Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant la 31.12.2004 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


bilant la 31.12.2004

47 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2006 - 12:46 PM

Septimiu a spus:

precum vezi cu nota 129=117 se acopera pierderea din anii precedenti, sau daca vrei sa iei dividente, nu se lasa acolo si profitul anului in curs :roll:
nu poti sa iei dividende pana nu acoperi pierderile anilor precedenti, Vlad !! asa ca vrei, nu vrei, tot nu iei divid. daca te afli in ac. situatie.

mi-a mai dat si ctanela extras din 306 priv. functiunea contului 129.
merci de mesaj, dragule.

ludmila, sa dea dracu daca mai stiu ce sa zic !!! totusi, eu am facut 129=117 la 31.12.2005 reportand rezultatul exercitiului curent pana la hot. AGA de repartizare pe destinatii.



#22 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 19 March 2006 - 11:01 PM

spor la treaba Otilia

Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#23 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 20 March 2006 - 09:35 AM

ALUPEI OTILIA a spus:

Septimiu a spus:

precum vezi cu nota 129=117 se acopera pierderea din anii precedenti, sau daca vrei sa iei dividente, nu se lasa acolo si profitul anului in curs :roll:
nu poti sa iei dividende pana nu acoperi pierderile anilor precedenti, Vlad !! asa ca vrei, nu vrei, tot nu iei divid. daca te afli in ac. situatie.

mi-a mai dat si ctanela extras din 306 priv. functiunea contului 129.
merci de mesaj, dragule.

ludmila, sa dea dracu daca mai stiu ce sa zic !!! totusi, eu am facut 129=117 la 31.12.2005 reportand rezultatul exercitiului curent pana la hot. AGA de repartizare pe destinatii.

nu se face 129=117 la 31.12.2005. am vorbit si la finante si cu alte persoane ce se ocupa cu conta. singura chestie pe care cica o poti face cu 129 la 31.12.2005 e constituirea rezervelor.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2006 - 10:20 AM

dragilor, v-am mai spus, e vb de inchiderea lui 2004. !!!
putem vb si de inchiderea lui 2005, daca vreti, dar ACEST SUBIECT a fost deschis pt. inchiderea lui 2004. asa ca, daca aveti amabilitatea, raspundeti la subiect, va rog din suflet.
pt inchiderea lui 2005 ne mutam cu discutia la subiectul deschis deja, ca sa nu deschidem aceeasi tema de discutie de mai multe ori. cel putin, nu cu sprijinul meu care sunt moderator si trebuie sa am grija cel mai mult sa nu se intample din astea.

cu sprijinul lui dco (ii multumesc inca o data) am reperat si minunata discutie http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...2&highlight=129



#25 andrub

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bistrita

Postat 23 March 2006 - 09:14 PM

sant de aceasi parere cu Ctanela. Daca la 31.12 nu se doreste repartiarea profitului, acesta ramana in soldul lui 121 urmand ca pana la data de depunere a bilantului sa stabilesc ce fac cu ecel profit Pot sa il las nerepartiat prin formula contabila 121-117 si-l voi repartia poate anul viitor.Asociatii pot hotara repartiare profitului si tot la aceasta data din ianuarie pana la data depunerii bilantului folosesc contul 129. Profitului anului precedent i-as crea un analitic pentru ca in anul curent sa nu-mi influentee rulajul



#26 ailed

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:oradea

Postat 27 March 2006 - 12:29 PM

daca profitul nu s-a repartizat, prin AGA, atunci nu se face 129=117, ci in ian. faci 121=117.Asa am facut si eu la sf.2004, sub indrumarea unui expert contabil. bilantul mi-a fost preluat fara probl, iar in apr.2005 am avut control de fond si totul a fost ok



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 02:04 PM

ordin 306/2002, in viguare la data bilantului = 31.12.2003, 2004, 2005

art. 4.89

dividendele repartizate detinatorilor de instrumente de capitaluri proprii, propuse sau declarate dupa data bilantului, precum si celelalte repartizări efectuate din profit, nu trebuie recunoscute ca datorie la data bilanţului, în acest sens, sumele reprezentând dividende, respectiv, vărsăminte la buget, precum şi participarea salariaţilor la profit sunt evidenţiate în rezultatul reportat, urmând ca, după aprobarea de către adunarea generală a acţionarilor sau asociaţilor a acestor destinaţii, să fie reflectate în conturile corespunzătoare de datorii.

deci: e bine 129=117 la sf, anului

confirmat si de MF

ufff



#28 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 April 2006 - 02:14 PM

Felicitari, Otilia!
Ai reusit sa ne convingi, desi poate nu era nevoie la toti.
Nu am inteles ce schimbare legislativa s-a produs in acest sens intre bilant 31dec2004 si bilant 31dec.2005.
Eu am facut aceleasi inregistrari 129=117 in dec. si 121=129 si 117=457 in ianuarie si a fost OK.



#29 melintescu_valentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Turnu Magurele
  • Interests:legislatie fiscala

Postat 05 April 2006 - 02:25 PM

Eu inregistrarile 121-129,117-457,457-446(impozit divid),le fac in luna in care se aproba repartizare profitului in AGA.Gresesc? Dar desi s-a mai discutat tot nu sunt lamurita daca peroanele juridice platesc 10% sau 16% ca cele fizice.E o mare enigma pentru mine.Voi cum ati procedat?
Multumesc!



#30 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 April 2006 - 02:34 PM

Am zis ianuarie pt. ca fac AGA la inceputul lui ianuarie.
10%juridice
16% fizice.
Asa am inteles citind codul fiscal ultramodificat si asa am facut



#31 melintescu_valentina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Location:Turnu Magurele
  • Interests:legislatie fiscala

Postat 05 April 2006 - 02:56 PM

Multumesc nicole33! Asa am inteles si eu din ce-am citit,dar uneori chiar mi-e teama sa nu-mi fi scapat ceva.



#32 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 05 April 2006 - 03:44 PM

Otilia, te rog poti sa atasezi ordinul?S-au sa mi-l trim.pe interactiv_construct@yahoo.com



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 03:49 PM

iubita mea, iarta-ma dar nu pot !! nu am program de legi, eu il am tiparit in cartea verde, dar vezi daca nu il poti lua chiar de pe acest site. la pag. de start e un modul de cautare legislatie, pus de Alex. eu am gasit cate unele pe acolo.

oricum, art. impricinat l-am pus aici.

sorryyyyy :cry:



#34 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 05 April 2006 - 04:27 PM

Otilia mersi mult,dar stii de ce caut pentru ca eu am program legislativ, am deschis ordinul si vad ca este abrogat. Poate e vre-o gresala nu inteleg. Esti un om adevarat si cu multa rabdare.



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 04:30 PM

e abrogat cu 01.01.2006. data bilantului = 31.12.2005, deci in vigoare ordinul 306/2002.



#36 Uta Mihaela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:muzica, sport, calculatoare

Postat 05 April 2006 - 04:57 PM

Buna ziua.... Ma numesc Mihaela Uta....si indraznesc sa am si eu o parere in legatura cu intrebarea d-nei Otilia Alupei.pt ca si dansa m-a ajutat cand am avut o nelamurire. Nu stiu daca la vremea aceea a primit mesajul meu de multumire...Eu stiu ca in cont 129 se trece repartizarea profitului pe destinatii....Ce nu se repartizeaza nu se inregistreaza in 129. In lana ianuarie a exercitiului financiar urmator se face inregistrarea : 121 = 117
( Inainte sa apara versiunea curenta a bilantului , era o versiune in care in afara de formularul de bilant cod 10 si cont profit si pierdere cod 20 mai era un formular...repartizarea profitului.Mai tineti minte? Cand puneam in 129 si profitul nerepartizat...nu-mi dadea anumite corelatii. De acolo am inteles ca trebuie procedat cum am zis mai sus)
Daca aveti alta parere va rog sa-mi spuneti si sa nu va suparati ca m-am bagat si eu in discutie
Va multumesc...
UtaM



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 05:09 PM

Mihaela, daca nu le-am primit atunci, le primesc cu drag acum :P

nu te crampona de functiunea conturilor ci ia in seama prevederile legale cuprinse in art. mentionat de mine mai sus. priveste-o, daca vrei, ca pe o derogare de la stricta functiune a contului. atentie ca eu vb doar de firmele ce functionau sub ordinul 306/2002, da ?

numai bine.



#38 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 05 April 2006 - 06:53 PM

Eu nu inteleg de ce atatea discutii pe tema asta. OMF 306/2002 nu prevede expres obligativitatea ca, pana la data intocmirii bilantului sa fie repartizat profitul. Mai mult, exista si inregistrarile contabile aferente:
121=117 cu profitul net realizat in exercitiul precedent si nerepartizat. , inregistrare care se face la 01.01. a anului urmator pentru a solda contul 121.
Atunci cand se fac repartizarile in cursul anului urmator se soldeaza 117 astfel
117=%(in speta, repartizarile)
Vorba lui Vacaroiu:"Parerea mea!"



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2006 - 07:36 PM

sorin.vaslui a spus:

Eu nu inteleg de ce atatea discutii pe tema asta. OMF 306/2002 nu prevede expres obligativitatea ca, pana la data intocmirii bilantului sa fie repartizat profitul.
dar prevede ce am citat eu pe pag. anteriaora (art. 4.89), care zice altceva decat ce zici tu, sorin.

si fiindca parerile sunt tot impartite, uite ca mai discutam pe tema asta, poate ajungem la aceeasi parere. daca nu, nu ! :lol:



#40 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 05 April 2006 - 09:30 PM

Tot nu vad care e problema.Articolul citat de tine nu este imperativ in sensul indicat de tine. Vezi ca spune chiar "dupa data bilantului", ori aici vorbim de data anterioara depunerii bilantului.Ca sa revenim:
Varianta 1
Daca repartizarea profitului este stabilita, se face cum ai spus tu:
129=1171 la 31.12.200*(atentie: in cazurile de sfarsit de an data este conventionala, nu inseamna ca de revelion nu ai alta treaba de facut decat sa repartizezi profituri!)
si
1171=457 si altele, dupa data aprobarii repartizarilor in AGA sau cand "vrea muschii" asociatului unic, unde este cazul.
Varianta 2
Daca nu se face nici o repartizare sau pur si simplu nu s-a hotarat aceasta, nu se face nimic la 31.12.200*, dar la 01.01.200*+1(tot data conventionala), se face 121=1171 pentru a solda contul 121.Repartizarile ulterioare se fac din 1171 in acest din urma caz.
Deci ambele variante sunt corecte, dovada ca nu exista restrictii in OMF-uri, ba chiar functiunile contului 117 permit asa ceva.
Si, ca sa inchei tot cu o cutuma: Tot ce nu este interzis, este permis!"
Merci si sper sa ne mai vedem pe aici.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL