Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare chirie imobil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitare chirie imobil

4 replies to this topic

#1 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2006 - 06:30 PM

Rugamintea mea este sa ma ajutati sa lamuresc care este cea mai avantajoasa ipostaza a unui proprietar de imobil, respectiv sa inchirieze in calitate de PF (venitul net), PFA, micro(or mai fi in2007 sau nu?),SRL(platitor TVA sau nu si in ce masura ar influenta acest aspect,fiscalitatea).Multumiri



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 March 2006 - 09:00 PM

Cam multa teorie. Un caz concret ar primi un raspuns mai rapid.
Toate variantele suporta mai multe "daca"... :wink:




#3 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2006 - 10:03 AM

Eu nu practic, inca invat si nu stiu ce-mi scapa din calcul.
Deci daca inchiriaza ca PF, venitul din chirie este impozitat cu 16%
PFA este impozitat cu 16% si 6.5% CAS,dar la venitul net deci mai scade ceva cheltuieli
Micro are 3%pe venit realizat si 16% pe dividende
SRL 16% impozit pe profit si 16% impozit pe dividende
Daca micro sau SRL este platitoare TVA, atunci chiria este purtatoare de TVA si deci mai vireaza si 19% TVA , totul din valoarea chiriei stabilite initial cu chiriasul.
Unde gresesc?
Multumesc!



#4 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2006 - 10:43 AM

Am citit ca operatiunea de inchiriere nu este purtatoare de TVA, deci o problema am rezolvat-o.
Daca are cineva putin timp, il rog sa-mi verifice si celelalte considerente.
Multumesc



#5 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 20 March 2006 - 09:35 PM

Este de preferat sa faci notificare pentru aplicare tva si la chirie, altfel calculezi pro-rata.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL