Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
completare declaratii sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


completare declaratii sanatate

5 replies to this topic

#1 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 22 March 2006 - 11:46 AM

Stie cineva daca am persoane concediu crestere copil inainte de ianuarie 2006 , persoanele se mai trec in declaratie de sanatate.



#2 Mara_ms

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Mures

Postat 22 March 2006 - 02:14 PM

Concediul de crestere a copilului pana la 2 ani:
- nu se datoreaza 6.5% si 7%.
- in momentul intrarii in concediu de crestere a copilului, se raporteaza salariatul ca lichidat din societate.
- in momentul intoarcerii salariatului din concediul de crestere a copilului, se raporteaza ca intrat in societate.

Concediul de maternitate, sarcina si lauzie:
- nu se datoreaza 6.5% si 7%.
- nu se raporteaza intrarea si/sau iesirea in/din concediul de maternitate, sarcina si lauzie, insa obligatiile pentru zilele petrecute in acest concediu sunt raportate ca 0 (zero).




#3 MihaelaN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Targoviste

Postat 22 March 2006 - 02:19 PM

Si eu am o situatie similara. Pana in decembrie 2005 am declarat-o, pentru ca firma ii platea CASS (2xsal.min.x6,5%) aferent concediu medical. Din ianuarie, cei de la Casa judeteana de asig. sanatate mi-au spus sa nu o mai declar pt. ca acum Directia Muncii ii plateste CASS-ul.
M-am conformat. Astept si alte pareri, va rog.



#4 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 23 March 2006 - 12:33 PM

MihaelaN a spus:

Si eu am o situatie similara. Pana in decembrie 2005 am declarat-o, pentru ca firma ii platea CASS (2xsal.min.x6,5%) aferent concediu medical. Din ianuarie, cei de la Casa judeteana de asig. sanatate mi-au spus sa nu o mai declar pt. ca acum Directia Muncii ii plateste CASS-ul.
M-am conformat. Astept si alte pareri, va rog.

Cand ai depus declaratia pe decembrie 2005(si tot anul 2005 cumulat) cu programul nou-presupun ca ti-au cerut-o- la persoanele in CIC sau concedii medicale la care s-a calculat CASS cu formula mentionata de tine, la TOTAL SUME DATORATE/VIRATE ai pus aceste contributii sau ai pus 0.

Din ianuarie asa e cum ai mentionat



#5 MihaelaN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:
  • Location:Targoviste

Postat 24 March 2006 - 09:29 AM

Poate o sa radeti, dar pe decembrie 2005, cei de la Casa judeteana de asig sanat. mi-au cerut tot vechiul model de declaratii, nu programul nou!!! O sa mai intreb, poate e cazul sa depun rectificativa. Daca e asa o sa declar salariata in concediu medical (CIC) +ca datorata/virata suma de 40lei..., desi OUG 158/2005 nu mai considera CIC-ul concediu medical... sau gresesc?



#6 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 24 March 2006 - 10:06 AM

nu o depusesei?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL