Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
COTA IMPOZIT DIVIDENDE 2006- COMUNICAT ANAF - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


COTA IMPOZIT DIVIDENDE 2006- COMUNICAT ANAF

36 replies to this topic

#21 frothalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia

Postat 28 April 2006 - 11:06 AM

GABRIELAD a spus:

Rog Admin.-ul sa ma ierte daca postez aici un subiect care nu e noutate pt multi dintre noi, dar am remarcat ca foarte multi forumisti au dubii asupra acestui aspect.

"Rompres / 16 Martie 2006  


Veniturile realizate de contribuabilii - persoane fizice, din investitii si dividende se impoziteaza cu 16 la suta, începând cu data de 1 ianuarie 2006, informeaza un comunicat emis miercuri de Agentia Nationala de Administrare Fiscala /ANAF/. Impozitarea acestor venituri cu cota unica de impozitare se face în conformitate cu prevederile punctului 39, art. III, alin. (4) din Legea nr. 163/2005 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 138/2004 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003. "
Poate cineva sa ma lamureasca si pe mine?!?!?!
La punctul 39 art III alin 4 lg 163/2005 nu sunt mentionate decat ven din investitii si nu cele din dividende... poate cineva sa imi spuna cum se poate asta?!?!?
andreea



#22 viorel_email

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 14 June 2006 - 02:51 PM

lilianarodica a spus:

Persoane fizice 16%
Persoane juridice 10%

atentie! atentie! inca un nou comunicat ANAF:

"Reglementari ANAF
Impozit pe dividende de 16% Miercuri 14 Iunie 2006 - Romania Libera"

Agentia Nationala de Administrare Fiscala a anuntat ieri ca, in cazul in care dividendele sunt distribuite actionarilor sau asociatilor persoane fizice, impozitul se stabileste prin aplicarea unei cote de impozit de 16% din suma acestor dividende. De asemenea, obligatia calcularii si retinerii impozitului revine persoanelor juridice odata cu plata dividendelor catre actionari sau asociati. In cazul in care dividendele sunt distribuite actionarilor sau asociatilor persoane juridice, impozitul se stabileste prin aplicarea unei cote de 10% asupra dividendului brut platit catre persoana juridica romana. Aceste reglementari sunt valabile incepand cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate din dividende aferente exercitiului financiar al anului 2005"




#23 Softyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:conta, finante, management proiecte

Postat 25 October 2006 - 10:46 AM

Vezi postarealilianarodica, la Mar 16 2006, 01:55 PM, a spus:

Persoane fizice 16%
Persoane juridice 10%


Asa credeam si eu, dar...am vazut o lege nr 343 pt modificarea Codului fiscal, aparuta in MO nr 662/ 1.08.2006, p I, postata pe www.anaf.mfinante.ro la Legislatie in care zice ca impozitul pe dividende calculat de persoanele juridice este de 16% [color=#3333FF]

mai simplu, accesati linkul urmator:

http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/..._02_08_2006.pdf

e adevarat?
Anna



#24 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 October 2006 - 08:14 PM

Vezi postareaSoftyca, la Oct 25 2006, 11:46 AM, a spus:

..am vazut o lege nr 343 pt modificarea Codului fiscal, aparuta in MO nr 662/ 1.08.2006, p I, postata pe www.anaf.mfinante.ro la Legislatie in care zice ca impozitul pe dividende calculat de persoanele juridice este de 16% .....
Obligatia calcularii, declararii si retinerii impozitului pe dividende revine persoanelor juridice, iar beneficiarii venitului din dividende pot fi:
a) persoane juridice, caz tratat de CF la art. 36, cota de impozit 10%;
Art. 36 a fost modificat de pct. 24 al art. I din LEGEA nr. 343 din 17 iulie 2006, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 662 din 1 august 2006.
b) persoane fizice (actionari, asociati), caz tratat de CF la art.67, cota de impozit 16%;
Art. 67 fost modificat de pct. 46 al art. I din LEGEA nr. 343 din 17 iulie 2006, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 662 din 1 august 2006.
Acceseaza linkul indicat de tine si citeste cu mai multa atentie.



#25 Softyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:conta, finante, management proiecte

Postat 27 October 2006 - 08:24 AM

Obligatia calcularii, declararii si retinerii impozitului pe dividende revine persoanelor juridice, iar beneficiarii venitului din dividende pot fi:
a) persoane juridice, caz tratat de CF la art. 36, cota de impozit 10%;
Art. 36 a fost modificat de pct. 24 al art. I din LEGEA nr. 343 din 17 iulie 2006, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 662 din 1 august 2006.
b) persoane fizice (actionari, asociati), caz tratat de CF la art.67, cota de impozit 16%;
Art. 67 fost modificat de pct. 46 al art. I din LEGEA nr. 343 din 17 iulie 2006, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 662 din 1 august 2006.
Acceseaza linkul indicat de tine si citeste cu mai multa atentie.
[/quote]

[/color]Ceea ce spui tu este pe jumatate corect sau cel putin asa am inteles eu: modificarile aferente art. I din legea 343/17.07.2006 se aplica incepand cu [u]1.01.2007[/u] ( spune art. V din lege)

Dar eu as vrea sa stiu cum fac cu impozitul pe dividendele aferente anului 2005 distribuite anu' asta de societate actionarilor - persoane fizice:
* Codul fiscal actual la art. 67 zice ca "Veniturile sub forma de dividende se impun cu o cota de 10% iar obligatia calcularii si retinerii impozitului revine persoanelor juridice o data cu plata divid catre actionari..."
* modificarea reglementata de legea 163/2005,pct. 39: "Incepand cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate de persoanele fizice din investitii si din transferul..., cota de impozit este de 16%...."[color=#FF0000]

Acuma eu ce sa inteleg: ca trebuie sa calculez impozit 10% pt societate si 16% pt actionar ? eu am calculat si declarat 10%
Anna



#26 carmenalice

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 October 2006 - 11:48 AM

Vezi postareamony23, la Mar 16 2006, 12:49 PM, a spus:

Conform articolului de mai jos, daca o persoana primeste dividende trebuie sa plateasca 16% pt suma primita?


"Veniturile realizate de contribuabilii - persoane fizice, din investitii si dividende se impoziteaza cu 16 la suta, începând cu data de 1 ianuarie 2006, informeaza un comunicat emis miercuri de Agentia Nationala de Administrare Fiscala /ANAF/. Impozitarea acestor venituri cu cota unica de impozitare se face în conformitate cu prevederile punctului 39, art. III, alin. (4) din Legea nr. 163/2005 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 138/2004 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003. "

CHIAR SI PENTRU DIVIDENDELE AFERENTE ANULUI 2005, NU-I ASA?EU AM IMPOZITAT CU 10%, DECI VA TREBUI SA PLATESC DIFERENTA SI SA INCASEZ DE LA EI CE LE-AM PLATIT IN PLUS
MULTUMESC



#27 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 October 2006 - 12:21 PM

Vezi postareaSoftyca, la Oct 27 2006, 09:24 AM, a spus:

Dar eu as vrea sa stiu cum fac cu impozitul pe dividendele aferente anului 2005 distribuite anu' asta de societate actionarilor - persoane fizice
1. Definirea veniturilor din investitii
ART. 65
(1) Veniturile din investitii cuprind:
a) dividende;

..........................................
Art. 65 este reprodus astfel cum a fost modificat de pct. 2 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 138 din 29 decembrie 2004, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 1.281 din 30 decembrie 2004.
2. Pct. 39 al art. I din LEGEA nr. 163 din 1 iunie 2005, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 466 din 1 iunie 2005 prevede urmatoarele:
..................................................................
(4) Incepand cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate de persoane fizice din investitii si din transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal, definite potrivit dispozitiilor cap. V si VIII^1 din titlul III, cota de impozit este de 16%, cu exceptia castigurilor realizate din transferul titlurilor de valoare instrainate intr-o perioada mai mare de 365 de zile de la data dobandirii, pentru care se mentine cota de 1% prevazuta la art. 67 alin. (3) lit. e)
3. Art. 67 al Codului Fiscal actualizat pentru anul 2006 :
Retinerea impozitului din veniturile din investitii
ART. 67
(1) Veniturile sub forma de dividende, inclusiv sumele primite ca urmare a detinerii de titluri de participare la fondurile inchise de investitii, se impun cu o cota de 16% din suma acestora. Obligatia calcularii si retinerii impozitului pe veniturile sub forma de dividende revine persoanelor juridice, odata cu plata dividendelor catre actionari sau asociati. Termenul de virare a impozitului este pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se face plata. In cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost platite actionarilor sau asociatilor pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plateste pana la data de 31 decembrie a anului respectiv.

Art.67 alin.(1) valabil in 2006 are acelasi continut si pentru 2007 ( pct. 46 al art. I din LEGEA nr. 343 din 17 iulie 2006). Acelasi lucru este valabil si pentru art. 36 alin.(2). Am crezut ca cunosti aceste modificari si incurci cotele din cauza destinatiei platii venitului (persoane juridice sau persoane fizice).
Daca dividendele au fost distribuite actionarilor in 2006, se aplica prevederile art. 67 alin (1) actualizat pentru 2006, cota de impozit fiind de 16%.



#28 Softyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:conta, finante, management proiecte

Postat 27 October 2006 - 12:48 PM

Art.67 alin.(1) valabil in 2006 are acelasi continut si pentru 2007 ( pct. 46 al art. I din LEGEA nr. 343 din 17 iulie 2006). Acelasi lucru este valabil si pentru art. 36 alin.(2). Am crezut ca cunosti aceste modificari si incurci cotele din cauza destinatiei platii venitului (persoane juridice sau persoane fizice).
Daca dividendele au fost distribuite actionarilor in 2006, se aplica prevederile art. 67 alin (1) actualizat pentru 2006, cota de impozit fiind de 16%.
[/quote]


Multumesc frumos pentru lamuriri si pentru rabdare...am inteles ca trebuie sa fac rectificativa la 100 pentru ca am declarat doar 10% la imp pe dividende si sa platesc diferenta.

Ma incurca exprimarea folosita in lege (Codul fiscal in programul SintAct) dar vazusem modoficarile respective doar ca nu le-am inteles corect, de asta am insistat.

Anna



#29 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 01 November 2006 - 10:04 AM

in cazul in care nu am repartizat profitul in dividende, il am tot in 117 si as dori sa cumpar un (exemplu) calculator pentru banii platiti pe calculator platesc impozit? cat?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#30 adrianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 06 November 2006 - 07:05 AM

Vezi postareamony23, la Nov 1 2006, 10:04 AM, a spus:

in cazul in care nu am repartizat profitul in dividende, il am tot in 117 si as dori sa cumpar un (exemplu) calculator pentru banii platiti pe calculator platesc impozit? cat?

nu



#31 gabiiulie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 December 2006 - 04:12 PM

Vezi postareadstanomir, la Apr 27 2006, 10:41 PM, a spus:

Nu stiam ca o firma poate avea ca actionari alte firme.Sau mai bine zis nu vad rostul.
In cazul asta chiar e jecmaneala pe fata din partea statului( de parca ar fi o noutate). Adica dai dividende la SC Popescu SRL si 10% la stat , iar Popescu mai trebuie sa manance si el si mai da inca 16% la stat daca isi scoate dividendele respective din SC Popescu SRL.
Mai simplu ar fi sa faca un contract pe ceva lucrari intre firmele respective si nu ar mai fi nevoie sa le transfere ca dividende.
Si banuiesc ca asa se si intampla ca nu vad de ce ai da 10% la stat degeaba.

Va multumesc pt lamuriri



esti contabil ???????????



#32 Katoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2007 - 09:16 AM

O mica intrebare.
Sa zicem ca am dividende de plata 54.580.36 ron.
Impozit 16% = 8.732.86 ron
Platesc acest impozit sau suma trebuie rotunjita la 8733 ron.

Multumesc anticipat.



#33 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 16 January 2007 - 09:29 AM

depinde de tine, dar parerea mea este sa rotunjesti, ca oricum la fisa finantele nu iau in considerare zecimalele! Deci mai bine rotunjesti! :wink:



#34 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 16 January 2007 - 09:32 AM

Se rotunjeste la leu obligatia bugetara. Nu se folosesc zecimale.
iuliana



#35 Katoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2007 - 10:04 AM

Firma are 5 asociati persoane fizice.
Impozitul il platesc in contul IMPOZIT PE DIVIDENDE DATORAT DE PERSOANE JURIDICA sau in IMPOZITUL PE VENITURI DIN DIVIDENDE.
Eu inclin spre cel de-al doilea cont

Multumesc.



#36 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 16 January 2007 - 11:38 AM

Dividendele le incaseasa pesoana juridica?
sigur pers.fizica
ada



#37 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 16 January 2007 - 08:44 PM

din cate retin este randul 23 din DEC 100
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL