Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Vanzare imobil fara licitatie anuntata in presa locala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Vanzare imobil fara licitatie anuntata in presa locala

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 auras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 March 2006 - 10:05 AM

Mare nevoie am de ajutor!
Firma la care lucrez a cumparat acum 4 ani o cladire mare-500mp construiti, cu teren aferent 1500 pm(pret total 700 mil lei) si un al doilea teren de 250mp, in alta zona(pret 60 mil lei), cu acte in regula
In nov 2005 am chemat un expert pentru divizarea activului, cu schite si nr cadastral in regula.
Au rezultat doua corpuri(C1=250 mp construiti +500 mp teren si C2=250mp +1000 mp teren)
Am evaluat fiecare din active cu un expert C1= 350 mil lei si C2=400 mil lei
terenul al doilea nu l-am evaluat
am organizat licitatie pentru C2, doar prin afise ,la sediu ,timp de 2 saptamani, am facut caiet de sarcini, proces verbal, etc.
C2 + teren aferent +cel de-al doilea teren a fost vandut unei persoane fizice la pret total de 780 mil, inclusiv TVA., pret peste cel de evaluare
Plata a fost facuta in numerar si am semnat contractul la notar.
* Am probleme pentru ca licitatia nu a fost facuta publica in ziar?

cel de-al doilea activ a ramas in ipoteca bancara ptr o linie de credit, evaluat de banca fiind la 1 miliard.
cel de-al doilea activ este mai putin valoros decat primul, cel vandut.
*sunt probleme cu pretul de vanzare stabilit prin licitatia cu strigare?
o sa revin cu informatii suplimentare despre activul ramas in proprietatea societatii, numit C1
cine are solutii pentru aceasta licitatie, pret, etc...?


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL