Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate varza! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate varza!

31 replies to this topic

#1 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 21 March 2006 - 01:43 PM

am si eu nevoie de ajutor......un sfat
am o firma comert cu ridicata produse agricole.
inainte sa ajunga actele pe mana mea, au mai fost pe la 2 persoane. prima expert contabil, si a doua un contabil.
am constatat cu stupoare ca exista stoc de marfa la sfarsitul fiecarei luni, dar ca nu exista in balanta deloc 378 si 4428.
asta de cand facea "experta" contabilitatea firmei respective.
ce sa fac? ar trebui sa fie luat totul de la a la z, adica tot 2005 ........ori eu nu pot sa trec peste o situatie facuta de un "expert contabil" si raportata............
uuuuuuuuuuuuffffffffffffffffffff! cum trebuie sa procedez?
automat de la omisiunea lui 4428, nu este corect nici 4424, nici 121, si toata ctb e varza!
help !
sa aveti o zi buna!



#2 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 March 2006 - 02:00 PM

Nu-ti s-a predat un inventar al contabilitatii cu o semnatura? Sau macar o balanta cu semnatura? Daca da, atunci ce a fost e treaba lor, iar ce va fi e treaba ta. Daca numai acum ai preluat n-ai de ce sa-ti bati capul cu inchideri de an 2005. Este treaba lor. Daca te-ai hotarat sa le faci tu treaba, fara ca ei sa-ti fi predat nimic pe semnatura atunci este alegerea ta, dar eu una nu te sfatuiesc...
#-o Oare cand o sa se disciplineze odata angajatorii astia?




#3 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 21 March 2006 - 02:16 PM

Poate totusi "experta" a stiut ce face acolo. Fiind comert cu ridicata (si nu cu amanuntul) nu este obligatorie inregistrarea la pret de vanzare a intrarii de marfa (deoarece pretul poate varia de la un caz la altul), deci implicit nu este obligatorie nici folosirea conturilor 4428, respectiv 378. Asa ca s-ar putea sa nu fie chiar atat de varza pe cum crezi.



#4 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 02:18 PM

Te-ai gandit cumva ca daca activitatea este cea de comert cu ridicata gestiunea este tinuta la pret de achizitie/productie fara tva si fara adaos comercial? In acest caz 378 si 4428 nu au nici un rost. Adaosul comercial reiese facand diferenta intre 707 si 607



#5 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 21 March 2006 - 02:34 PM

na ca asta e buna!
pai daca o cumperi cu un pret si o vinzi cu un pret mai mare? unde este evidentiata diferenta de pret!

a nu se intelege gresit : nu am nimic impotriva expertilor contabili (ar fi culmea asta!) - eu sunt o tanara aspiranta.

a facut greseli de genul : obiecte de inventar - inregistrate pe marfuri??????
si cate si mai cate......
de varza e varza totala, m-am confruntat si cu o persoana mai abilitata si am ajuns la aceleasi concluzii.
ce as putea sa-i spun eu omului respectiv. ca i-a dat garda termen de prezentre a documentelor?
sa aveti o zi buna!



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 02:41 PM

Tocmai pt. ca esti mai tanara ai ratat perioada de glorie a angrourilor, cand nimeni nu folosea 378/4428 . Preturile se negociau direct cu clientii si puteau sa difere de la un client la altul. (AC era diferit). Iti garantez ca metoda functioneaza si e chiar eleganta.
Gandeste-te de 2 ori inainte de a cataloga o situatie ca fiind varza.



#7 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 21 March 2006 - 02:46 PM

ori eu m-am prostit ori..................
perioada de glorie nu stiu de ea.
problema este ca respectiva firma apare cu tva de rambursat. cand i-a luat garda la purificat a constatat aceasta "mica eroare" si i-a tras o amenda de are omul cosmaruri!
revin cu intrebarea: ce sfat as putea sa-i sau omului in cauza? nu as vrea sa ma considere nici neprofesionala.
sa aveti o zi buna!



#8 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 02:48 PM

Concret, pentru ce anume a luat amenda de la garda?



#9 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 21 March 2006 - 02:51 PM

E greu de spus ce sfat sa-i dai omului, asa in necunostinta de cauza. Totusi nu cred ca garda i-a amendat doar fiindca aveau TVA de rambursat. Ce anume ti se pare ca este gresit?



#10 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2006 - 02:54 PM

mariana_fira a spus:

na ca asta e buna!
pai daca o cumperi cu un pret si o vinzi cu un pret mai mare? unde este evidentiata diferenta de pret!

Diferenta se vede foarte bine ca 707 - 607.

Folosirea lui 378 nu e obligatorie si se poate lucra foarte bine fara. Am vazut de exemplu doua firme mari, cu supermarket-uri, care nu foloseau 378.



#11 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 21 March 2006 - 02:55 PM

neintocmirea la zi a documentelor justificative, inregistrare eronata a vanzarilor de marfa, operatiuni de casa peste normele legale...nu-mi mai vine in minte acum dar ma uit mai bine pe proces verb cand ajung acasa.......da' in mare cam astea sunt.
sa aveti o zi buna!



#12 adina_l

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:finante, contabilitate

Postat 21 March 2006 - 02:55 PM

Mariana, cu tot respectul, este un lucru normal si mi se pare mie mult mai simplu, sa inregistrezi marfa in gestiune la pret de achizitie (mai ales in cazul vanzarii cu ridicata, unde pretul variaza in functie de client, cantitate, termene de plata...). Inregistrarea ar fi :
371 = 401 la achizitie

4111 = 707 vanzare

607 = 371 descarcare gestiune la pret achizitie



#13 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 02:56 PM

dan popa a spus:

mariana_fira a spus:

na ca asta e buna!
pai daca o cumperi cu un pret si o vinzi cu un pret mai mare? unde este evidentiata diferenta de pret!

Diferenta se vede foarte bine ca 707 - 607.

Folosirea lui 378 nu e obligatorie si se poate lucra foarte bine fara.
Acest lucru incerc sa i-l explic si eu, dar fara mari rezultate.
Totusi cum e cu amenda?



#14 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 21 March 2006 - 02:58 PM

miha m a spus:

E greu de spus ce sfat sa-i dai omului, asa in necunostinta de cauza. Totusi nu cred ca garda i-a amendat doar fiindca aveau TVA de rambursat. Ce anume ti se pare ca este gresit?

l-a luat la bani marunti, si i-a spus ca receptiile nu sunt facute corect, nu este evidentiat adaosul comercial si tva aferent la marfa in stoc nu este inregistrat.
sa aveti o zi buna!



#15 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 03:01 PM

E mai clar acum. Si-a luat amenda si gata. Pleci de la ultima balanta care ti-a fost predata si ai grija sa respecti legislatia contabilitatii. Si inca ceva: este recomandabil sa folosesti in continuare aceleasi metode sau, daca le schimbi, trebuie sa justifici de ce ai facut acest lucru.



#16 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 21 March 2006 - 03:02 PM

am inteles ca diferenta se vede din 707-607.
sa aveti o zi buna!



#17 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 03:06 PM

mariana_fira a spus:

l-a luat la bani marunti, si i-a spus ca receptiile nu sunt facute corect, nu este evidentiat adaosul comercial si tva aferent la marfa in stoc nu este inregistrat.
Asta poate fi contestat. Au incercat sa-l intimideze si se pare ca au si reusit.



#18 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 21 March 2006 - 03:09 PM

si-a luat-o si-a luat-o! asta e!
sa aveti o zi buna!



#19 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 21 March 2006 - 03:25 PM

Problema este ca cea care a reprezentat firma in momentul in care a fost Garda nu a stiut sa raspunda si sa argumenteze ...concluzia este ca experta a inregistrat corect la pretul de achizitie......inseamna ca cea care spune ca este varza nu stie sa se uite intr-o contabilitate.......



#20 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 21 March 2006 - 03:28 PM

AVRAM a spus:

Problema este ca cea care a reprezentat firma in momentul in care a fost Garda nu a stiut sa raspunda si sa argumenteze ...concluzia este ca experta a inregistrat corect la pretul de achizitie......inseamna ca cea care spune ca este varza nu stie sa se uite intr-o contabilitate.......

Subscriu :lol:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL