Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amortizare chelt.constituire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


amortizare chelt.constituire

8 replies to this topic

#1 ramona.gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 14 March 2006 - 09:08 PM

am amortizat cheltuielile de constituire pe o perioada de 5 ani incepand cu 2004 amortizarea fiind o data la inceputul anului ....acum as vrea sa amortizez toata valoarea ramasa .Se poate ?



#2 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 15 March 2006 - 10:59 AM

daca ati facut calculul amortizarii inseamna ca ati stabilit valoarea anuala a acesteia timp de 5 ani.
de ce vreti sa modificati acum?




#3 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 15 March 2006 - 12:31 PM

conform Legii 15/1994 priv.amortizarea,

Art. 24. - Constituie contravenții la normele privind calcularea și înregistrarea amortizării capitalului imobilizat în active corporale sau necorporale următoarele fapte, dacă nu sunt săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
a) înregistrarea ca mijloace fixe a unor obiecte care, conform prezentei legi, nu se încadrează în această categorie;
B) calcularea și înregistrarea în contabilitate a amortizării mijloacelor fixe exceptate conform art. 5;
c) aplicarea unor durate normale de utilizare a mijloacelor fixe altele decât cele stabilite conform prevederilor legale;
d) înregistrarea unor valori de intrare a mijloacelor fixe altele decât cele stabilite conform prevederilor legale;
e) modificarea, pe parcursul duratei normale de funcționare a mijlocului fix, a duratei și a regimului de amortizare, stabilite conform art. 8, 18 și 19.

intrebarea se pune astfel: din punct de veder fiscal, in opinia legiuitorilor, denumirea de mijloc fix se refera la toate activele imobilizate amortizabile in contextul de sus, sau doar mijloace fixe-active corporale amortizabile?

de altfel, din punct de vedere contabil, odata ales regimul de amortizare, aceasta nu se poate schimba pe parcurs.
Bea



#4 jully

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:profesionale

Postat 14 June 2006 - 11:53 PM

As vrea sa stiu si eu baza legala prin care se stabileste durata de amortizare a cheltuielilor de constituire.
Daca am 500 RON cheltuieli de constituire, acestea se amortizeaza in 5 ani?
Nu cred. Poate pana la 5 ani. Oricum, daca aveti legea o vreau si eu.
Multumesc.
niciodata nu stii suficient de mult ...



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 June 2006 - 12:03 AM

jully a spus:

As vrea sa stiu si eu baza legala prin care se stabileste durata de amortizare a cheltuielilor de constituire.
Daca am 500 RON cheltuieli de constituire, acestea se amortizeaza in 5 ani?
Nu cred. Poate pana la 5 ani. Oricum, daca aveti legea o vreau si eu.
Multumesc.
incearca directivele europene
ordin 1752



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 June 2006 - 08:01 AM

perioada de amortizare este pana la 5 ani, asta insemnand ca se pot amortiza integral (adica inca din prima luna). eu asa fac si e ok



#7 jully

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:profesionale

Postat 15 June 2006 - 08:38 PM

Asa am presupus si eu, asa am facut la una dintre firme, apoi m-a blocat cineva cu o intrebare de genul asta.
La alta firma, nou infiintata, le-am amortizat pana la sfarsitul anului. Cred ca e ok, nu?
niciodata nu stii suficient de mult ...



#8 monica_m_mm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 15 June 2006 - 09:51 PM

ch de constituire se pot amortiza pe o perioada de pana la 5 ani, congorm unu grafic de amortizare aprobat de administratorul societatii.



#9 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 June 2006 - 11:37 PM

pot fi trecute si pe chelt. curente ale lunii respective, daca sunt valori asa de mici. Vezi OMFP 1752 si indrumarul practic






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL