Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie depusa gresit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratie depusa gresit

13 replies to this topic

#1 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2006 - 07:54 PM

am depus declaratia 100 raportata la luna decembrie continand doar impozitele pt salariat...adica am omis randul cu impozitul pe profit (care oricum l-as fi declarat 0) . ce pot face acum?? merge o rectificativa?
sau cum sa fac?



#2 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 13 March 2006 - 08:02 PM

Daca 101 ai depus pana la 15.02.2006 si la stabilirea nr. evid. plata ai ales 15.02.06 nu e nici o problema, dar daca nu ai depus inca 101 si consideri ca si termen 30.04.2006 atunci depune rectificativa la 100 cu declararea sumei avut la trim.3, bineinteles in acest caz vei avea si majorari de intarziere.

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#3 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2006 - 08:09 PM

consider ca si termen 30.04.2006 dar nu vad ce legatura are cu asta trimestrul 3.... eu nu am depus declaratia cu impozitul pe profit pe trimestrul 4...pe 3 am depus deja in octombrie..



#4 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 13 March 2006 - 08:24 PM

daca inca nu ai depus dec 101 poti depune o rectificativa 710.
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#5 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 13 March 2006 - 08:27 PM

Citeste foarte atent instructiunile de complectare a decl. 101. Daca nu esti edificata mergi la butonul CAUTARE si introdu declaratie 101, ai sa te miri cate discutii au fost. Ar fi bine ca pe viitor inainte sa pui o intrebare sa accesezi butonul CAUTARE.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#6 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2006 - 08:33 PM

ocsi...eu ma refeream la declaratia 100 nu la 101 ...e drept am zis declaratia cu impozit pe profit insa ma refeream la pozitia 02 din declaratia 100 care reprezint impozit pe profit...aceea nu am depus-o



#7 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 13 March 2006 - 08:55 PM

Daca ma ascultai dadeai de asta
extras din instr. decl. 101
I. Depunerea declaratiei.

1. Declaratia privind impozitul pe profit se completeaza si se depune anual de catre platitorii de impozit pe profit, dupa definitivarea impozitului pe profit, astfel:
a) pana la data de 15 februarie, inclusiv, a anului urmator celui de raportare, de contribuabilii care, pana la aceasta data au definitivat inchiderea exercitiului financiar anterior, de organizatiile nonprofit, precum si de contribuabilii care obtin venituri majoritare din cultura cerealelor si plantelor tehnice, pomicultura si viticultura.
Contribuabilii care au definitivat inchiderea exercitiului financiar anterior pana la data de 15 februarie inclusiv, a anului urmator celui de raportare, depun declaratia anuala de impozit pe profit, fara a declara in formularul 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat", pentru trimestrul IV al anului de raportare, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, respectiv pentru luna decembrie a anului de raportare, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru luna noiembrie a aceluiasi an fiscal.
B) pana la termenul prevazut pentru depunerea situatiilor financiare pentru anul expirat, pentru contribuabilii platitori de impozit pe profit care nu se incadreaza la lit.a).


Instructiunile respective isi au originea in CF

Art. 34. - .....................
(6) Contribuabilii care efectuează plăți trimestriale și, respectiv, lunare plătesc pentru ultimul
trimestru sau pentru luna decembrie, în cazul Băncii Naționale a României, societăților
comerciale bancare, persoane juridice române, și în cazul sucursalelor din România ale
băncilor, persoane juridice străine, o sumă egală cu impozitul calculat și evidențiat pentru
trimestrul III al aceluiași an fiscal, respectiv o sumă egală cu impozitul calculat și evidențiat
pentru luna noiembrie a aceluiași an fiscal, urmând ca plata finală a impozitului pe profit
pentru anul fiscal să se facă până la data stabilită ca termen limită pentru depunerea situațiilor
financiare ale contribuabilului.
(7) Contribuabilii care au definitivat până la data de 15 februarie închiderea exercițiului
financiar anterior depun declarația anuală de impozit pe profit și plătesc impozitul pe profit
aferent anului fiscal încheiat până la data de 15 februarie inclusiv a anului următor.

Deci, avand in vedere ca ai zis ca mergi pe termenul de 30.04.2006, e clar ca trebuie sa depui rectificativa la decl. 100 pe decembrie.

Un sfat prietenesc, incearca intai sa citesti ceea ce ti sa indicat si porma daca mai ai neclaritati intreaba! Altfel incarcam forumul inutil si devine foarte greoi!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#8 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2006 - 09:25 PM

ai dreptate...iti multumesc pt raspuns!!
inca o intrebare...cand completez rectificativa...completez doar pozitia 02 - impozit pe profit care lipseste la declaratia anterioara sau impozit pe profit + impozitele pe salarii care au fost deja declarate?



#9 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 13 March 2006 - 09:28 PM

Complectezi doar pozitia aferente imp.profit.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#10 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2006 - 01:04 AM

cineva mi-a spus acum ca pe langa rectificativa 710 ar trebui sa mai fac o data declaratia 100 dar corecta si sa-mi dea acelasi numar de inregistrare.
este corect? mi-e imi suna cam ciudat...voi ce parere aveti?
si..daca ma duc cu rectificativa se primeste amenda????



#11 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 March 2006 - 01:09 AM

pt rectificativa nu primesti amenda. pt ce sa-ti faci obligatii (ma refer la dec 100) daca exista rectificativa
depui 710 doar pt poz. 02 din declaratie si rezolvi problema. Nu-ti ia nimeni gatul
in prima coloana vei declara o "zero" iar in cea de a doua suma corecta (cea pe care nu ai declarat-o)
succes
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#12 alinuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2006 - 01:17 AM

problema este cum am zis si mai sus ca eu nu am declarat deloc pozitia 02 in declaratia anterioara. Deci am declarat decat obligatiile pt salariat. Profitul l-as fi declarat 0 in cazul in care nu as fi omis.
Si in acest caz ce pot face? In rectificativa nu pot trece la "suma declarata initial" pt ca nu am declarat nimic referitor la aceasta pozitie...



#13 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 15 March 2006 - 01:36 AM

NU CONTEAZA.
DACA NU AI DECLARAT E CA SI CUM AI GRESIT
FACI RECTIFICATIVA 710
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#14 Giorgi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Braila
  • Interests:Contabilitate

Postat 20 March 2006 - 01:49 PM

Nu conteaza ca nu ai declarat, treci "0" in ambele parti.(odata ca nu ai declarat initial adica"0" , a doua oara declari suma corecta adica tot "0" ) Aceeasi problema am avut-o si eu , si mi-a primit declaratia cu "0" ambele casute.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL