Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cine ma poate ajuta? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cine ma poate ajuta?

9 replies to this topic

#1 fane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2006 - 03:33 PM

Vreau sa stiu si eu pt. ca administratorul blocului in care locuiesc nu a reusit sa ma lamureasca ce sume trebuiesc virate(atat de angajat cat si de angajator adica asociatia de proprietari) catre bugetul de stat si care este baza legala pentru retinerea lor pentru 3 persoane care presteaza servicii pe baza de conventie civila.
1. administratorul blocului 400 RON/luna
2. femeia de servici 160 RON/luna
3. Presedintele de bloc 200 RON/luna
Mai trebuie mentionat ca administratorul nu mai are alte venituri, iar femeia de servici este pensionara, doar presedintele de bloc avand si alte venituri fiind angajat si in alta parte.



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 14 March 2006 - 06:42 PM

Amandoi trebuie sa fie angajati cu un contract de munca la respectiva asociatie , asa ca le calculezi taxele obisnuite salariului . Femeii de serviciu ii acorzi deducere de baza 250 ron , dat fiind ca nu mai lucreaza nicaieri , celuilalt nu-i acorzi deducere .




#3 fane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2006 - 08:29 AM

ggf a spus:

Amandoi trebuie sa fie angajati cu un contract de munca la respectiva asociatie , asa ca le calculezi taxele obisnuite salariului . Femeii de serviciu ii acorzi deducere de baza 250 ron , dat fiind ca nu mai lucreaza nicaieri , celuilalt nu-i acorzi deducere .

de ce trebuie sa aiba contracte de munca?



#4 mari_p_mari

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 15 March 2006 - 06:52 PM

la femeia de servici nu se retine 1% somaj pt ca e pensionara



#5 lucaisabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 15 March 2006 - 08:03 PM

Din cate stiu eu poti sa le faci contracte pe timp partial de munca de maxim 2 ore pe zi si se va plati doar impozitul, iar pentru contracte peste aceste ore se vor calcula toate contributiile mai putin somajul de 1% si sanatate 6,5% pentru pensionara. Oricum trebuie facute contracte.



#6 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2006 - 10:42 AM

lucaisabela a spus:

Din cate stiu eu poti sa le faci contracte pe timp partial de munca de maxim 2 ore pe zi si se va plati doar impozitul, iar pentru contracte peste aceste ore se vor calcula toate contributiile mai putin somajul de 1% si sanatate 6,5% pentru pensionara. Oricum trebuie facute contracte.
Contractele trebuie sa fie de "minimum" 2 ore/zi si inregistrate in timp util la Insp.terit. de munca (5 zile de la angajare)!

Se retin din salarii si vireaza urmatoarele:
- CAS 9,5%;
- sanatate 6,5% ( pensionarii sunt asigurati fara plata contributiei doar pentru veniturile din pensie);
- somaj 1% ( mai putin pentru pensionari- nu mai pot fi someri!);
- impozit 16% (se acorda deducerea numai pentru salariatii cu loc de munca de baza).
Se calculeaza si vireaza urmatoarele:
- CAS 19.75%;
- somaj 2,50 (mai putin pentru pensionari);
- sanatate 7%;
- cota pentru indemniz. si concedii 0,75%;
- contrib. pt. acc. de munca in functie de clasa de risc (ex.0,500);
- cota pentru Insp.terit. de munca 0,75 sau 0,25%.
Se mai pot folosi si conventiile civile pentru angajarea de lucrari cu persoane autorizate.



#7 BITUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 March 2006 - 10:48 AM

Am auzit de la cineva (de la Asociatia Proprietarilor), ca pentru presedinte se plateste o ''indemnizatie'' din care se retine impozitul si 6,5% sanatatea, cica nu se face contract de munca.... ar fi la fel ca cei din consiliie de administratie a societatilor comerciale... :?:



#8 fane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2006 - 11:03 AM

care e baza legala din care sa rezulte ca administratorii de bloc nu mai pot fi angajati pe baza de conventii civile de prestari servicii



#9 Fici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 16 March 2006 - 08:35 PM

Conventia civila pentru prestari servicii este inca valabila conf. Codului Civil, chiar daca in aprilie 2003 s-a spus ca nu se mai admit decat contracte de munca. In acest caz, cel angajat pe baza unei conventii civile/prestari servicii trebuie sa depuna la D.G.F.P declaratia 020, dupa care in anul urmator va depune o declaratie 205 pentru veniturile realizate in perioada cand a avut conventie civila pentru a i se calcula impozitul dupa ce i se fac unele deduceri. Formularul de conventie civila se ia chiar de la ITM.
Pentru cei angajati cu conv.civila nu se mai depun fise fiscale deoarece ei isi declara veniturile prin declaratia 205
Pe statul de plata i se va retine impozitul de 10% sau 16%,(in declaratia 100 se inscrie la rand 21) urmand ca regularizarea impozitului sa i se faca in anul urmator in urma depunerii declaratiei 205, iar fondul de sanatate de 6,5% are obligatia sa-l plateasca personal la Casa de Asigurari de Sanatate( si nu la finante in contul dr 6,5%).



#10 fane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2006 - 02:00 PM

Trebuie ca si femeia de servici sa se autorizeze(a incheiat o conventie civila cu asociatia) pt a putea sa dea cu matura "legal"






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL