Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant la 31.12.2004 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


bilant la 31.12.2004

47 replies to this topic

#41 Alexana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Vaslui

Postat 06 April 2006 - 08:14 AM

"ALUPEI OTILIA" a spus:

dragilor, am vazut un bilant micro 1.5% la 31.12.2004 , PE PROFIT, dar fara repartizarea profitului prin 129 !!! adica 129 nu exista la 31.12.2004 desi firma , repet, a fost pe profit . NU ESTE OBLIGATORIE OPERATIUNEA 129=117 daca avea profit ??  

precizare : bilantul a fost depus bine-merci, are stampiluta de A.F.

Nu este obligatorie aceasta operatiune. Profitul poate sta in 117 (nerepartizat) ani de zile. Si va sugerez sa procedati asa daca nu va intereseaza dividendele, evitati plata impozitului pana la sfarsitul anului urmator. Cind se vor hotari actionarii (asociatii) atunci veti repartiza profitul din 117 cum vor dori acestia.



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2006 - 12:55 PM

Alexana, ce intreb eu si ce raspunzi tu !! m-ai si citat si tot degeaba !

de ce D-zeu nu cititi cu atentie problema inainte de a posta ??

dragilor, propun sa punem capat subiectului, multumesc mult pt. raspunsuri, eu m-am edificat pe deplin asupra problemei, am citat si art. de lege care se aplica, am vb si la MF, pt. mine e clar !!

cine nu imbratiseaza solutia e liber sa faca cum doreste, va rog din suflet sa ma iertati, dar eu ma las de subiectul asta ca deja e prea mult pt. mine.

numai bine va doresc.




#43 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 06 April 2006 - 01:19 PM

eu procedez tot ca Otilia, asa ca imbratisez parerea ei,



#44 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 08 April 2006 - 06:52 PM

Dar chiar asa otilia,ce bine ca te lasi de subiectul asta,ca fiind moderator mai induci si lumea in eroare si mai atasezi si raspunsuri de la MF care a raspuns corect,pt ca tu ai intrebat in asa fel incat nici nu aveau cum sa-ti raspunda.
Eu sunt de acord cu altii care ti-au spus si ti-au argumentat ca esti in EROARE.Dar se pare ca nu vrei sa intelegi si o mai si burzuluiesti pe Alexana ca nu-ti citeste corect dilema. NU ESTE OBLIGATORIE OPERATIUNEA 129=117 daca avea profit ??
pai tu nu intelegi ca nu e obligatorie?
129 se foloseste numai daca REPARTIZEZI profitul ala.Si tu poti sa nu vrei sa-l repartizezi si gata.Nu folosesti 129,il lasi acolo,daca nu ai,bineinteles repartizari obligatorii de facut!
Intervin,nu ca sa te conving,pt ca imi dau seama ca nu mai poti intelege chestia asta,te-ai blocat!Dar poate inteleg altii care sunt tentati sa faca cum faci tu!
Cititi din O 306 functionarea conturilor 121,129,117
Redau mai jos un raspuns al lui Lexus,care poate fi de folos,pt.ca acopera toate situatiile de repartizare.L-am mai postat de nu stiu cate ori cand a fost vorba de repartizarea profituluiVeti vedea ca nu intotdeauna este obligatorie operatiunea 129=117 daca ai profit
La 31.12.2005: - se fac toate op.premergatoare bilantului - se inchid 6xx si 7xx cu 121 Daca rez.legale nu sunt complete (< 20 % cap.social) si in ex.crt (2005) exista profit (SC 121 > 0), atunci se inreg.obligatoriu: 129 = 1061 min{(0,05 x profit brut), (0,20 x SC 1012 - SC 1061)} Idem pt.rezervele statutare, daca exista asa ceva in actul constitutiv.
Daca mai ramane profit de repartizat (adica SC 121 - SD 129 > 0), atunci se asteapta AGA de aprobare a bilantului 2005, care are loc in 2006. Inainte de AGA se informeaza adm.(si AGA, evident) despre obligativitatea repartizarilor de mai sus, pt. a fi cuprinse in PV AGA, precum si de eventualul profit ramas de repartizat, asupra caruia AGA decide (sumele si destinatiile). Daca exista pierderi din ex.preced.(2004, 2003, etc), adica SD 117.analitice_pe_ani > 0, atunci obligatoriu AGA trebuie ca, inainte de alte repartizari, sa decida cum se acopera pierderile precedente: - din profitul ex.curent: 129 = 117.analitice_pe_ani in ordinea cronologica a inreg.pierderilor, dar nu mai mult de 5 ani inainte de 2005; - din rezervele deja constituite la 31.12.2005 (de obicei din 1068, pt.ca daca se folosesc rez.legale = SC 1061 dinainte de inreg. anterioara, atunci repartizarea efectuata la 1061 mai sus e impozabila dpdv al impozitului/profit (Cod Fiscal): 106x = 117.analitice_pe_ani in ordinea idem; - din diminuarea cap.social: 1012.actionari = 117.analitice_pe_ani in ordinea idem; actionarii trebuie sa-si pastreze aceleasi procente ca inainte de diminuarea cap.soc. - din mai multe surse (combinatii din cele de mai sus);
- toate repartizarile de mai sus trebuie sa acopere integral pierderile din ex.precedente (max 5 ani) inainte de a se face orice alta repartizare. - toate repartizarile de mai sus se inreg. la 31.12.2005.
Dupa ce exista PV AGA, in functie de repartizarile decise de AGA, altele decat cele de mai sus, in limita profitului net 2005, se inreg.:
Cu data 31.12.2005: 129 = 117.2005_de_rep cu sumele destinate a fi repartizate la dividende, alte rezerve (surse proprii de finantare) sau particip.fondatorilor la profit de catre AGA din 2006.
Daca AGA decide sa lase ceva profit nerepartizat, acesta nu se inreg. in 129, ci ramane in 121. Astfel, dupa toate inreg.de mai sus, la 31.12.2005 in 129 vom avea SD = profit 2005 repartizat, iar SC 121 - SD 129 = profit 2005 nerepartizat. SC 117.2005 va contine profitul lui 2005 de repartizat de catre AGA in 2006 (SC 117.2005_de_rep).
Se face inchiderea/redeschiderea de bilant.
La 01.01.2006 se inreg.: 121 = 129 cu SD 129 (profitul repartizat al lui 2005 se inchide); 129 = sold zero 121 = 117.2005_nerep cu SC 121 - SD 129 de la 31.12.2005 (profitul nerepartizat al anului 2005 se reporteaza); 121 = sold zero; 117.2005 va avea SC = profitul net al lui 2005 integral, din care: in 117.2005_de_rep va fi profitul net 2005 de repartizat pe dest.de catre AGA in 2006; in 117.2005_nerep va fi profitul net al anului 2005 nerepartizat.
La data AGA de aprobare a bilantului 2005 se inreg.: 117.2005_de_rep = 457 cu profitul lui 2005 repartizat la dividende 117.2005_de_rep = 1068 cu profitul lui 2005 repartizat la alte rezerve (surse proprii fin.) 117.2005_de_rep = 462 cu profitul lui 2005 repartizat pt.particip.fondatorilor la profit In urma acestor inreg, in SC 117.2005 va ramane numai SC 117.2005.nerep (sold 117.2005_de_rep = zero)
Daca 2005 se inchide cu pierdere: Nu se inreg.nimic in 129. La 01.01.2006 se face inchidere/redeschidere exercitiu. La 01.01.2006 se inreg.: 117.2005 = 121 (reportarea pierderii 2005); sold 121 = zero.



#45 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2006 - 10:43 PM

calipso a spus:

Dar chiar asa otilia,ce bine ca te lasi de subiectul asta,ca fiind moderator mai induci si lumea in eroare si mai atasezi si raspunsuri de la MF care a raspuns corect,pt ca tu ai intrebat in asa fel incat nici nu aveau cum sa-ti raspunda.
Eu sunt de acord cu altii care ti-au spus si ti-au argumentat ca esti in EROARE.Dar se pare ca nu vrei sa intelegi si o mai si burzuluiesti pe Alexana ca nu-ti citeste corect dilema. NU ESTE OBLIGATORIE OPERATIUNEA 129=117 daca avea profit ??  
pai tu nu intelegi ca nu e obligatorie?
in primul rand te rog f. mult sa te controlezi si sa NU folosesti un ton asa agresiv.NU-TI PERMIT !!!
ar fi trebuit sa-ti dai seama ca, daca sunt moderator nu sunt D-zeu pe forum. spun ce cred si aduc in favoarea parerilor mele ce argumente pot si gasesc de cuviinta. parerile mele pot fi la fel de bune sau de proaste ca si ale altor useri, desi, daca mi-ai sti raspunsurile pe care le-am dat pe forum in cei aproape 2 ani de activitate, n-ai mai vb in halul asta la adresa mea.
habar n-ai ce si cum am vb la MF si daca am intrebat sau nu in asa fel incat sa mi se raspunda intr-un mod anume, din cate imi amintesc nu am avut o conversatie in 3.

in ceea ce o priveste pe Alexana, in apararea careia ai sarit ars, obiectia mea viza faptul ca raspunsul ei este formulat cel putin incomplet, in sensul ca nu spune clar cum ajunge profitul in 117 si doar ca el poate sta acolo ani de zile ....., ca operatiunea 129=117 nu este obligatorie, dar fara sa specifice daca ajunge in 117 inainte sau dupa 31.12.2004, eventual prin ce cont, deci fara aceste detalii care, cel mult, se pot intui !! daca tot s-a apucat, un mesaj mai complet din partea Alexanei mi-ar fi folosit intr-adevar. de aceea am zis ca ce intreb eu si ce-mi raspunde ea. e asa greu de inteles asta ??

in plus, si in urma operatiunii 129=117, profitul poate ramane in SC 117 la fel de bine, soldul creditor al contului 117 reprezentand profitul nerepartizat, indiferent daca sumele au ajuns in contul resp. prin 129 la sf anului sau prin 121 la inceputul anului. in momentul in care se vede in balanta SC 117 inseamna ca exista profit nerepartizat si-ti spun asta ca tot ai facut trimitere la fct. conturilor.

si inca ceva f. adevarat, am mai zis-o si o repet ultima oara : In Bucuresti si nu numai, bilantul la 31.12.2004 pe ord. 306/2002, NU SE PRIMEA la administratiile financiare daca nu exista aceasta repartizare a profitului, fie ca ne convenea sau nu, fie ca era LEGAL obligatorie sau nu !! vroiai sa depui bilant cu profit ? trebuia sa ai art. 129=117 la 31.12.2004. in mare parte pe asta s-a bazat nedumerirea mea si am fost destul de clara privind acest aspect.

calipso, sper sa fie ultima oara cand iti permiti asa o iesire la adresa mea fiindca e ultima oara cand ma mai abtin sa-ti raspund cum meriti intr-adevar! poti transmite mesaje pe un ton mai retinut si mai respectoase ! eu te-am respectat si nu cred ca m-am adresat tie in asemenea hal, vreodata !!! ar trebui sa-ti fie rusine ca faci asemenea remarci urate. pana una-alta, contributia ta pe conta.ro e subtirica rau de tot ( doar cateva mesaje), asa ca intai munceste tu aici macar 1/2 din cat am muncit eu, ajuta tu lumea macar 1/2 din cat am ajutat eu si apoi mai vedem daca e cazul sa ai asa un tupeu la adresa mea.



#46 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 09 April 2006 - 08:33 AM

Otilia,tu spui:
"in plus, si in urma operatiunii 129=117, profitul poate ramane in SC 117 la fel de bine, soldul creditor al contului 117 reprezentand profitul nerepatizat, indiferent daca sumele au ajuns in contul resp. prin 129 la sf anului sau prin 121 la inceputul anului. in momentul in care se vede in balanta SC 117 inseamna ca exista profit nerepartizat ."
NU E ADEVARAT

Mie chiar imi pare rau de tine,cata energie depui in acest subiect!,poate din cauza asta am vrut sa fiu mai rea,ca sa te determin sa gandesti!Dar te-ai blocaaaaaaaaat si este ultima oara cand mai intervin ca sa te fac sa intelegi.Pentru ca e simplu,dar tu nu mai citesti!

in urma operatiunii 129=117 profitul NUUUU poate ramane in 117 pentru ca e un profitREPARTIZAT,129 inseamna repartizare!AGA a hotarat deja destinatiile repartizarii,atunci cand faci tu nota.Deci in anul urmator,in ianuarie te duci cu respectivul 117 repejor si obligatoriu in conturile in care urmeaza sa ajunga
cf AGA,457,etc si faci 117=457,etc

numai profitul pentru care nu faci 129=117,cel pentru care faci in ianuarie 121=117,numai acesta poate ramane in 117

deci nu e totuna sold 117 care provine din 129,si sold 117 care provine din 121.Primul este 117=profit de repartizat pe destinatii,si il lichidezi in ianuarie ,al doilea este 117-profit nerepartizat si stai cu el cat vrei,pana la o alta AGA
La 31.12.in 117 se gaseste profit din anul current de doua feluri
117=profit de repartizat in ianuarie ,pt care ai facut 129=117
117=profit care ramane nerepartizat,pt care nu s-a hotarat inca repartizarea
si se mai gaseste profit din anii trecuti,nerepartizat inca

ordin 306/2002, in vigoare la data bilantului = 31.12.2003, 2004, 2005

art. 4.89

dividendele repartizate detinatorilor de instrumente de capitaluri proprii, propuse sau declarate dupa data bilantului, precum si celelalte repartizări efectuate din profit, nu trebuie recunoscute ca datorie la data bilanțului, în acest sens, sumele reprezentând dividende, respectiv, vărsăminte la buget, precum și participarea salariaților la profit sunt evidențiate în rezultatul reportat, urmând ca, după aprobarea de către adunarea generală a acționarilor sau asociaților a acestor destinații, să fie reflectate în conturile corespunzătoare de datorii.

Acest articol inseamna ca
Nu se mai face 129=457, ,etc,la 31.12,cum se facea inainte de O 306
Tot profitul REPARTIZAT se duce in rez reportat 129=117=profit de repartizat in ianuarie
Asta in cazul in care vrei sau legea te obliga sa repartizezi
Pt profitul de anul asta ,care vrei sa ramana nerepartizat,nu faci 129=117,faci in ianuarie 121=117 =profit nerepartizat

Legiuitorul s-a gandit sa nu duca profitul REPARTIZAT prin 129 in datorii,la data bilantului si sa-l lase in capitaluri,pe tot.Dar art respectiv se refera numai la profitul REPARTIZAT(129),profitul nerepartizat nu ajunge in nota 129=117 si despre el nu se vorbeste in art pe care l-ai citat.

Tu intelegi multe fineturi contabile si nu am vrut sa te las sa gresesti,desi daca ma gandesc bine,nu cred sa-si dea cineva seama,dintre cei care te-ar controla.Dar e util pentru patron, ,sa amani repartizarea in dividende ,pt ca sunt cazuri in care,pt ca ai facut 129=117 si apoi 117=457,esti obligat sa platesti imp.pana la 31.12.desi nu ai ridicat dividendele.Asa ca pt dividende,mai bine lasi profit nerepartizat si repartizezi atunci cand esti sigura ca ridici dividendele.Si pt suma asta,nu faci 129=117.

M-am obisnuit ca moderatorii sa nu prea gresasca.Si ii admir din tot sufletul pt.ceea ce fac.Eu nu mi-as asuma o astfel de calitate,chiar daca mi s-ar propune.Evident ca nici ei nu le stiu pe toate.dar cand nu stiu ceva,pun problema sub semnul indoielii.Tu ai inceput acest subiect cu ATI MAI VAZUT ASA CEVA,sau cu alte cuvinte,iata ce prostii mai fac contabilii nostri,au profit si nu fac 129=117 pt tot profitul.Vazand ca un moderator imi spune,cu siguranta, ca am gresit toate bilanturile la 2004,evident ca ma alertez.Ca azi nu mai poti fi sigur de nimic,cu legile astea!Si pierd timpul sa caut daca nu s-o mai fi schimbat ceva de la O306 pana la 2004,si pierd timpul cautand pe forum alte pareri. Ceea ce nu as fi facut daca parerea era a altui forumist.

Nu ma astept sa-mi dai dreptate pe acest forum,iti doresc sa reusesti sa intelegi
Numai bine!



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2006 - 01:54 PM

nu-i adevarat ce se intampla !!

calipso,

te inseli daca crezi ca nu am inteles ce spuneti voi cu profitul lasat in SC 121 la 31.12.2004 si reportat la 01.01.2005. din pacate, cel putin in Bucuresti (dar nu numai), nu mergea depus bilantul asa si sunt uimita cat de greu se poate intelege acest fapt real. in plus, daca te uiti prin arhiva si la alte subiecte asemanatoare, vei vedea ca am dreptate, subiectul s-a discutat si atunci, iar semnalele cu depunerea bilantului au fost clare. am spus asta de atat de multe ori incat chiar nu stiu ce nu se intelege aici. am mai explicat de ce am pus problema asa cum am pus-o, in principal era datorita cerintelor administratiilor la depunerea bilantului micro cu profit 2004. de aceea am si mentionat expres ca are stampiluta de AF cand tocmai ei cereau ca acest articol sa fie facut obligatoriu, fapt pt. care m-am gandit ca toata lumea l-a facut si normal ca m-am mirat sa vad un bilant predat fara aceasta cerinta indeplinita. asa ca am intrebat daca a mai vazut cineva un astfel de bilant, ce naiba am facut asa rau ? toata discutia a plecat de la aceasta cerinta a admin. financiare.

ca veni vb, repartizarea efectiva a profitului, daca am facut 129=117 o pot face numai dupa depunerea bilantului la admin. fin., ceea ce poate fi si in aprilie, de ex., nu neaparat in ian. cum spui tu. "sunt evidențiate în rezultatul reportat, urmand ca, după aprobarea de către adunarea generală a acționarilor sau asociaților a acestor destinații, să fie reflectate în conturile corespunzătoare de datorii. " deci, mai trebuie inca o hotarare AGA de repartizare si atat timp cat AGA nu hotaraste repartiz. pe dividende, profitul poate sta in 117 mult si bine, cum poate sta si daca s-ar face 121=117 la 01.01 anul curent. sunt obligata sa platesc impozit pe dividende pana la 31.12. numai daca am facut 117=457 in cursul anului respectiv. daca nu am recunoscut dividendele ca datorie, de ce sa platesc impozit pe ele pana la 31.12. ?? AGA poate hotari reportarea profitului pana la deciderea destinatiilor pe care le va avea. hotararea AGA poate suna "se aproba repartizarea profitului in rezultatul reportat pana la stabilirea destinatiilor sale ulterioare" ce e asa gresit in asta ?? una-peste-alta, ce nu este legal in acesta operatiune pe care o ataci cu atata fervoare ?
si daca tot sustii ca sunt obligata sa nu il las in 117, daca l-am "repartizat" la sf. anului prin 129, poate esti bun(a) (ca folosesti ba masculinul, ba femininul si nu stiu cum sa ma mai adresez tie) sa ne dai si o baza legala care ma obliga, in conditiile in care AGA a procedat ca mai sus si nici asociatii nu reclama aceste dividende, ca daca le reclama nu mai conteaza ca au fost sau nu "repartizate" prin 129=117 la sf. anului sau prin 121=117 la 01.01. se face AGA si se decide ce dividende se pot lua si gata. cele 8 luni sunt obligatorii de la data repartizarii pe dividende, deci de la data articolului 117=457. cand il fac?? cand are chef AGA sau asociatul unic.

constat ca se poate, totusi, discuta si pe ton normal, fara rautati si atacuri. sunt femeie trecuta de prima tinerete, nu un copil tampit pe care sa-l tratezi asa cum ai facut-o tu, indiferent ce intentii ai avut. in plus, prin regulament (pe care se pare ca nu l-ai citit cu atentie), moderatorii sunt la fel de responsabili ca oricare alt membru, daca raspund la intrebari pt. ca nu sunt obligati sa raspunda. statutul de bun profesionist, prin care un user poate sa se ia dupa un raspuns dat, se obtine pe alte considerente si nu tine de apartenenta la moderatori. exista destui useri f. bine pregatiti, ale caror raspunsuri sunt atent urmarite si apreciate, iar cel mai bun ex. in acest sens e lorenzo si nu e singurul.
ai dreptate, moderatorii nu prea gresesc, dar nimeni nu te-a pus sa-ti pierzi vremea cautand, eu in nici un caz, a fost alegerea ta, nu cred ca e cazul sa dai vina pe mine pt. o optiune care iti apartine integral si cu atat mai putin sa-mi vb in felul in care ai facut-o data trecuta. moderatorii sunt profesionisti mai buni decat multi useri, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fie perfecti ca nu cumva sa-ti pierzi tu timpul cautand.
daca ai sti de cate ori am scotocit si eu cand cineva a avut alta parere decat a mea si nu erau rasp. date numai de moderatori... dar am facut-o pt. mine, sa vad daca am procedat/procedez bine si sa dau un mesaj corect. nicidecum nu am sarit la "gatul" nimanui pt. aceasta hotarare proprie.

calipso a spus:

Nu ma astept sa-mi dai dreptate pe acest forum
si asta poate fi luata ca o ofensa ! ce te face sa crezi ca IMI LIPSESTE taria de caracter sa recunosc AICI ca ai dreptate daca asa as crede, dar ca as putea-o face, in schimb, pe alt forum sau altundeva ? nu ma cunosti deloc si n-ar trebui sa vb ce nu stii.

in final, tin sa multumesc inca o data tuturor participantilor la acest subiect, va sunt recunoscatoare pt. bunavointa de a participa la discutii. sunt sigura ca fiecare dintre noi va face cum crede de cuviinta, conform propriei judecati.

numai bine tuturor.



#48 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 27 April 2006 - 11:21 PM

Revin si mai postez odata ceea ce gasiti si la:

http://www.conta.ro/...opic.php?t=8690

Cine are rabdare si (poate) face si T-urile, va intelege.
Nu va mai certati. Nimeni nu le stie pe toate perfect.
Cu ocazia asta, citind acest post, precum si propriile "indicatii", am realizat ca am gresit la vreo 2 firme si am inclus in 129 = 117.2005 si sumele NEREPARTIZATE de AGA.




Ipoteze:
2005 = ex.curent = anul N
2006 = anul N+1; in 2006, 2005 = ex.precedent
2005 s-a incheiat cu profit (SC 121 > 0)

OMF 306/2002:

Contul 129 "Repartizarea profitului"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta repartizarii profitului realizat in exercitiul curent.
Contabilitatea analitica se tine pe destinatiile profitului, stabilite potrivit legii.
Contul 129 "Repartizarea profitului" este un cont de activ.
In debitul contului 129 "Repartizarea profitului" se inregistreaza:
- rezervele constituite din profitul realizat in exercitiul curent (106);
- acoperirea pierderilor contabile realizate in exercitiile precedente din profitul realizat in exercitiul curent (117);
- sumele repartizate pentru participarea salariatilor la profit, dividende, varsaminte la bugetul de stat din profitul net al regiilor autonome, surse proprii de finantare (117).
In creditul contului 129 "Repartizarea profitului" se inregistreaza:
- profitul net realizat in exercitiul precedent, care a fost repartizat pe destinatii legale (121).
Soldul contului reprezinta profitul repartizat aferent anului in curs.

Contul 117 "Rezultatul reportat"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta rezultatului sau partii din rezultatul exercitiului precedent a caror repartizare a fost amanata de adunarea generala a actionarilor sau asociatilor.
Contul 117 "Rezultatul reportat" este un cont bifunctional.
In creditul acestui cont se inregistreaza:
- pierderile contabile ale exercitiilor precedente acoperite din profitul exercitiului curent (129);
- pierderile contabile ale exercitiilor precedente, acoperite din rezerve (106);
- pierderile realizate in exercitiile precedente, care reduc capitalul social (101);
- profitul net realizat in exercitiul precedent si nerepartizat (121);
- rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile (411, 461, 4282);
In debitul acestui cont se inregistreaza:
- pierderile contabile realizate in exercitiul precedent (121);
- profitul net realizat in exercitiile precedente, repartizat pentru rezerve, participarea salariatilor la profit, varsaminte din profitul net al regiilor autonome, dividende cuvenite actionarilor sau asociatilor. (106, 424, 446, 457);
- rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile (280, 281, 301 la 303, 361, 371, 401, 4281, 4381, 4481).
Soldul debitor al contului reprezinta pierderea neacoperita, iar soldul creditor, profitul nerepartizat.

Contul 121 "Profit si pierdere"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta profitului sau pierderii realizate in cursul exercitiului.
Contul 121 "Profit si pierdere" este un cont bifunctional.
In creditul contului 121 "Profit si pierdere" se inregistreaza:
- la sfarsitul perioadei (luna), soldul creditor al conturilor din clasa 7 (701 la 786);
- pierderea contabila reportata (117).
In debitul contului 121 "Profit si pierdere" se inregistreaza:
- la sfarsitul perioadei (luna), soldul debitor al conturilor de cheltuieli (601 la 698);
- profitul net realizat in exercitiul precedent si nerepartizat (117);
- profitul net realizat in exercitiul precedent, care a fost repartizat pe destinatii (129).
Soldul creditor reprezinta profitul realizat, daca veniturile depasesc cheltuielile, iar soldul debitor, pierderea realizata, daca cheltuielile depasesc veniturile.


La 31.12.2005:
- se fac toate op.premergatoare bilantului
- se inchid 6xx si 7xx cu 121

Daca rez.legale nu sunt complete (< 20 % cap.social) si in ex.crt (2005) exista profit (SC 121 > 0), atunci se inreg.obligatoriu:
129 = 1061 min{(0,05 x profit brut), (0,20 x SC 1012 - SC 1061)}

Idem pt.rezervele statutare, daca exista asa ceva in actul constitutiv.

Daca mai ramane profit de repartizat (adica SC 121 - SD 129 > 0), atunci se asteapta AGA de aprobare a bilantului 2005, care are loc in 2006. Inainte de AGA se informeaza adm.(si AGA, evident) despre obligativitatea repartizarilor de mai sus, pt. a fi cuprinse in PV AGA, precum si de eventualul profit ramas de repartizat, asupra caruia AGA decide (sumele si destinatiile).

Daca exista pierderi din ex.preced.(2004, 2003, etc), adica SD 117.analitice_pe_ani > 0, atunci obligatoriu AGA trebuie ca, inainte de alte repartizari, sa decida cum se acopera pierderile precedente:
- din profitul ex.curent:
129 = 117.analitice_pe_ani in ordinea cronologica a inreg.pierderilor, dar nu mai mult de 5 ani inainte de 2005;
- din rezervele deja constituite la 31.12.2005 (de obicei din 1068, pt.ca daca se folosesc rez.legale = SC 1061 dinainte de inreg. anterioara, atunci repartizarea efectuata la 1061 mai sus e impozabila dpdv al impozitului/profit (Cod Fiscal):
106x = 117.analitice_pe_ani in ordinea idem;
- din diminuarea cap.social:
1012.actionari = 117.analitice_pe_ani in ordinea idem; actionarii trebuie sa-si pastreze aceleasi procente ca inainte de diminuarea cap.soc.
- din mai multe surse (combinatii din cele de mai sus);
- toate repartizarile de mai sus trebuie sa acopere integral pierderile din ex.precedente (max 5 ani) inainte de a se face orice alta repartizare.
- toate repartizarile de mai sus se inreg. la 31.12.2005.

Dupa ce exista PV AGA, in functie de repartizarile decise de AGA, altele decat cele de mai sus, in limita profitului net 2005, se inreg.:

Cu data 31.12.2005:

129 = 117.2005_de_rep cu sumele destinate a fi repartizate la dividende, alte rezerve (surse proprii de finantare) sau particip.fondatorilor la profit de catre AGA din 2006.

Daca AGA decide sa lase ceva profit nerepartizat sau nu decide nimic cu privire la vreo suma din SC(121)

Astfel, dupa toate inreg.de mai sus, la 31.12.2005 in 129 vom avea SD = profit 2005 repartizat, iar SC 121 - SD 129 = profit 2005 nerepartizat.
SC 117.2005 va contine profitul lui 2005 de repartizat de catre AGA in 2006 (SC 117.2005_de_rep).

Se face inchiderea/redeschiderea de bilant.

La 01.01.2006 se inreg.:

121 = 129 cu SD 129 (profitul repartizat al lui 2005 se inchide); 129 = sold zero
[b]121 = 117.2005_nerep cu SC 121 - SD 129 de la 31.12.2005 (profitul nerepartizat al anului 2005 se reporteaza)
; 121 = sold zero; 117.2005 va avea SC = profitul net al lui 2005 integral, din care: in 117.2005_de_rep va fi profitul net 2005 de repartizat pe dest.de catre AGA in 2006; in 117.2005_nerep va fi profitul net al anului 2005 nerepartizat.

La data AGA de aprobare a bilantului 2005 se inreg.:

117.2005_de_rep = 457 cu profitul lui 2005 repartizat la dividende
117.2005_de_rep = 1068 cu profitul lui 2005 repartizat la alte rezerve (surse proprii fin.)
117.2005_de_rep = 462 cu profitul lui 2005 repartizat pt.particip.fondatorilor la profit

In urma acestor inreg, in SC 117.2005 va ramane numai SC 117.2005.nerep (sold 117.2005_de_rep = zero)

Daca 2005 se inchide cu pierdere:

Nu se inreg.nimic in 129.

La 01.01.2006 se face inchidere/redeschidere exercitiu.
La 01.01.2006 se inreg.:
117.2005 = 121 (reportarea pierderii 2005); sold 121 = zero.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL