Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
COTA IMPOZIT DIVIDENDE 2006- COMUNICAT ANAF - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


COTA IMPOZIT DIVIDENDE 2006- COMUNICAT ANAF

36 replies to this topic

#1 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 16 March 2006 - 11:49 AM

Conform articolului de mai jos, daca o persoana primeste dividende trebuie sa plateasca 16% pt suma primita?


"Veniturile realizate de contribuabilii - persoane fizice, din investitii si dividende se impoziteaza cu 16 la suta, începând cu data de 1 ianuarie 2006, informeaza un comunicat emis miercuri de Agentia Nationala de Administrare Fiscala /ANAF/. Impozitarea acestor venituri cu cota unica de impozitare se face în conformitate cu prevederile punctului 39, art. III, alin. (4) din Legea nr. 163/2005 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 138/2004 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003. "
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#2 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2006 - 11:51 AM

Rog Admin.-ul sa ma ierte daca postez aici un subiect care nu e noutate pt multi dintre noi, dar am remarcat ca foarte multi forumisti au dubii asupra acestui aspect.

"Rompres / 16 Martie 2006


Veniturile realizate de contribuabilii - persoane fizice, din investitii si dividende se impoziteaza cu 16 la suta, începând cu data de 1 ianuarie 2006, informeaza un comunicat emis miercuri de Agentia Nationala de Administrare Fiscala /ANAF/. Impozitarea acestor venituri cu cota unica de impozitare se face în conformitate cu prevederile punctului 39, art. III, alin. (4) din Legea nr. 163/2005 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 138/2004 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003. "




#3 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 16 March 2006 - 12:36 PM

ce e neclar? 16% este destul de clar!
sa aveti o zi buna!



#4 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2006 - 12:55 PM

Persoane fizice 16%
Persoane juridice 10%



#5 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 16 March 2006 - 04:49 PM

punctat corect liliana rodica =;
am crezut ca s-a referit doar la pers.fizice!
sa aveti o zi buna!



#6 frothalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia

Postat 19 March 2006 - 07:18 PM

mariana_fira a spus:

punctat corect liliana rodica =;
am crezut ca s-a referit doar la pers.fizice!
??????????????????????
andreea



#7 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 March 2006 - 08:18 PM

Cate semne de intrebare......oare mai sunt neclaritati?



#8 frothalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia

Postat 19 March 2006 - 08:21 PM

nu....
nu mai sunt dneclaritati, doar ca am vazut 6% si nu 16% persoane fizicwe....
cred ca am vazut eu gresit...
andreea



#9 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 19 March 2006 - 09:40 PM

Nu mai induceti in eroare!
Este vorba despre:
O.U.G. nr. 138/2004 art. III alin. (4)
si
Legea nr. 163/2005 art. I. punctul 39

si nicidecum de:
punctul 39, art. III, alin. (4) din Legea nr. 163/2005
Nu exista asa ceva!!!



#10 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 19 March 2006 - 11:16 PM

puteti explica un pic, va rog
anul acesta o societate lateste impozit pe diviodende de 10% obtinute din profitul pe anul 2005?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#11 prutyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 March 2006 - 05:49 PM

COTA IMPOZIT PE DIVIDENDE AFER.2005 DISTRIBUIT IN 2006 ESTE 16% PT.PERSOANE FIZICE SI JURIDICE STRAINE?



#12 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 March 2006 - 06:57 PM

prutyi a spus:

COTA IMPOZIT PE DIVIDENDE AFER.2005 DISTRIBUIT IN 2006 ESTE 16% PT.PERSOANE FIZICE SI JURIDICE STRAINE?

Pesoanele NEREZIDENTE nu platesc Impozit pe DIVIDENDE.
(Vezi Codul Fiscal, Titlul V)



#13 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 22 March 2006 - 07:35 PM

marian.apetre a spus:

prutyi a spus:

COTA IMPOZIT PE DIVIDENDE AFER.2005 DISTRIBUIT IN 2006 ESTE 16% PT.PERSOANE FIZICE SI JURIDICE STRAINE?

Pesoanele NEREZIDENTE nu platesc Impozit pe DIVIDENDE.
(Vezi Codul Fiscal, Titlul V)

Daca ma uit bine, chiar la inceputul titlului V, constat ca scrie (art.115, alin 1, litera a)
"veniturile impozabile obtinute in Romania, indiferent daca sunt primite in Romania sau in strainatate, sunt urmatoarele:
a) dividende de la o persoana juridica romana"
..........
Asadar si prin urmare........ dividendele primite de nerezidenti persoane straine se impoziteaza pe teritoriul Romaniei. Atentie insa, conform caror titluri ( 2, 3 sau 5) din Codul Fiscal, se impoziteaza aceste dividende, care in cele din urma sunt venituri obtinute de nerezidenti aici la noi. (vezi si conventiile de evitare a dublei impuneri intre statele respective).
Succes!
p.s. pt prutyi......mare atentie la cod! succes!



#14 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 22 March 2006 - 07:39 PM

IN SFARSIT S-A LAMURIT: 10%



#15 dstanomir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 26 April 2006 - 11:10 PM

Am si eu o intrebare , s-ar putea tampita , dar mi-e total neclar.
Cum se platesc dividendele catre o persoana juridica?

Adica daca nu ridici dividendele si le lasi in firma pt investitii, se considera ca ai ridicat dividendele ca persona juridica si mai trebuie sa si platesti 10% pt ele?


Va multumesc pt lamuriri.



#16 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 26 April 2006 - 11:31 PM

dstanomir a spus:

Am si eu o intrebare , s-ar putea tampita , dar mi-e total neclar.  
Cum se platesc dividendele catre o persoana juridica?

Adica daca nu ridici dividendele si le lasi in firma pt investitii, se considera ca ai ridicat dividendele ca persona juridica si mai trebuie sa si platesti 10% pt ele?


Va multumesc pt lamuriri.

Nope. A da dividende inseamna sa platesti banii "munciti" care reprezinta si dezideratul unei firme. Deci, scoti bani din firma.
Cand ii lasi in firma, ii lasi pentru nevoi curente sau viitoare (deci pt investitii) ceea ce este cu totul altceva decat dividende (e chiar opusul). Pt. acesti bani din profitul societatii lasati in 117, nu se plateste un sfantz impozit. Nu ai de ce. Abia cand AGA hotaraste repartizarea lor la dividende (ca nu mai au bani de buzunar :) ) atunci incepi sa socotesti 16% pt asociati persoane fizice (Popescu Ion) respectiv 10% pt asociati persoane juridice (S.C. Popescu Ion SRL - ceea ce e diferit de Popescu Ion ca atare). :lol:
So, nu scoate bani din buzunarul tau sau al altcuiva daca nu trebe.
Succes !!! :)



#17 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 April 2006 - 08:51 AM

dstanomir a spus:

Am si eu o intrebare , s-ar putea tampita , dar mi-e total neclar.  
Cum se platesc dividendele catre o persoana juridica?
Adica daca nu ridici dividendele si le lasi in firma pt investitii, se considera ca ai ridicat dividendele ca persona juridica si mai trebuie sa si platesti 10% pt ele?
Va multumesc pt lamuriri.
Cred ca tie nu-ti este prea clara diferenta dintre actionar -persoana fizica si actionar-persoana juridica.



#18 dstanomir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 27 April 2006 - 08:41 PM

Nu stiam ca o firma poate avea ca actionari alte firme.Sau mai bine zis nu vad rostul.
In cazul asta chiar e jecmaneala pe fata din partea statului( de parca ar fi o noutate). Adica dai dividende la SC Popescu SRL si 10% la stat , iar Popescu mai trebuie sa manance si el si mai da inca 16% la stat daca isi scoate dividendele respective din SC Popescu SRL.
Mai simplu ar fi sa faca un contract pe ceva lucrari intre firmele respective si nu ar mai fi nevoie sa le transfere ca dividende.
Si banuiesc ca asa se si intampla ca nu vad de ce ai da 10% la stat degeaba.

Va multumesc pt lamuriri



#19 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 28 April 2006 - 09:56 AM

Dividentele catre o persoana juridica se platesc atunci cand o alta persoana juridica detine actiuni la societatea in cauza, ea primeste dividente in calitate de actionar.

In ceea ce priveste :

" Adica daca nu ridici dividendele si le lasi in firma pt investitii, se considera ca ai ridicat dividendele ca persona juridica si mai trebuie sa si platesti 10% pt ele?"

Daca societatea doreste sa faca investitii atunci in hotararea AGA se stabileste aceasta destinatie la repartizarea profitului si nu acordarea dividentelor si normal nu se plateste impozit pe dividente.
“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”



#20 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 28 April 2006 - 11:04 AM

daca le lasi in firma sa le reinvestesti , nu se considera ca ai ridicat dividente ,deci nu platesti cota pt ele .daca le ridici fie prin banca (intr-un cont personal) ,fie in cash prin casa se plateste cota pt ele.sper ca am fost destul de explicita.o zi buna .






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL