ma ca nu mai stiu cum sa le intorc :biggrin: :smile: . sa mai incerce si altii :thumbup:

un sfat, daca imi e permis : incearca sa nu gandesti niciodata in sabloane; este ceea ce te deosebeste ca si profesionist (care nu inseamna numai anii de experienta)

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 22 May 2007 - 04:34 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL