Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare avantaje in natura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitare avantaje in natura

3 replies to this topic

#1 lui59

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 March 2006 - 11:47 AM

Am si eu o intrebare. Cum se impoziteaza avantajele in natura ( telefon, masina, diferite gratuitati) in sensul ca ce se calculeaza pentru ele?? se adauga la salariul realizat si se calculeaza NUMAI impozi pe salariu sau se calculeaza toate taxele ca la orice salariu ( CAS si fd sanatate - somajul se calculeaza la incadrare) . Vreau si eu URGENT un raspuns.



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 March 2006 - 03:48 PM

Se adaugă doar la baza de calcul a impozitului.
Nu se calculează altceva.




#3 b_elley

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2006 - 04:26 PM

Se retine 9,5% CAS (conform Legii 19/2000 Art 23 alin (1), Art 26 alin (1)
si Normelor la Legea 19/2000 Art 19 alin f))

Se retine 6,5% Sanatate (conform OU 150/2002 Art 51 (2)(a) OUG 107/2005)

Societatea achitat toate taxele si contributiile ca si in cazul platii salariului.



#4 alinasavin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 March 2007 - 11:33 AM

As dori sa inchei acte aditionale cu angajatii pentru ca, o parte din salariu, sa fie platit in natura.
Ce fel de situatii pot fi plata in natura?

Utilitatile casei unde locuiaste salariatul, factura de telefon, scoala pe care o urmeaza, gradinita copilului, pachete (pampers, medicamente, etc) care vor fi achitate direct de angajator pot fi considerate plati in natura?

De ce vreau sa ma complic??

Am negociat salarii mai mari. O parte din salariu va fi platita in numerar iar alta se doreste in natura. De ce in natura? Pentru ca nu se mai fac retineri la aceasta suma ca la cele in numerar.

Nu stiu care sunt acestea. Poate cineva sa-mi spuna ce retineri sunt la platile in natura?

De ce am dat exemple de altele gen factura de telefon, utilitati,... etc.? Deoarece deja ofer bonuri de masa, iar cu bonurile nu se pot plati cele enumerate de mine.
Un exemplu>
Am negociat cu un Director de departament salariul de 1.600 lei net. As dori ca in numerar sa platesc 1.000 lei iar in natura 600 lei. Repet as dori sa stiu care sunt retinerile in acest caz - la sumele in natura (stiu ca nu sunt aceleasi ca la sumele in numerar).
Multumesc anticipat oricarui binevoitor care poate sa ma luminze.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL