Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum imi reglez casa??? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cum imi reglez casa???

54 replies to this topic

#21 clauditza01

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 06 November 2006 - 02:20 PM

Vezi postarealaguna, la Nov 4 2006, 07:06 AM, a spus:

actionarul firmei cunoaste problema?
se lucreaza curent in felul acesta?
spune-i sa ia facturi pe firma pentru produse pe care si le cumpara ca pers fiz, le inregistrezi ca si ch de protocol (chiar daca sunt neded), DAR ITI REGLEZI CASA. cel mai bine merge o fact de la un restaurant sau vezi tu...
in mod normal, la inventarierea anuala, constati minusuri in caserie si faci decizie de imputatie
multumesc frumos



#22 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 06 November 2006 - 02:42 PM

Vezi postarealaguna, la Nov 4 2006, 06:06 AM, a spus:

spune-i sa ia facturi pe firma pentru produse pe care si le cumpara ca pers fiz, le inregistrezi ca si ch de protocol (chiar daca sunt neded)

Trebuie "triate" bine si gandite aceste cumparari (chiar daca-s nedeductibile) , pt a nu fi interpretate ca fiind plati in favoarea asociatului :wink: . Ca apoi...dividende ridicate in avans, fapta penala, etc ...

"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#23 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 November 2006 - 05:16 PM

Nu este cel mai bun sfat......



#24 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 November 2006 - 05:32 PM

Are dreptate d-na Liliana
Laguna ..am picat pe spate......si eu fac greseli ca tot omul dar, nu ma gandeam la astfel de îmbarligaturi.



#25 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 06 November 2006 - 05:33 PM

Cam asta am vrut si eu sa spun, e destul de riscant, poti sa dai in "altele' mult mai grave.

P.S.: Daca gasiti variantele salvatoare, faceti-le publice, sunt in aceaasi situatie :angry:
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#26 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 06 November 2006 - 08:42 PM

De regula cand astfel de sume fabuloase lipsesc din registrul de casa,asta inseamna ca patronul i-a folosit pt. "temiri ce bunuri de valoare si personale".Asa dar,convinge-l sa ii inapoieze,prin investitia societatii cu Ex: un mijloc fix,pe care sa il achite .Si asa incetul ...scapi de sold.Nu te sfatuiesc sa dai bir cu fugitii daca nu e cazul.Trebuie sa "mirosi" oamenii si sa ajungi la concluzia : sunt prosti sau excroci ? Daca e prima varianta ,atunci incarca-ti bateriile ca sa ii poti ajuta.Succes !



#27 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 07 November 2006 - 11:45 AM

Si totusi de ce nu faceti un contract de imprumut de la unul din asociati, antedatat, cu o suma relativ apropiata de cea din sold si incepi sa returnezi din acel imprumut catre asociat? BIneinteles vb fictiv....
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#28 marina gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 07 November 2006 - 12:39 PM

Stimati colegi,pana cand veti continua sa SPALATI RUFELE MURDARE ale unor patroni?Zau,n-ati obosit?
Ufffffff....



#29 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 07 November 2006 - 12:50 PM

Eu imi spal propriile rufe :cool: . Povestea e prea lunga sa spun cum am ajuns in aceasta situatie, dar partial o stiti si voi: facturez absolut tot (deh, servicii ..) dar anumite cheltuieli le fac fara acte ( ca sa ies mai ieftin).
Dividendele ridicate integral, nu mi-a mai ramas decat sa fac cesiune de leasing auto catre firma.
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#30 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 November 2006 - 01:22 PM

pt. aikido: ce fac cu acel contract de imprumut? nu inseamna ca imi incarc soldul 5311?
oare unde o sa ajungem?



#31 andra9_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 07 November 2006 - 01:53 PM

Vezi postareabibilica, la Nov 7 2006, 02:22 PM, a spus:

pt. aikido: ce fac cu acel contract de imprumut? nu inseamna ca imi incarc soldul 5311?

ba da , nu te lega la cap cand nu te doare
atentzie: daca banii nu mai exista fizic si ei i-au PAPAT...taie dp av spre decontare pe numele lor si sa se justifice in fatza statului pt ce au facut cu ei ...nu e treaba ta ..si sa faca bine sa semneze dispozitziile , pt ca ei au lat banii nu tu
:angry: cum ii invetzi asa ii ai ..

bafta in continuare



#32 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 November 2006 - 02:05 PM

din pacate nu se pot face dp pentru o suma mare, maxim 5000 euro pe numele administratorului; dar ce fac cu diferenta? facturi nu prea am ce sa bag? in ce cont sa duc diferenta?
oare unde o sa ajungem?



#33 andra9_80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 07 November 2006 - 02:13 PM

Vezi postareabibilica, la Nov 7 2006, 03:05 PM, a spus:

din pacate nu se pot face dp pentru o suma mare, maxim 5000 euro pe numele administratorului; dar ce fac cu diferenta? facturi nu prea am ce sa bag? in ce cont sa duc diferenta?

atentzie...nu e vb de 5000 euro ..ci doar sumele peste 10.000 se declara la oficiul pt combaterea spalarii banilor(vezi Legea nr. 656/2002 privind prevenirea și sancționarea spălării banilor, precum și pentru instituirea unor măsuri de prevenire și combatere a finanțării actelor de terorism)
ai optziunea de a emite DP av spre dec in fiecare zi pana la stingerea sumei de pe casa
mai departe e treaba lor cum le motiveaza

succes



#34 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 November 2006 - 03:21 PM

am citit ca administratorul societatii poata sa ia bani din casierie fara sa-i justifice (pe dp )maxim 5000 euro intr-un an, urmand ca anul viitor sa faca reglarea cu dividendele, iar mie imi tb. sa scad din casa mai mult de 5000 euro. Ce pot face? Nu pot face dp pana ajung la suma corecta in casa pt. ca depasesc aceasta suma
oare unde o sa ajungem?



#35 gemello

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:cluj

Postat 07 November 2006 - 03:40 PM

:wink: din pacate eu stiu ca nu are voie sa inchida anul cu sold in 542 !mai ales asa de mare ! Singura solutie ramane dividendele, scoti dp -dividende; si eu cand am lipsa bani din caserie( ca patronii iau si uita sa-mi spuna decat mai tarziu ) tai dp si platesc impozit aferent 16%!
lili



#36 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 November 2006 - 05:35 PM

Legea nr. 31/1990 spune ca , administratorii sunt solidar raspunzatori fata de societate pentru existenta reala a dividendelor platite.



#37 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 07 November 2006 - 05:38 PM

Vezi postareaaikido, la Nov 7 2006, 01:45 PM, a spus:

Si totusi de ce nu faceti un contract de imprumut de la unul din asociati, antedatat, cu o suma relativ apropiata de cea din sold si incepi sa returnezi din acel imprumut catre asociat? BIneinteles vb fictiv....
In ct.455 nu are sold,chiar daca face un contract antedatat,se presupune ca suma respectiva trebuie sa existe in balanta in ct.455,iar in casa nu ar trebui sa mai existe,ca de aceea crediteaza patronul firma,ca sa cheltuie banii,nu ca sa-i lase in sold...



#38 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 November 2006 - 05:47 PM

Vezi postareabibilica, la Nov 7 2006, 03:21 PM, a spus:

am citit ca administratorul societatii poata sa ia bani din casierie fara sa-i justifice (pe dp )maxim 5000 euro intr-un an, urmand ca anul viitor sa faca reglarea cu dividendele, iar mie imi tb. sa scad din casa mai mult de 5000 euro. Ce pot face? Nu pot face dp pana ajung la suma corecta in casa pt. ca depasesc aceasta suma
unde ai citit de chestia cu 5.000 de euro? ca sunt curioasa de aceasta problema si eu .



#39 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 November 2006 - 02:06 PM

legea 161/2003 modificata, art.148, alin. 4)
oare unde o sa ajungem?



#40 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 08 November 2006 - 08:36 PM

Sediul social este in alta parte decat punctul de lucru? Se mai poate face un contract de inchiriere,cu o suma mai mare,platiti chiria in avans pe 1 an si mutati banii din 5311 sau 542 in 471-chelt.in avans.....chiar daca se muta impozitul de 16% de pe firma pe persoana fizica,macar se justifica banii,si nici statul nu este prejudiciat in nici un fel...daca mai exista si contracte de comodat pe masinile personale,la fel contracte de inchiriere.......
Count your life by friends,not years!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL