Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TOTUL DESPRE LEASING - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TOTUL DESPRE LEASING

4 replies to this topic

#1 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2006 - 12:15 AM

Deoarece s-a tot discutat in ultima perioada pe forum, despre leasing-reevaluari- mod de inregistrare si tot ce ne-a trecut prin cap, propun sa ne organizam un pic si sa postam AICI tot ce tine de leasing.
Otilia, Setimiu si cine mai vrea... va astept sa continuam discutiile.
:smt039 :smt039 :smt039
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#2 DINCA CRISTIAN

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RM. VALCEA

Postat 25 October 2006 - 09:29 AM

Vezi postareabeatrice1971, la Mar 21 2006, 12:15 AM, a spus:

Deoarece s-a tot discutat in ultima perioada pe forum, despre leasing-reevaluari- mod de inregistrare si tot ce ne-a trecut prin cap, propun sa ne organizam un pic si sa postam AICI tot ce tine de leasing.
Otilia, Setimiu si cine mai vrea... va astept sa continuam discutiile.
:smt039 :smt039 :smt039




#3 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 13 November 2006 - 11:49 AM

Buna ziua

Am si eu o nelamurire cu leasingul. Am 3 contracte de leasing, iar situatia este urmatoarea:

-contractele sunt incheiate cu firma A in ianuarie (furnizor);
-avansurile le-am platit firmei B (dealerul din zona) in februarie;
-firma B imi emite factura de avans, dar intarzie plata avansurilor in continuare firmei A care este furnizor;
-in luna mai, firma A, neprimind avansurile de la firma B, imi factureaza si ea odata cu furnizarea masinilor, facturile cu prima rata care contin de asemenea avansurile.
-una dintre aceste doua firme trebuie sa-mi dea factura de stornare a avansurilor, iar eu am sunat la firma A, pentru ca parerea mea este ca aceasta ar fi trebuit sa-mi emita aceasta factura, dar firma A ma trimite la firma B

Pana la urma voi primi factura storno de la B, dar eu nu stiu cum voi rezolva situatia asta, pentru practic, am doua facturi de avans, de la 2 firme, una imi apare achitata, iar cealalta imi apare cu sold, si stornarea imi vine de la cea la care nu am sold.....

..are cineva o parere?...va rog..multumesc mult.



#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 13 November 2006 - 01:18 PM

..NICI o parere? Asa e normal (ma refer la avansurile mele)? Mie nu mi se pare normal... :angry:

...scuze, am confundat pictograma :biggrin: Nu prea imi permit sa dorm la cate am "pe cap".



#5 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2006 - 02:49 PM

M-am izbit si eu de aceeasi problema: am incheiat contractul de leasing cu firma A, am platit avansul la firma B, de la care nu am primit nicio factura; iar cand am primit factura de avans de la firma A le-am platit diferenta dintre totalul facturii si avansul platit ( chiar daca el a fost platit catre B). Firma B a virat in numele meu firmei A avansul incasat de la mine. In contabilitate am operat plata avansului catre frima A chiar daca pe op era trecut numele firmei B.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL