Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mai multe CIM pt. o singura pers. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mai multe CIM pt. o singura pers.


39 replies to this topic

#1 ioanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 21 March 2006 - 10:48 AM

buna ziua tuturor,
Lucrez la o societate comerciala cu care am un contract de munca cu timp partial, 2 ore pe zi.
De o saptamana lucrez si la o agentie de turism unde mi au spus ca mi fac contract de munca de 8 ore.
Este normal sa am doua contracte de munca, unul de 2 ore si unul de 8 ore in acelasi timp? sau va trebui sa renunt la unul dintre servicii.
Daca stie cineva ce prevede legislatia i as fi recunoascatoare.
Multumiri anticipate

Ioana

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 02 December 2007 - 03:34 PM




#2 oxette18

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Arad
  • Interests:informatii

Postat 21 March 2006 - 10:55 AM

Nu este nici o problema daca ai doua contracte - unul cu 2 ore, iar celalalt cu 8 ore. La firma unde tin contabilitatea am un caz identic. Nu stiu sa-ti spun exact baza legala.




#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 01:12 PM

Stimata colega Ioanab.
Dece nu respecti regulamentul? Ai postat 3 mesaje cu acelasi subiect.Trebuie sa ai rabdare si ti se va raspunde.Ma vad obligata sa sterg.



#4 ioanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 21 March 2006 - 01:22 PM

imi cer scuze, nu stiu ce s a intamplat insa intentia mea nu a fost sa postez de 3 ori.
Ioana
ralu



#5 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 21 March 2006 - 01:33 PM

eu am 4 contracte de munca, functia de baza la 8 ore si altele cu ctr.partial de 2 ore
nu te retine nimic sa ai o suta de contracte vezi ca ai deducere numai la functia de baza.
despre legislatie nu stiu exact insa eu merg asa de 1 an de zile si e ok. daca am timp caut si prin lege dar in mod cert nu o sa ai probleme



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 02:23 PM

ioanab a spus:

Daca stie cineva ce prevede legislatia i as fi recunoascatoare.
Codul muncii (legea 53/2003)+modificarile ulterioare, in special OUG 65/2005.
Nu este prevazuta o astfel de interdictie



#7 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 21 March 2006 - 02:54 PM

ana-op a spus:

eu am 4 contracte de munca, functia de baza la 8 ore si altele cu ctr.partial de 2 ore
nu te retine nimic sa ai o suta de contracte vezi ca ai deducere numai la functia de baza.
despre legislatie nu stiu exact insa eu merg asa de 1 an de zile si e ok. daca am timp caut si prin lege dar in mod cert nu o sa ai probleme

:shock:
nu poti sa ai mai mult de 12 ore/zi. deci merge sa ai unu de 8 ore si maxim inca 2 de cate 2 ore !
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#8 mircea23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 21 March 2006 - 02:58 PM

CORECT!
Am fost acum doua saptamani la ITM si mi-am inregistrat un al doilea contract cu 2 ore si mi-a spus ca e ultimul pe care pot sa-l inregistrez, eu avand si unul cu 8 ore. Deci maxim 12 ore!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 November 2008 - 01:35 AM
citare mesaj anterior

mircea



#9 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 21 March 2006 - 02:59 PM

8)
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#10 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 22 March 2006 - 11:17 AM

aveti dreptate cu 12 ore, si eu merg cu 8+2+2 am gresit cand am spus 4 contracte sunt numai 3



#11 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 22 March 2006 - 02:18 PM

eu am 1 contract cu 8 ore si 4 cu 2 ore. nu mi-a zis nimeni nimic la ITM ca nu pot sa inregistrez mai multe contracte cu 2 ore, in conditiile in care specific ca lucrez la domiciliul meu si nu la sediul angajatorului. stiu ff bine discutiile care au mai fost pe forum privind acest subiect. de unde pana unde maxim 12 ore?



#12 Dan_Draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 March 2006 - 09:03 AM

Puteti sa depasiti si nr de 12 ore pe zi.
Motivul : se poate lucra si in weekend.

Atentie:Cee 12 ore pe zi se refera la lucrul la un singur angajator.La mai multi se poate depasi aceasta limita.
Draghici Dan



#13 Mea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 31 January 2007 - 12:16 PM

Topicul se numeste "contracte de munca" . Sper sa nu pun intrebarea acolo unde nu trebuie!

Inca nu stiu daca o persoana poate avea 2 contr.de munca cu 8 ore /zi la angajatori diferiti.Sincer nu-mi suna ok.De aceea m-am hotarat sa intreb. Inspectoarea s-a uitat la mine si nu a spus nici da nici nu. :lostit (13):

Si aici ca la I.T.M.?Urasc acest moment... Intrebare fara raspuns... dupa o saptamana.... :pullhair:

Scuze...Cred ca am scris de prea multe ori...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 November 2008 - 01:36 AM




#14 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2007 - 02:20 PM

SECȚIUNEA 1
Durata timpului de muncă
"Art. 108. - Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziția angajatorului și îndeplinește sarcinile și atribuțiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil și/sau ale legislației în vigoare." (O.U.G, nr, 55/2006)
Art. 109. - (1) Pentru salariații angajați cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi și de 40 de ore pe săptămână.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi și de 30 de ore pe săptămână.
Art. 110. - (1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.
(2) În funcție de specificul unității sau al muncii prestate, se poate opta și pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.
Art. 111. - (1) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăși 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare.
?(2) Prin excepție, durata timpului de muncă, ce include și orele suplimentare, poate fi prelungită peste 48 de ore pe săptămână, care include și orele suplimentare, cu condiția ca media
orelor de muncă, calculată pe o perioadă de referință de maxim o lună calendaristică 3 luni calendaristice să nu depășească 48 de ore pe săptămână (Legea nr. 371/2005).?
?(21) Pentru anumite sectoare de activitate, unități sau profesii stabilite prin contractul colectiv de muncă unic la nivel național, se pot negocia, prin contractul colectiv de muncă la nivel
de ramură de activitate aplicabil, perioade de referință mai mari de o lună 3 luni, dar care să nu depășească 12 luni (Legea nr. 371/2002).?
(22) La stabilirea perioadelor de referință prevăzute la alin. (2 și (21) nu se iau în calcul durata concediului de odihnă anual și situațiile de suspendare a contractului indivudual de muncă.
(3) Prevederile alin. (1) (2) și (21) nu se aplică tinerilor care nu au împlinit vârsta de 18 ani.?
(O.U.G. nr. 65/2005)
Art. 112. - (1) Pentru anumite sectoare de activitate, unități sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o durată zilnică a timpului de muncă mai mică sau mai mare de 8 ore.
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
Art. 113. - (1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum și în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absența acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.
(2) Programul de lucru inegal poate funcționa numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.
Art. 114. - Programul de muncă și modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoștință salariaților și sunt afișate la sediul angajatorului.
Art. 115. - (1) Angajatorul poate stabili programe individualizate de muncă, cu acordul sau la solicitarea salariatului în cauză, dacă această posibilitate este prevăzută în contractele colective de muncă aplicabile la nivelul angajatorului sau, în absența acestora, în regulamentele interne.
(2) Programele individualizate de muncă presupun un mod de organizare flexibil a timpului de muncă.
(3) Durata zilnică a timpului de muncă este împărțită în două perioade: o perioadă fixă în care personalul se află simultan la locul de muncă și o perioadă variabilă, mobilă, în care salariatul își alege orele de sosire și de plecare, cu respectarea timpului de muncă zilnic.
(4) Programul individualizat de muncă poate funcționa numai cu respectarea dispozițiilor art. 109 și 111.
Art. 116. - Angajatorul are obligația de a ține evidența orelor de muncă prestate de fiecare salariat și de a supune controlului inspecției muncii această evidență ori de câte ori este solicitat.
SECȚIUNEA 2
Munca suplimentară
Art. 117. - (1) Munca prestată în afara duratei normale a timpului de muncă săptămânal, prevăzută la art. 109, este considerată muncă suplimentară.
(2) Munca suplimentară nu poate fi efectuată fără acordul salariatului, cu excepția cazului de forță majoră sau pentru lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecințelor unui accident.
Art. 118. - ?(1) La solicitarea angajatorului salariații pot efectua muncă suplimentară cu respectarea prevederilor art. 111 sau art. 112, după caz.
(2) Efectuarea muncii suplimentare peste limita stabilită potrivit prevederilor art. 111 sau art. 112, după caz, este interzisă, cu excepția cazului de forță majoră sau pentru alte lucrări
urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecințelor unui accident.?
(O.U.G. nr. 65/2005)
Art. 119. - (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiții salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
Art. 120. - (1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 119 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condițiile prevăzute la alin. (1), se stabilește prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, și nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.
Art. 121. - Tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 November 2008 - 01:39 AM

radu_o



#15 Mea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 19 February 2007 - 12:26 PM

Multumesc pentru ajutor!Codul Muncii l-am citit de 100 de ori,poate chiar de mai multe ori , dar niciodata nu-l pricep :lostit (13): ... Si totusi aud zvonuri...Si am o cunostinta care are doua contracte de 8h.Eu nu as inregistra asa ceva...



#16 Riky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 June 2007 - 03:45 PM

1) Daca cineva este deja angajat cu norma intreaga intr-o firma de stat, respectiva persoana ar mai putea fi angajata si la inca o alta firma tot cu norma intreaga?

2) Pentru a beneficia de statutul de Microintreprindere (3% impozit) este necesara angajarea unei persoane fara ca respectiva persoana angajata sa fie cu norma intreaga?

Daca imi poate indica cineva si temeiurile legale ale unor asemenea demersuri, ii voi multumesc anticipat.



#17 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 20 June 2007 - 08:07 PM

Pentru a beneficia de impozitare pe venit,adica 2 % trebuie in afara conditiilor microintreprinderii,sa ai cel putin un angajat(1 - 9 angajati )



#18 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2007 - 11:29 AM

pt micro trebuie angajat minim 2 ore cineva, in maxim 60 zile de la infiintare !

eu zic ca, nu poti fi angajat in doua locuri in acelasi timp, cu norma intreaga !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#19 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 June 2007 - 12:32 PM

Vezi postareacristina5859, la Jun 21 2007, 12:29 PM, a spus:

pt micro trebuie angajat minim 2 ore cineva, in maxim 60 zile de la infiintare !

eu zic ca, nu poti fi angajat in doua locuri in acelasi timp, cu norma intreaga !


minim 2 ore? codul muncii s-a schimbat...... nu? :smile:



#20 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2007 - 01:55 PM

da, e adevarat poti fi angajat si 5 minute !!! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL