Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pierde/ profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pierde/ profit

14 replies to this topic

#1 ioanadrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 March 2006 - 03:45 PM

va rog spuneti-mi si mie ce se intampla cu o societate platitoare de impozit pe profit in cazul urmator :

- pierdere reportata anii precedenti 2000
- profit luna ianuarie 500
- profit luna februarie 500
multumesc



#2 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 17 March 2006 - 03:48 PM

detalii:
profitul se caluleaza lunar sau trim?
de care pierdere fiscala sau contabila

ada



#3 ioanadrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 March 2006 - 04:13 PM

platitoare de impozit pe profit trimestrial; este vorba de pierdere contabila
sold debitor 31.12.2005 121 pe care l-am inchis in ianuarie prin 117 cat si de pierdere fiscala de recuperat, asa cum reiese din declaratia 101.
multumesc



#4 ioanadrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 March 2006 - 02:22 PM

nu-mi spune nimeni ce am de facut in cazul prezentat ?
multumesc



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 18 March 2006 - 07:56 PM

Nu trebuie sa faci nimic, pana la 31.03. La calculul imp.pe profit acoperi pierderea fiscala, partial sau in totalitate.



#6 Ionela Gherghina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Interests:contabilitate

Postat 18 March 2006 - 08:01 PM

ioanadrian a spus:

va rog spuneti-mi si mie ce se intampla cu o societate platitoare de impozit pe profit in cazul urmator :

- pierdere reportata anii precedenti 2000
- profit luna ianuarie 500
- profit luna februarie 500

Eu cred ca ar trebui sa procedezi astfel:
1. intrucat profitul se raporteaza trimestrial, poti calcula si inregistra profitul lunar , astfel : ianuarie 691 = 441 500 lei
februarie 691= 441 500 lei, insa la sfarsitul lunii martie se inregistreaza profitul trim 1, respectiv stornezi 691=441 -1000 lei, si apoi recalculezi profitul impozabil pentru timestrul I.
2. daca profitul stabilit la sf. trim. I este mai mic decat pierderea contabila, atunci in declaratia 100 declari impozit pe profit 0 lei, iar in registru de evidenta fiscala se scrie modul de calcul al profitului, si la final din acest profit se scade pierderea fiscala (cea din declaratia 101).In contabilitate nu inregistrezi nimic cu privire la impozit, adica 691=441. Eu, sincer am intalnit cazul in practica, si am procedat astfel(in balanta):nu am inregistrat impozit, si totodata am inregistrat 129=117 cu valoarea profitului realizat, adica am recuperat pierderea contabila anterioara).
3. daca profitul stabilit la sf. trim I este mai mare decat pierderea contabila, atunci inregistrez si declar impozitul aferent profitului ce a ramas dupa scaderea pierderii contabile, si explic ce am facut, in registrul de evidenta fiscala. Totodata inregistrez si 129=117 , adica recuperarea pierderii.
4.in conditiile in care pierderea fiscala este mai mare decat pierderea contabila, si de ex. profitul meu de la trim I depaseste ca suma pierderea contabila, dar este mai mic decat pierderea fiscala, atunci nu declar impozit pe profit si nici nu inregistrez in contabilitate profitul. Toate explicatiile cu privire la modul de determinare a impozitului pe profit se inregistreaza in registrul de evidenta fiscala.
Acum, eu nu stiu daca am fost suficient de explicita,dar pot reveni.Daca cineva are alta parere, ma declar interesata.



#7 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 18 March 2006 - 11:00 PM

De ce inregistrezi 129=117 in cursul anului?
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#8 ioanadrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 March 2006 - 03:47 PM

daca la finele trimestrului I pierderea fiscala reportata din anii precedenti este mai mare decat profitul atat contabil cat si fiscal ce fac?

inteleg ca nu am impozit pe profit si scad profitul aferent trim.I din pierderea fiscala reportata...este corect?
multumesc



#9 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 19 March 2006 - 11:15 PM

Este corect, dar se face extracontabil. Inregistrarea in contabilitate se face doar la sfarsitul anului, inainte de bilant.
Gandeste-te logic: la un trimestru poti avea profit astfel incat sa acoperi pierderea din 117, la altul nu. Linia se trage doar in decembrie, cand stii exact daca ai sau nu de unde acoperi pierderea (integral sau partial)
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#10 grim

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2006 - 08:57 AM

Sunt la inceput de drum asa ca unele lacune trebuie sa la elimin si cu ajutorul vostru sper sa ma descurc.
Situatie: firma preluata de mine avea la 31 dec. 2005, in soldul creditor al ct. 121 suma de 37500 ron (profit). Pana la finele lunii martie 2006 firma a avut pierderi, care au dus la un sold final debitor al ct. 121 cu valoarea de 8500 ron.
Firma este o imm, platitoare de impozit pe profit trimestrial.
Intrebarea mea este: la declaratia 100 care o depun pentru luna martie 2006, bifez si impozitul pe profit cu valoarea de plata 0, de recuperat 0, sau nu mai bifez nimic si las decat celelalte obligatii lunare?



#11 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 16 April 2006 - 09:43 AM

Bifezi imp profit cu 0!



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 16 April 2006 - 10:33 AM

grim a spus:

Sunt la inceput de drum asa ca unele lacune trebuie sa la elimin si cu ajutorul vostru sper sa ma descurc.
Situatie: firma preluata de mine avea la 31 dec. 2005, in soldul creditor al ct. 121 suma de 37500 ron (profit). Pana la finele lunii martie 2006 firma a avut pierderi, care au dus la un sold final debitor al ct. 121 cu valoarea de 8500 ron.
Firma este o imm, platitoare de impozit pe profit trimestrial.
Intrebarea mea este: la declaratia 100 care o depun pentru luna martie 2006, bifez si impozitul pe profit cu valoarea de plata 0, de recuperat 0, sau nu mai bifez nimic si las decat celelalte obligatii lunare?
8500 pierdere e constituita doar din anul 2006, fara 121 de anul trecut :wink:



#13 grim

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2006 - 08:31 PM

Din ianuarie 2006 si pana la sfarsitul lui martie 2006 am avut o pierdere cumulata de 46000 ron. In ianuarie am acoperit o parte din pierderi cu profitul din decembrie 2005. Sa inteleg ca nu am facut bine?
Si cum ramane cu declaratia 100?
Cu multumiri anticipate



#14 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 17 April 2006 - 10:27 AM

Repartizarea profitului contabil realizat in anul 2005 se stabileste in A.G.A.
Daca aceasta hotaraste ca o parte din profit sa ramana nerepartizat, suma respectiva ramane pe contul 1171. Si nu inteleg de ce vrei neaparat sa acoperi pierderea din trim. I 2006.



#15 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 17 April 2006 - 02:58 PM

Nu acoperi pierderea decat la finele exercitiului , pt ca nu stii ce se mai intampla in urmatoarele trimestre . La finele exercitiului 2006 poti avea pe cumilat profit , n-ai cum sa anticipezi :wink:
In declaratia 100 la trim I treci la imp pe profit 0 .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL