Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mai multe CIM pt. o singura pers. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


mai multe CIM pt. o singura pers.


39 replies to this topic

#21 ana lugojana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 21 June 2007 - 04:20 PM

Vezi postareaRiky, la Jun 14 2007, 04:45 PM, a spus:

1) Daca cineva este deja angajat cu norma intreaga intr-o firma de stat, respectiva persoana ar mai putea fi angajata si la inca o alta firma tot cu norma intreaga?

2) Pentru a beneficia de statutul de Microintreprindere (3% impozit) este necesara angajarea unei persoane fara ca respectiva persoana angajata sa fie cu norma intreaga?

Daca imi poate indica cineva si temeiurile legale ale unor asemenea demersuri, ii voi multumesc anticipat.

CODUL MUNCII la zi - mai mult de 48 ore/pers nu se poa' vezi si Codul Fiscal dai o cautare Google-cauta si "conditia de microintreprindere, 2007"





#22 cezara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 August 2007 - 03:35 PM

Nu poti sa ai 2 contracte de munca cu norma intreaga.




#23 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 August 2007 - 06:15 AM

Nu scrie nicaieri ca nu poti avea 2 contracte de munca cu 8 ore.Trebuie insa sa te hotarasti la un singur loc unde sa ai functia de baza = carte de munca + deducere personala.



#24 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 September 2007 - 10:59 AM

Vezi postareaflorika, la Aug 8 2007, 07:15 AM, a spus:

Nu scrie nicaieri ca nu poti avea 2 contracte de munca cu 8 ore.Trebuie insa sa te hotarasti la un singur loc unde sa ai functia de baza = carte de munca + deducere personala.

Este perfect adevarat!
totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#25 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 16 February 2008 - 12:14 PM

1)Pentru al 2-lea contract de munca cu 2ore/zi se mai ia in calcul deducerea personala de 250 lei?

2)In afara de impozitul pe venit se calculeaza toate celelalte contributii pentru acest salariat?

3)Pentru o persona care si-a dat demisia in 15 noiembrie 2007 dar pentru care face iar angajare cu 1 februarie 2008 , este ceva "special" de facut in declaratiile pentru cas, cass, somaj sau oriunde in alta parte?



#26 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 16 February 2008 - 12:59 PM

-daca este al doilea contract de munca inseamna ca nu e la functia de baza si nu i se acorda deducere personala la acest contract
-se calculeaza impozit pe salar si toate celelalte contributii pe care le calculezi la orce salariat cu contract de munca
-reangajarea aceleiasi persoane se face luand de la capat dosarul de personal ce trebuie intocmit fara nimic deosebit de facut,doar in registru salariatilor se deschide un nou contract pentru persoana in cauza.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 May 2008 - 07:10 AM




#27 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 16 February 2008 - 02:45 PM

Multumes jessyca.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 May 2008 - 07:11 AM




#28 alina.bita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 25 April 2008 - 07:26 PM

Poti fi angajat cu carte de munca in 2 locuri de munca full time? si daca da cum procedez sa mi se scrie in cartea de munca cel de-al 2-lea loc , in momentrul de fata fiind cartea de munca la itm, aduc o adeverinta de la locul recent si mi se opereaza in cartea de munca??????????????/



#29 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 30 April 2008 - 11:09 PM

Nu trebuie sa aduci nimic , pentru ca atunci cand se intocmeste un contract de munca , este obligatoriu ca in termen de 20 de zile sa inregistrezi contractul la ITM .

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 May 2008 - 11:14 AM




#30 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2008 - 01:35 PM

Vezi postareaalina.bita, la Apr 25 2008, 07:26 PM, a spus:

Poti fi angajat cu carte de munca in 2 locuri de munca full time? si daca da cum procedez sa mi se scrie in cartea de munca cel de-al 2-lea loc , in momentrul de fata fiind cartea de munca la itm, aduc o adeverinta de la locul recent si mi se opereaza in cartea de munca??????????????/

In cartea de munca se opereaza numai functia de baza. De la cel de-al doilea loc de munca ti se va elibera o adeverinta; care nu va fi operata in cartea de munca.
Dragos



#31 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 27 May 2008 - 07:59 PM

ca sa nu deschid alt subiect ,am postat aici fiind vorba de un contract de munca.
nu am facut pana acum CM pe perioada determinata si am o intrebare:
vreau sa il fac pe o perioada de 4 luni intre 21.05.2008-21.09.2008 si ma gandeam daca am calculat bine perioada?
multumesc.



#32 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 27 May 2008 - 08:53 PM

m-am gandit mai bine si cred ca este 21.05.2008-20.09.2008

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 May 2008 - 07:12 AM




#33 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 May 2008 - 07:20 AM

eu zic ca varianta corecta este 21.05.2008 - 21.09.2008. asa procedez si eu. pentru ca tu, cand faci decizia de lichidare spui ... incepand cu data de 21.09.2008 inceteaza contractul... deci incepand ... ceea ce inseamna ca in data de 21.09.2008 nu lucreaza. asa mi-au spus si cei de la ITM. daca i-ai face decizia de lichidare cu 20.09.2008 i-ai manca o zi de vechime.



#34 theodhot

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 July 2008 - 07:58 PM

Buna ziua,
Am si eu o intrebare in legatura cu al doilea contract de munca. Se pot incheia astfel 2 contracte cu norma intreaga, din domenii diferite. Ce spune Codul Muncii in legatura cu acest lucru? Am citit post-urile de mai sus, dar nu am inteles ce si cum sa se faca. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Daca e nevoie revin cu informatii suplimentare.
Cu recunostinta,
Rusu T.



#35 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2008 - 02:31 AM

Munca prestată peste durata normală a timpului de muncă săptămânal (40 de ore) este considerată muncă suplimentară.
În acest sens, trebuie menționat că durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăși 48 de ore/săptămână, inclusiv orele suplimentare. Aceasta presupune și depășirea duratei zilei de lucru de 8 ore/zi, având în vedere că săptămâna de lucru este de 5 zile.
Precizăm că durata maximă legală a timpului de muncă de 48 de ore/săptămână se aplică în cazul în care munca se prestează în baza unui singur contract individual de muncă.
Așadar, persoanele care desfășoară activitate în baza contractelor individuale de muncă încheiate cu mai mulți angajatori (cumulul de funcții) pot lucra, în aceste condiții, mai mult de 48 de ore/săptămână.

Este un pasaj dintr-o pagina de internet...itm sibiu, parca...
Eu am tot cautat intr-o vreme o baza legala referitoare la timpul maxim de lucru atunci cand o persoana are mai multe contracte de munca(la societati diferite), am intrebat si avocat dar nu am gasit/aflat nimic, asa ca am concluzionat ca nu este o limita maxima(exista desigur, 24h/zi :frusty: ). Parerea mea este ca se poate sa ai 2 cim cu cate 8 ore(banuiesc ca sunt angajatori diferiti, altfel aplici prevederile din codul muncii, deci nu ai avea voie)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 22 July 2008 - 02:32 AM

Madalina



#36 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 05 September 2008 - 02:25 PM

Codul muncii
Art. 131 "(1) Salariatii au dreptul intre doua zile de munca la un repaus care nu poate fi mai mic de 12 ore consecutive.
(2) Prin exceptie, in cazul muncii in schimburi, acest repaus nu poate fi mai mic de 8 ore intre schimburi"
apoi se explica ce inseamna munca in schimburi...

Desi, nici de aici nu se deduce clar interdictia de a avea 2 contracte de munca cu 8 ore, avand 2 contracte cu 8 ore/zi nu poti respecta repausul intre doua zile lucratoare de 12 ore...
In ceea ce priveste multitudinea de contracte, cum s-a mai zis, timpul de munca al contractelor partiale nu mai e limitat de lege... aduni unul de 8 ore cu alte 4 de 1 ora sau 8 de 0.5ore ... sa fim seriosi cine lucreaza exact 2 ore/zi la un contract de munca partial.

referitor la inregistrarea in cartea de munca, pe baza adeverintei de la angajator, se inregistreaza si contractele de munca in afara functiei de baza, atat cat mai tine cartea de munca... in orice caz contributiile vor conta la stabilirea pensiei...



#37 Loritza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 October 2008 - 10:06 PM

Am o situatie: o persoana este angajata cu 2h/zi la o societate.
I-am facut un alt contract pe 8h/zi si la firma noastra, alta decat prima. In afara de
cerere angajare, diploma de calificare, copie CI, mai as avea nevoie si
de cartea de munca. La celalalt loc de munca i s-a facut carte de munca,
insa nu stiu exact cum se procedeaza, avand in vedere ca vrea ca functia
de baza sa fie in cadrul societatii noastre. Ii spun sa isi scoata cartea de munca
de la locul unde e angajata cu 2h/zi? Sau da o declaratie? Eu ma gandeam sa o
scoata de acolo pt ca sa ii fie "trecut" locul de munca unde are functia
de baza...
Cum se procedeaza?

Multumesc



#38 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 November 2008 - 10:06 AM

daca vrea ca functia de baza sa fie la societatea voastra, atunci automat trebuie si cartea de munca sa fie la voi. ea trebuie sa anunte la cealalta societate ca va ramane acolo cu functie secundara si la voi cu cea de baza. e important si pentru deducere.



#39 CORINA_BC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 02 May 2009 - 11:45 PM

Am nevoie de ajutor....

Sunt administrator la o firma la care am si contract de munca (1h/zi), si de curand m-am angajat la o alta firma la care voi lucra 8h/zi... banuiesc ca functia de baza va fi cea de 8 h...
intrebarea mea este: ce trebuie sa fac ca sa nu stie noul meu angajator despre celalalt contract? sunt obligata sa-i spun? ce alte obligatii am in cazul asta pentru primul meu contract de munca?
va rog! ajutor!



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2009 - 03:26 PM

Vezi postareaCORINA_BC, la May 3 2009, 12:45 AM, a spus:

banuiesc ca functia de baza va fi cea de 8 h...
da, daca asa o declari tu la firma respectiva si te sfatuiesc sa o declari asa fiindca iti va fi mai usor sa ascunzi primul ctr. (acela de o ora), altfel isi vor da seama ca mai un ctr de munca undeva de vreme ce nu ai fct de baza la ei

Vezi postareaCORINA_BC, la May 3 2009, 12:45 AM, a spus:

intrebarea mea este: ce trebuie sa fac ca sa nu stie noul meu angajator despre celalalt contract? sunt obligata sa-i spun?
nu esti obligata sa-i spui, nicidecum, si nu trebuie sa faci absolut nimic decat sa-ti tii gura fata de toata lumea - inclusiv fata de colegi

Vezi postareaCORINA_BC, la May 3 2009, 12:45 AM, a spus:

ce alte obligatii am in cazul asta pentru primul meu contract de munca?
aceleasi ca si pana acum, numai ca avand fct de baza in alta parte (la noul ctr) vei plati mai mult imp. pe salariu fiindca nu mai ai deducerile la primul ctr. ci la al 2-lea.

stabilirea fct de baza se face pe baza de decl. pe proprie raspundere, la ambele locuri de munca., asa ca fa 2 astfel de decl. spre a fi puse la fiecare dosar de personal in parte. modelul pt. firma ta il gasesti la capitolul de "modele fisiere...", iar pt firma cu 8 ore cred ca au ei deja, dar e acelasi ca informatii continute.

sugestie : daca nu-ti mai trebuie primul ctr. (cel de 1 h), suspenda-l cel putin (pt. motive personale), sau inchide-l cu totul (de ce il mai tii ?? )

numai bine. :sad:

atentie : la prima optiune din declaratie " 1. AM/ NU AM ALTE SURSE DE VENIT SUPUSE IMPOZITULUI PE VENITUL GLOBAL, " declari la ctr de 8 h ca nu ai si la cel de 1 h ca ai, da ?
astfel, la cel de 8 h ti se va face fisa fiscala 1 (ca pt. asta trebuie sa zici, ca sa stie ce FF sa-ti faca) si la cel de 1 h iti vei face FF2, ai inteles Corina ? :smile:
daca ai pers. in intretinere, declara asta tot la ctr. de 8 h, din motivele expuse mai sus.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 May 2009 - 03:42 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL