Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cred ca ma las de meserie!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cred ca ma las de meserie!!!

52 replies to this topic

#1 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 19 March 2006 - 06:16 PM

Oameni buni!Dragilor!Ma las de meserie!!!
In ultimul timp,m-au terminat modificarile legislative :x Nu le mai fac fata :evil: Creierul meu refuza sa faca modificare la modificare la modificare.GATA!Astept 2007 si poate revin pe piata,daca nu,asta e :(
Sunt suparata pentru ca am aflat,azi,de la un jurist :oops: ca eu aplicam prevederile unui articol de lege gresit de mai bine de trei luni.HALAL!
Si aveam pretentii de la mine

:shock:
SA LE............. :evil:
Ma scuzati,trebuia sa spun cuiva care se confrunta cu aceleasi probleme,sau doar eu sunt cea care am clacat :?:
Sa aveti minte!



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 19 March 2006 - 06:24 PM

:lol: :lol:
Nu te lasa!
Poate ne spui si noua despre ce este vorba...

Fii linistita, nu esti singura aflata in pragul disperarii.
Am avut si eu tentatia sa ma las de meserie in ziua in care am vazut contabilitatea unei firme facuta praf, varza cu mici (vorba Otiliei), si careia tocmai i se restituise TVA o suma frumusica. La ce bun ne spargem noi capetele, nu stiu. ](*,)




#3 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 19 March 2006 - 06:31 PM

E simplu,vrem sa ne facem meseria,nu?
Eu am plecat de jos,de acolo,de la facut cafeaua sefului si de la adunat"cearceafuri".Cei care sunt mai vechi stiu despre ce vorbesc :!: Am rezistat pana acum,dar se pare ca nu mai fac fata la avalansa de modificari legislative,la avalansa de declaratii si raportari(cand termin de facut una,aflu ca am muncit degeaba,pentru ca s-a modificat!!!),etc.
Sa nu mai spun ca trebuie sa fac fata si acasa-mama,sotie,gospodina :roll:
Cum va faceti timp?
Sa aveti minte!



#4 adadu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2006 - 06:35 PM

Nu esti singura in fata acestei probleme. Eu amun baietel de 3 ani (pe care il cresc singura) si nu reusesc sa fac fata unui program complet. Momentan nu am gasit nimic de lucru part-time sau in regim de colaborare si sunt disperata. Toata lumea vrea program prelungit si eu deocamdata nu pot.



#5 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 19 March 2006 - 06:36 PM

ctanela a spus:

:lol: :lol:
Nu te lasa!
Poate ne spui si noua despre ce este vorba...

Fii linistita, nu esti singura aflata in pragul disperarii.
Am avut si eu tentatia sa ma las de meserie in ziua in care am vazut contabilitatea unei firme facuta praf, varza cu mici (vorba Otiliei), si careia tocmai i se restituise TVA o suma frumusica. La ce bun ne spargem noi capetele, nu stiu. ](*,)
Nu-mi spune,chiar de doua saptamani fac si eu asta-mi-a venit o firma cu 30 de sacose care reprezentau ARHIVA :shock:
Ce este acolo? In 4 ani -6 balante,cateva Registre de casa si 1 Bilant.ATAT.
Binenteles :smt021 ca am gasit intr-un Registru Jurnal ratacit pe acolo urmatoarea inregistrare:707=607
Sa aveti minte!



#6 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 19 March 2006 - 06:37 PM

Draga mea, nu esti singura. Si eu am sentimentul ca cineva isi bate joc de noi. Nu stiu cat ma mai tin nervii.



#7 adadu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2006 - 06:40 PM

Am vazut si eu o "arhiva" de genul acesta si culmea este ca de curand au avut un control de la garda si au scapat doar cu o amenda de 500 RON



#8 adadu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2006 - 06:42 PM

Draga CristinaI nu te subestima. Romania a ajuns in asa hal incat nici cel mai dotat om nu mai are incredere in el.



#9 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 March 2006 - 06:43 PM

Asa se intampla cand legislatia permite oricui sa faca contabilitate.Si eu am trecut prin asta.Nici nu mai tin minte nr. de conta. refacute Oricum trebuie sa fim optimiste.Numai bine



#10 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 19 March 2006 - 06:56 PM

Sa nu ma subestimez?Dar nu-mi fac meseria cum trebuie de vreme ce am inceput sa gresesc :!:
Apropos de subiectul"Avem nevoie de contabili?" :cry:
Sa aveti minte!



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2006 - 07:10 PM

ALUPEI OTILIA
Moderators



Data inscrierii: 17/08/2004
Mesaje: 1831
Locatie *: Bucuresti
Trimis: Sam 03 18, 2006 7:58 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------

dragilor, eu o iau pe campii cu iarba verde; intai reevaluarea aia nenorocita a leasingului financiar intern, acum aflu ca poate sa nu se repartizeze profitul din 2004 prin 129 = 117 la inchiderea 2004, ci sa ramana doar in sold creditor 121 ... am ajuns sa nu mai fiu sigura pe ce credeam ca stiu bine... ma intreb, ce naiba mai urmeaza ?

cred ca ma lasa nervii in curand

Cristina, ne luam de manuta :cry: si intram in clubul celor nauciti de atata legislatie la legislatie.



#12 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 19 March 2006 - 07:17 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

Cristina, ne luam de manuta :cry: si intram in clubul celor nauciti de atata legislatie la legislatie.[/u]

Nu fiti egoiste, faceti o hora mai mare sa putem intra si noi. :smt064



#13 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 19 March 2006 - 07:23 PM

Sunteti grozave :wink: VA IUBESC PE TOTI :smt055
Cand ma gandesc ca vine o noua sapatamana :? Ce modificari or sa mai apara :?:
Sa aveti minte!



#14 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2006 - 07:28 PM

Mai e loc in hora???
Hai sa va spun cum sta treaba la mine:
- la servici nu prea am timp de legislatie, program super-incarcat, de multe ori si 14ore/zi. Tragedia este ca nu fac numai contabilitate....
- acasa:
seara si noaptea ce fac?
1.copil - care si asa saracul e destul de neglijat
2.legislatie
3.teme pentru scoala ( m-a pus :evil: sa ma inscriu la un master)
4.gatit, spalat, calcat
5.somn - vreo 5-6ore
Sunt vesnic obosita, simt ca nu mai tin pasul cu schimbarile si mie mi-a trecut prin cap sa las contabilitatea. Stiti ce ma face sa nu... (deocamdatata)... stiu ca este ceea ce mi se potriveste.
Am ajuns sa-mi notez numarul legilor ca zau daca le mai tin minte. Unde-s cei care ziceau ca CF se va schimba doar o data pe an??? Sa le fac asa... :smt117 ... sau mai bine asa... :smt067 :smt068 :smt071

Sa aveti o seara linistita
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#15 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 19 March 2006 - 07:35 PM

Am aflat ceva-NU ESTE OFICIAL!Se pare ca se va renunta la nr.de evidenta al platii din OP si DECLARATIA 100
DOAMNE AJUTA! :D/ :smt038
Sa aveti minte!



#16 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 19 March 2006 - 07:55 PM

Doamne ce bine ar fi!
Cristina draga nu ceda si eu sint la fel epuizata, ca nu mai pot la servici aproape non stop in fata calculatorului, cand ajung acasa sint frinta, dar alte probleme: 2 copii, sotul care are probleme serioase cu sanatatea , dar nu am ce face trebue sa muncesc, ca probabil asa imi e soarta. Te inteleg! Capul sus. Odihnestete un pic apoi reea problema si mergi innainte.Succes



#17 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 19 March 2006 - 11:01 PM

Credeti? Abia au mai modificat odata declaratiile si op-fv, vad miine ce mari modificari s-au intimplat.
Dar eu am renuntat sa mai sper.
Trebuie data jos toata legislatia si pus alta-n loc, mai simpla, mai clara.
HA, vezi sa nu! Si evazionistii se vor lasa de meserie... si o sa zboare si porcul...
Vreau si eu la hora, ca sa nu plec departe, departe .... :smt100 :smt101
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#18 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 19 March 2006 - 11:08 PM

un loc si pt mine -n hora....
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#19 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2006 - 11:52 PM

Dragelor,
Ati vazut pana acum vreo lege clara, o lege care sa nu lase loc interpretarilor, o lege in care sa nu cautam raspunsuri prin substraturi (asa cum bine zicea cineva mai zilele trecute pe forum) ???
Daca da, ziceti-mi si mie ce numar are. Intentionez sa o pun in rama !!!!
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#20 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 March 2006 - 12:21 AM

tineti aproape
o sa am nevoie de oameni care stiu contabilitate si legislatie, dar nu sa faca contabilitate :twisted: :roll:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL