Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Creditori diversi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Creditori diversi

4 replies to this topic

#1 Nicoleta Corciova

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 21 March 2006 - 06:54 PM

O persoana din afara firmei a imprumutat societatea cu o suma de bani.
a fost inregistrat pe 462 - Creditori diversi. Acum vrea banii inapoi si societatea nu are de unde sa ii restituie. Persoana respectiva este de acord ca in contul datoriei sa i se vanda unul din imobilele apartinand societatii.
Intrebare: este corect sa inregistrez
461 %
7583
4427
dupa care: 462 = 461 ? :roll:
Multumesc.



#2 skf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 21 March 2006 - 08:27 PM

Da, este corect!




#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2006 - 11:01 PM

daca imobilul la vanzare nu este amortizat se mai face urmat art . contabil
658
281
=212
unde 658 reprezinta val neamortizata, iar 281 amortizarea



#4 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 21 March 2006 - 11:37 PM

eu. unicul asociat am un imobil inregistrat (cumparat) pe firma; totodata in 462 am o suma destul de mare. mai mare decat valoarea imobilului inregistrat in contabilitate.
cum pot trece imobilul de pe firma pe persoana fizica, avand in vedere ca sunt unicul asociat?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#5 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 24 March 2006 - 06:34 PM

Este corect ca firma sa vinda imobilul direct asociatului ?
Credeam ca e obligatorie vanzarea prin licitatie.
Sau asta se referea numai la mijloacele fixe amortizabile?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL