Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
in luna decembrie 2003 am vandut unui client marfa ... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


in luna decembrie 2003 am vandut unui client marfa ...

4 replies to this topic

#1 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2004 - 10:23 AM

in luna decembrie 2003 am vandut unui client marfa cu factura pe care el mi-a achitat-o la livrare.din cauza calitatii necorespunzatoare in luna ianuarie pe baza unui protocol i s-a inlocuit marfa.cum ma inregistrez in contabilitate cu aceste operatii?



#2 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 21 April 2004 - 04:34 PM

Deci sa o luam pe rand
1. luna decembrie 2003
- vanzare marfa si incasare client
4111= %
707
4427
-descarcarea gestiune vanzare en-gross
% = 371
607
378
371=378
- descarcare gestiune vanzare en-detail
% = 371
607
378
4428
- incasare client
5311 ( 5121) = 4111

2. operatiuni luna ianuarie 2004
In luna ianuarie 2004 , se fac aceleasi operatiuni ca si in decembrie 2003 , numai ca sumele sunt inregistrate in rosu .




#3

  • Guests

Postat 27 April 2004 - 02:43 AM

in 2003 la descarcarea gestiunii s-a mers 607=371 cu pretul de achizitie al marfii. in 2004 inregistrezi protocolul 607=371 in rosu cu marfa necorespunzatoare si 607=371 in negru cu noul produs la cost de achizitie. chiar daca costul celor 2 produse este acelasi, e mai bine sa evidentiezi in contabilitate protocol semnat de cele 2 firme



#4

  • Guests

Postat 04 May 2004 - 12:59 PM

problema ar fi urmatoarea:daca imi restituia marfa as fi inregistrat in rosu operatiile din decembrie, dar marfa livrata initial nu s-a restituit (este vorba de caramizi care s-au casat la inzidire). Eu i-am trimis marfa din nou, marfa care nu o s-o mai achite.Eu trebuie sa ma descarc de stocurile plecate de doua ori.



#5

  • Guests

Postat 04 May 2004 - 03:04 PM

0.20% din valoarea marfii poti sa consideri ca s-au deteriorat in timpul transportului. din pacate diferenta este nedeductibila






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL