Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
leasing-ord 1752/2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


leasing-ord 1752/2005

5 replies to this topic

#1 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2006 - 03:58 PM

Nedumerirea mea este legata de dobanda aferenta leasing-urilor.
Ce se intampla cu 471 si 168 care vine din anii trecuti si cum se va inregistra dobanda pt. un leasing nou.



#2 cc&ap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2006 - 04:02 PM

ca sa-ti fie mai usor poti devini analitice pt. fiecare leasing in parte sau tine o evidenta extracontabila




#3 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2006 - 04:06 PM

Asa tin leasing-ul, pe analitice.
Intrebam daca dobanda la leasing se mai inregistreaza in 471 si 168 pt contractele noi si ce se va intampla cu cele inregistrate deja: daca se anuleaza din contabilitate inregistrarea dobanzii si se tine doar extracontabil.



#4 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 30 March 2006 - 08:19 PM

de unde ai tras tu concluzia ca nu se mai tine pe 168 si 471?????
Eu am inteles ca doar extracontabil se defalca,in sensul ca inainte tineai extracontab ratele +dob intr-un sing. cont si acum tb sa le defalci pe 2 conturi extrabilant unul de rate si altu de dobanzi.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#5 MarcNiculescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:BUCUREȘTI
  • Interests:PERFECȚIONARE

Postat 22 May 2006 - 11:10 AM

Daiana, atentie la detalii. Ca sa nu ne lasi in ceata, cf. carui art., pct. etc. ai inteles ca nu se mai folosesc conturile respective. Vezi si IAS 17 -"Leasing".
Marcel



#6 Cristina_ntn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 November 2007 - 04:00 PM

Vezi postareaMarcNiculescu, la May 22 2006, 11:10 AM, a spus:

Daiana, atentie la detalii. Ca sa nu ne lasi in ceata, cf. carui art., pct. etc. ai inteles ca nu se mai folosesc conturile respective. Vezi si IAS 17 -"Leasing".

Buna ziua...am si eu o nelamurire cu privire la dobanda de la leasing. In 2007, este sau nu deductibila fiscal 100%? Poate cineva sa imi spuna cum se calculeaza raportul intre dobanda de la leasing si dobanda practicata de bnr? Iau ca referinta rata dobanzii la 31.12.2006? Calculez dobanda la sold...sau...? Daca ma puteti lamuri va astept cu un raspuns.

Multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL