Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deduceri somaj art 85 ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deduceri somaj art 85 !

5 replies to this topic

#1 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 12 March 2006 - 10:25 AM

ma poate lamuri cineva in urmatoarea problema :???
-am angajati someri peste 45 ani care beneficiaza de facilitati; am inteles ca incepand din februarie 2006, societatea este scutita de contributia de 2.5 %.....? ( o baza legala.... ??? imi poate spune cineva??? )
-asta inseamna ca nu constitui obligatia si nu o platesc.....? intreb acest lucru pt ca am intrebat si la AJOFM si mi s-a spus ca salariatii se trec pe declaratie ( asta inseamna ca se calculeaza automat 2.5 % din fondul de salarii ) dar se deduce suma respectiva?????
- asa ca sunt intr-o ceata totala............

multumesc,
daniela



#2 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 13 March 2006 - 06:28 PM

da si eu am ramas putin contrariat in ianuarie de noua declaratie de somaj pentru ca in program apar doua coloane noi cu "scutire de la plata".
Ei bine nu le folositi decat daca e vorba de CONVENTII INREGISTRATE CU AJOFM IN 2006 !
Deci daca aveti conventie ptr tineri absolventi, someri, care vin din 2005 stati linistiti si nu va ganditi la scutiri. Se plateste la fel ca anul trecut numai ca e 2,5%. Daca avem contributia datorata mai mica decat subventia ce ne trebuie, atunci nu platim contributia si cerem diferenta.




#3 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 13 March 2006 - 07:18 PM

1. Daca conventia s-a incheiat anterior datei de 1.01.2006 se procedeaza astfel :
- anexa 1 se complecteaza obisnuit
- anexa 2
la Subventii si reduceri in coloana "recuperare din CAD" se trece suma = Somaj 2,5% iar in coloana "de restituit" diferenta de primit de la AJOFM
exemplu: pt.o persoana trebuie sa primiti de la AJOFM 330lei si considerand ca SOMAJ 2,5% = 100 lei si avem dupa cum urmeaza
recuperare din CAD = 100
de restituit = 230

la "Scutire la plata" nu se trece nimic

2. Daca conventia s-a incheiat dupa 1.01.2006, ramanand la acelasi exemplu : 1 angajat cu salarul = 330lei
SUBVENTII SI REDUCERI:
- recuperare din CAD = SOMAJ 2,5%(unitate) - SOMAJ 2,5% asiguratul cu conventie = 100 - 8 = 92
- de restituit = 230
SCUTIRE LA PLATA
- recuperare din CAD = 8



#4 jully

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:profesionale

Postat 14 March 2006 - 10:49 PM

Va dau exemplul meu : la o societate am 2 cazuri, doua convetii cu AJOFM, persoane peste 45 de ani, un caz din nov. 2005, altul din feb 2006.

Fond salarii : 2600 lei
Contrib 2.5% = 65 lei
Subv conf art 85 = 54 lei ( pct 3/col. 2 din anexa 2)
Scutire de plata conf. art 85 /col 2= 11 lei ( 450 lei salariul ptr cazul din 2006 x 2.5% , pct 4/col.2 din anexa 2)
De restituit de la buget = 606 lei ( pct 3/col.3 anexa 2)

Adica, ptr conventia noua este scutita de la plata inclusiv contributia angajatorului 2.5% x salariul realizat de angajat (in cazul de fata 11).
In mod normal primeam 330x2 - 65 = 595 lei
Acum primesc 330x2-54= 606 lei

Pentru conventiile vechi documentatia a ramas aceeasi, pentru cele noi s-au schimbat borderourile si in plus vor statul de plata si pontajul.
niciodata nu stii suficient de mult ...



#5 marian80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:bacau

Postat 15 March 2006 - 07:37 PM

foarte bine k i-ai angajat
dar fa urmatorul lucru
calculeaza 2.5%din totalul fondului de salar brut si da fondul de somaj datorat de angajator, sa zicem ca e 400 lei ron. pt somer peste 45 de ani subventia primita este de 330 lei de pers, iar tu trb ca sa recuperezi de la stat suma de 230 lei. dc contrib la fd de somaj al societatii e peste 660 lei ron (330 lei pers*2), trb sa platesti diferenta. declaratia o faci trecand sumele la subventii cf art 85 dupa cum urmeaza
caz 1 recuperata din contrib dat de retituit de la BAS

art 85 400 230

caz 2 660 0
marian80



#6 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 18 March 2006 - 10:51 AM

multumes pentru raspunsuri;
intre timp , m-am informat si eu la fata locului de la persoane autorizate AJOFM; se pare ca Atodor are dreptate cu metiunea ca pentru conventiile incheiate de la 01 02 ac s-a schimbat metodologia ( vezi jully)

o zi buna tuturor
daniela






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL