Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pareri despre examenul de aptitudini - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pareri despre examenul de aptitudini

20 replies to this topic

#1 florina contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2006 - 02:11 PM

Cum vi s-a parut examenul de aptitudini? Greu? usor? Astept parerile voastre. Felicitari tuturor celor care au promovat :D =D>



#2 angibuzatu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Romania, Galati

Postat 13 March 2006 - 10:44 PM

Mie mi s-a parut foarte obositor, in primul rand, iar in al doilea rand, nu a fost chiar asa de greu cum ma asteptam. Mentionez ca am avut varianta 8 care se pare ca a fost mai usoara fata de restul. Asa am inteles, nu stiu prea bine cu ce au fost restul variantelor, dar am auzit pareri cum ca varianta 3 a fost cu grad mai mare de dificultate.
Obositor mi s-a parut fiindca subiectele le-am primit la 10,40 in conditiile in care am intrat in sala la 8,15. A fost timp destul de mult sa acumulezi si emotiile celor din jur. Si la capitolul organizare era destul loc de mai bine.
Dar totul e bine cand se termina cu bine.
Felicitari celor care au reusit iar celor care dau in septembrie....mult succes.




#3 aureolagri

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:timisoara
  • Interests:afaceri

Postat 13 March 2006 - 11:00 PM

Ceau, Sunt Laura din Timisoara
Mie mi s-a parut tot usor ca am primit varianta tot 8, cea usoara dar care dupa notarea mea nu mi s-a mai parut usoara. Nu stiu nici acu ce am gresit. Dar nu mai conteaza acum dupa ce am luat examenul. Oricum am inteles ca si daca am vrea sa profesam pana la anul cand ne vor inscrie in Tabloul Corpului , va trebui sa ne dam demisia de la locul de munca actual. Credeti ca se va schimba ceva in viitorul apropiat in privinta asta?
Apropo, Pentru ca esti din Bucuresti, s-a mai afisat ceva dupa examenul de oral. NOi, Timisorenii am plecat acasa dar banuiesc ca nu a picat nimeni la oral!
Felicitari tuturor celor care au luat examenul pe care eu nu-l consider usor mai ales ca am avut doar o saptamana de invatat.
Laura din Timisoara :smt041



#4 gavrosche

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:SB

Postat 14 March 2006 - 09:28 AM

Si mie mi s-a parut obositor acest examen. Am avut varianta 7, si dupa ce am citit primul subpunct de la prima problema, imi venea sa plec. M-am mai linistit vazand celelalte subpuncte si subiecte. Am facut fata cu greu emotiilor si oboselii, iar stresul si incordarea pana ne-au dat rezultatele m-au obosit si mai tare. Bine ca am scapat cu bine. Felicitari tuturor care au luat acest examen.
Iti multumesc si tie Angi pt e-mail. :smt058 si tuturor celor ce au postat pe forum subiecte de la curs. Felicitari



#5 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 14 March 2006 - 10:27 AM

hm examenul de aptitudini, destul de greu , mai ales ca au fost variante cu grade de dificultate diferit, unii au avut noroc cu variante mai usoare altii saracii s-au chinuit cu ceva mai grele, plus cum se spunea mai sus,foarte obositor ca ne-au tinut asa de mult in sala pana aproape de ora 11 in bataie de joc ca eram deja obositi, si cand mi-am aruncat ochii pe subiect deja nu mai vedeam bine plus ca am nimerit la varianta 3 destul de dificla si cu multe chichite, in fine a trecut doar ca emotiile pana la rezulatate au fost foarte mari, oricum nu mi s-a parut cinstit, trebuia sa fie pentru toti la fel sau la acelasi nivel de dificultate, nu cum vine norocul, iar examenul oral era ok mi s-a parut corect, felicitari tututror care au scapat cu bine, si bafta cei care urmeaza sa il dea , te poti astepta la orice, mai ales ca nu stiu de ce au tinut sa ne duca pe toti la Bucuresti, trebuiau sa faca doua centre de examen, sa imparta tara in doua nu sa ne aduga de la asa distante mari sa cheltuim o gramada de bani , altfel vedeam eu o organizare de examen, nu sa ne calcam acolo in picioare tota tara



#6 angibuzatu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Romania, Galati

Postat 14 March 2006 - 03:57 PM

Cu placere Gavrosche. Stiti ca trebuie sa va inscrieti in Tablou in maxim 15 zile? Aveti grija ca noua ni s-a spus, la cursul de deontologie, ca inscriere este obligatorie in maxim 15 zile. Mai bine va informati, pentru orice eventualitate. Mult succes tuturor si sa ne valorificam din plin noua calificare profesionala. :)



#7 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 14 March 2006 - 04:09 PM

Poate cineva sa posteze subiectele pe care le-a avut?
Eu sunt abia in anul I de stagiu dar as vrea sa vad cam ce tipuri de probleme se dau.
Am terminat stagiul la audit si acum invat pentru examenul de aptitudini dar cei de la CAFR isi bat joc de noi, nu au dat nici un model de intrebari, nimic, au pus la bibliografie tot ce se putea pune si nu dau absolut nici o informatie.
As vrea sa stiu daca si la voi a fost la fel. Dar am inteles ca macar s-au organizat niste cursuri pregatitoare, nu?



#8 Glavan Daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Rm. Valcea
  • Interests:Aprofundarea cunostintelor

Postat 14 March 2006 - 09:22 PM

A fost un examen foarte stresant din punctul de vedere al organizarii.Din nefericire am avut varianta 3,care a avut cele trei studii de caz din carte de grile de la CECCAR 2005 (cea de 60 ron) astfel:pag.668-problema 284, pag.682- problema 347 si pag.702- problema 444- la studii medii.Am reusit la examen , dar problema cu impozitul amanat am rezolvat-o fara a calcula impozitul fiinca nu am stiut cum. Poate imi spune cineva cum se calculeza impozitul amanat?Mult succes celor care vor sustine acest examen! :roll:
masidana@yahoo.com



#9 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 14 March 2006 - 10:49 PM

da s-au facut si cursuri pregatitoare asa pe apucate , fiecare filiala a facut ce a vrut fara ceva concret anume sau o baza comuna pentru toata lumea,nimic concret asa ca nu ma mir ca si la auditori e asa, cat despre subiecte nu se pot pune fiindca cum am spus mai sus au fost 8 variante si nimeni nu le stie din cap si nu ai cum sa le reti, deci nu se pot pune pe net nu cred ca le are cineva fiindca nu ni le-au dat decat la examen nu am ramas cu ele, doar cam ce s-a dat asa in mare contabilitate, fiscalitate, evaluare cuprinde deci din toata programa, studii de caz si deontologia profesiei



#10 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2006 - 11:13 PM

Subscriu si eu la parerile anterioare, examenul a fost intr-adevar extenuant. Eu am avut varianta 3 si de atata concentrare ma luasera durerile de cap (si nu am astfel de probleme de obicei). Oricum am reusit si asta este cel mai important. Pentru cei care se gandesc sa sustina acest examen in viitor eu le-as recomanda sa studieze foarte bine IFRS si analiza economico-financiara. Intelegerea acestora ii va ajuta foarte mult in promovarea examenului. Deontologia si doctrina presupun si ele vreo 2-3 zile de toceala. Iar pentru proba orala, daca va fi la fel ca anul acesta, ar fi bine sa stiti si ceva audit. N-am inteles faza asta pentru ca auditul este acum apanajul CAFR, membrii CECCAR neputand efectua activitatide audit financiar in calitate de experti contabili.
Si eu cu parerea ...



#11 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 15 March 2006 - 09:49 AM

aici te corectez putin , scrie clar la activitatile pe care le le desfasoara expertul contabil ca are dreptul sa faca si audit, deci intra in atributiile expertului chiar daca exista si Camera auditorilor, cat depre examen si eu am avut varianta 3 foarte aiurea si al fel m-a durut capul , bine ca am iesit cu bine



#12 florina contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2006 - 10:15 AM

Eu stiam ca expertii nu mai fac audit din anul 2004 de cind s-a infiintat FAFR. Daca are cineva og65/1994 actualizata as fi recunoscatoare daca ar afisa-o aici. Cind despre exercitarea profesiei cu contract de munca, se pare ca de un an, doi CECCAR- ul accepta si lucrul asta cu conditia platii cotei parte din venituri.



#13 florinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 15 March 2006 - 02:12 PM

OG 75/1999 prin art 43 abroga alin 6 lit c) din OG65/1994 care prevede : expertul contabil efectueaza analize economico financiare, audit financiar contabil si evaluari patrimoniale


Art. 43 din OG75/1999
Pe data intrarii în vigoare a prezentei ordonante de urgenta se abroga prevederile art. 6 lit. c), referitoare la auditul financiar contabil, din Ordonanta Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 243 din 30 august 1994, aprobata si modificata prin Legea nr. 42/1995, cu modificarile ulterioare



#14 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2006 - 10:15 AM

Multumesc pentru sustinere si precizari lui florinag si florina contab. MM-Miron, no offence :smt033
Si eu cu parerea ...



#15 floriconta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 March 2006 - 05:57 PM

Chiar nu ne poate spune nimeni ce subiecte s-au dat la examenul de aptitudini?



#16 angibuzatu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Romania, Galati

Postat 18 March 2006 - 11:07 PM

Pai eu, de exemplu, am avut urmatoarele studii de caz:
1. se dadeau cateva elemente bilantiere pentru 4 societati si trebuia sa se determine:
-fondul de rulment si capitalul propriu pentru fiecare si apoi sa se faca interpretarea rezultatelor
-activul net contabil si activul net corijat
-lichiditatea si solvabilitatea si se se mentioneze care societate are are cei mai buni indicatori si interpretarea lor.
2.se caseaza un mijloc fix inainte de amortizarea completa a lui. In urma casarii rezulta materiale de o anumita valoare si se fac cheltuieli de casare ce sunt de fapt cheltuieli cu mat.consumabile de val...secere sa se specifice ce influenta are asupra situatiilor financiare ale intreprinderii.
3. este un studiu de caz cu fluxuri de numerar din activitatea de exploatare
Asta imi amintesc eu, nu sperati si la cifre ca nu cred ca le-a tinut minte cineva.



#17 123

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Brasov
  • Interests:economic

Postat 20 March 2006 - 09:58 AM

angibuzatu a spus:

Cu placere Gavrosche. Stiti ca trebuie sa va inscrieti in Tablou in maxim 15 zile? Aveti grija ca noua ni s-a spus, la cursul de deontologie, ca inscriere este obligatorie in maxim 15 zile. Mai bine va informati, pentru orice eventualitate. Mult succes tuturor si sa ne valorificam din plin noua calificare profesionala. :)

Multumesc pentru avertizare. Problema este, ca aici in Brasov nu au primit inca nici rezultatele de la examen, si au zis ca ne anunta in scris cand sa ne prezentam la CECCAR. Sper sa nu fie prea tarziu!
Nu stiu cum e in alte localitati?!
Daca mai aflati ceva, va rog sa ne informati si pe noi.
Multumesc. :)



#18 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 20 March 2006 - 06:47 PM

dapoi n-a stat nimeni s ale scrie la examen si subiectele, ca nimeni n-a avut timp, de unde sa le aiba, fiecare a avut altceva, nu cred ca a stat cineva sa si le scrie :D



#19 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 20 March 2006 - 07:19 PM

dapoi n-a stat nimeni s ale scrie la examen si subiectele, ca nimeni n-a avut timp, de unde sa le aiba, fiecare a avut altceva, nu cred ca a stat cineva sa si le scrie :D



#20 maria59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 27 March 2006 - 04:19 PM

pt.cei din timisoara:de unde stiti ca ati luat examenul?
va bazati doar pe faptul ca ati luat scrisul si ati maers la oral?sau vi s-a facut comunicarea de catre cecar cu rezultatele?
la noi in mures azi 27.03.2006,nu pot sa spun sigur ca am luat examenul pt.ca nu stiu...,cei de la cecar au spus ca o sa ne anunte in scris,dar pina azi nu am primit nimic.
cum sa facem inscrierea in termen de 15 zile daca nu stiu ce am facut la examen..
eu am avut la examen varianta 4 dar nu mi s-a parut de loc usoara.
pt.cei 125 euro taxa de examen,modul cum s-au comportat organizatori din punctul de vedere al celor care au fost cu mine:jaleeeeeeeeee.
bafta stagiarilor.......
maria






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL