Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CAS PLAFONAT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CAS PLAFONAT

9 replies to this topic

#1 speranta_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:resurse umane

Postat 13 March 2006 - 07:53 AM

Imi poate si mie spune cineva ce este cu CAS-ul plafonat.Mersi mult de tot



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 March 2006 - 08:09 AM

Este vorba de contributia de 9.5% retinuta angajatului care nu poate fi mai mare de 5 salarii medii pe economie adica 1077x5x9.5%=512 lei/luna

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 speranta_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:resurse umane

Postat 13 March 2006 - 08:13 AM

mersi mult de informatie



#4 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 13 March 2006 - 09:38 AM

Si CAS datorat de firma se plafoneaza. Atentie la calculul nr. mediu de salariati din formula de plafonare.



#5 speranta_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:resurse umane

Postat 13 March 2006 - 02:11 PM

am si eu o nelamurire .....cum adica se plafoneaza si cas angajator???poate sa ma lamureasca si pe mine cineva?Ce este cu nr mediu de salariati din formula de plafonare.Astept raspuns.....Mersi mult.



#6 naluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 13 March 2006 - 03:04 PM

adica, daca ai 6 angajati pe feb, de ex., si le dai prime sau comisioane f.mari la 4 dintre ei,,( care depasesc, deci, aia 4 ), 5 sal.medii brute pe economie, pe langa faptul ca alora 4 le opresti 512 ron, nici angajatorul nu poate avea baza de calcul mai mare decat produsul dintre nr.mediu al asiguratilor din luna respectiva si val.coresp.a 5 sal.medii brute lunare pe economie .nu stiu daca m-am exprimat suficient de clar! :D



#7 naluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 13 March 2006 - 03:05 PM

adica, daca ai 6 angajati pe feb, de ex., si le dai prime sau comisioane f.mari la 4 dintre ei,,( care depasesc, deci, aia 4 ), 5 sal.medii brute pe economie, pe langa faptul ca alora 4 le opresti 512 ron, nici angajatorul nu poate avea baza de calcul mai mare decat produsul dintre nr.mediu al asiguratilor din luna respectiva si val.coresp.a 5 sal.medii brute lunare pe economie .nu stiu daca m-am exprimat suficient de clar! :D



#8 costyyy24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 13 March 2006 - 04:51 PM

Unde prevede plafonarea CAS angajator ?



#9 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2006 - 04:52 PM

Legea 19/2000+Norme de aplicare



#10 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 13 March 2006 - 04:57 PM

Legea 19/2000, art.24, alin 2.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL