Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ART. 55 COD FISCAL - STAT DE PLATA SEPARAT? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ART. 55 COD FISCAL - STAT DE PLATA SEPARAT?

32 replies to this topic

#21 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 22 November 2006 - 02:45 PM

Raspunsurile se afla in legislatie:
a) Legea 193/17.05.2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, MOF 446/23.05.2006;
b) HG 1317/20.09.2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a dispozitiilor Legii nr. 193/2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, MOF 823/06.10.2006.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  0446.pdf   482.42K   127 downloads
  • Fisier atasat  0823.pdf   430.19K   100 downloads

mdtru



#22 dalinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 23 November 2006 - 08:04 PM

Vezi postareamichi dtru, la Nov 22 2006, 02:45 PM, a spus:

Raspunsurile se afla in legislatie:
a) Legea 193/17.05.2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, MOF 446/23.05.2006;
b) HG 1317/20.09.2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a dispozitiilor Legii nr. 193/2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, MOF 823/06.10.2006.
Am citit si eu , dar nu am gasit nici o referire la tichete cadou acordate ALTOR salariati decat cei care au copii. Este si nu am gasit eu?




#23 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 November 2006 - 01:17 PM

Vezi postareadalinutza, la Nov 23 2006, 08:04 PM, a spus:

Am citit si eu , dar nu am gasit nici o referire la tichete cadou acordate ALTOR salariati decat cei care au copii. Este si nu am gasit eu?
In Normele metodologice se precizeaza ca angajatorii pot acorda angajatilor proprii tichete cadou, iar acestia beneficiaza de tichetele cadou acordate de angajatorii lor, numai pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuieli sociale. Aceste cheltuieli sociale, din punct de vedere fiscal, se incadreaza in prevederile Lg.571 privind Codul Fiscal.



#24 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 24 November 2006 - 01:54 PM

De acord cu Letiroxi: art. 55 alin. 4 lit. (4), Cod fiscal.
mdtru



#25 dalinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 24 November 2006 - 06:50 PM

Art 55 (4) "Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.
Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 1.500.000 lei."

Inseamna ca nu pot acorda tichete cadou de Craciun , tuturor salariatilor si sa fie neimpozabile, nu?



#26 carmen cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:focsani

Postat 27 November 2006 - 09:36 PM

Eu stiam ca totalul sumelor oferite angajatilor ( de Pasti, Craciun, 8 martie etc.) nu trebuie sa depaseasca 2% din fondul de salarii anual, altfel sunt nedeductibile. E corect? :thumbup:
carmencitacristea



#27 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 27 November 2006 - 10:46 PM

Vezi postareacarmen cristea, la Nov 28 2006, 07:36 AM, a spus:

Eu stiam ca totalul sumelor oferite angajatilor ( de Pasti, Craciun, 8 martie etc.) nu trebuie sa depaseasca 2% din fondul de salarii anual, altfel sunt nedeductibile. E corect? :thumbup:

Ai dreptate . Si ca sa ai la indemana articolul cauta in Cod fiscal la Titlul II Capitolul II , Art.21 punctul 3 , litera c acolo specifica clar ( in limitate unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii fondului de salarii ) . Citeste si o sa gasesti toate detaliile.
kathy



#28 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 27 March 2007 - 09:29 AM

Vezi postareakathy, la Nov 27 2006, 11:46 PM, a spus:

Vezi postareacarmen cristea, la Nov 28 2006, 07:36 AM, a spus:

Eu stiam ca totalul sumelor oferite angajatilor ( de Pasti, Craciun, 8 martie etc.) nu trebuie sa depaseasca 2% din fondul de salarii anual, altfel sunt nedeductibile. E corect? :pullhair:

Ai dreptate . Si ca sa ai la indemana articolul cauta in Cod fiscal la Titlul II Capitolul II , Art.21 punctul 3 , litera c acolo specifica clar ( in limitate unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii fondului de salarii ) . Citeste si o sa gasesti toate detaliile.
Salariatele care nu au functia de baza si lucreaza cu timp partial de 2 ore beneficiaza tot de 150 lei?
ddd



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2007 - 10:32 PM

de ce nu ? in CF nu este nici o limitare a sumei raportata la nr. de ore din CIM :pullhair:

chestia draguta e ca astfel de pers. (cum e si cazul meu, de ex, am mai 4 CIM cu timp partial) pot lua cate 150 ron din fiecare loc.... nu ? :pullhair:

sunt neimpozabile, ca atare nu se raporteaza nicaieri... cine sa te verifice ?? dar chiar nu am vazut vreo astefel de limitare in CF ! voi ati vazut ?



#30 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 11 April 2007 - 08:31 AM

Nu am vazut nici o limitare in Codul Fiscal, dar chestia e ca ei ar putea sa-ti dea, daca vor. Dar chiar vor? Mie nu mi s-a intamplat sa vrea vreunul sa ofere prime la cei cu CIM partial (abia daca le dau celor cu norma intreaga). Asa ca probabil de aia nu exista limitari in lege. :pullhair:



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2007 - 12:12 PM

Vezi postareaVioleta Tihon, la Apr 11 2007, 09:31 AM, a spus:

Nu am vazut nici o limitare in Codul Fiscal, dar chestia e ca ei ar putea sa-ti dea, daca vor.

care "ei " ? :biggrin: si pe ce baza legala m-ar limita ?



#32 Elenush

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 April 2007 - 07:59 AM

Buna, Andreea
Legea 193/2006 privind acordarea tichetelor cadou si a tichetelor de cresa, cu modificarile ulterioarea, valabila de la 01.01.2007
"Art. 2 - (1) Tichetele cadou se pot utiliza pentru campanii de marketing, studiul pieței, promovarea pe piețe existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclamă și publicitate, precum și pentru cheltuieli sociale."
....ceea ce se si intampla in practica.

Vezi postareaandreea, la Mar 25 2006, 10:34 PM, a spus:

nu ai cum sa distribui tichete de masa sau cadou celor care nu sunt angajati la firma sub nici o forma. iar prime neimpozitate inseamna bani la negru.




#33 Dexter11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 15 April 2007 - 10:15 PM

notiunile de "fond de salarii" si "cheltuieli cu salariile personalului" (astea la care se calc. 2% cheltuieli sociale) sunt diferite!??






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL