Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diverse probleme contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diverse probleme contabile

5 replies to this topic

#1 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 March 2006 - 10:37 AM

Am o 2 intrebari...

1.Am avut un audit din Franta si m-au intrebat de ce nu constitui provizioane pentru concediile de odihna neefectuate in 2005 si zilele neefectuate vor fi luate in 2006.
Cinstit vorbind eu nu am auzit despre asa ceva pana acum.
Voi?
2. Alta intrebare la care solicit un raspuns care sa ma ajute...
Achit un roialty in Franta si din care retin 10% ca impozit si il virez statului...Factura de roialty este pe intreaga suma (inclusiv cei 10%)
Care ar fi inreg contabile?

Ma gandesc sa fac 612.x = 401 cu 90% din suma si diferenta de 10% cum as inregistra-o?
Multumesc foarte mult



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 March 2006 - 02:22 PM

cornelia_cristea a spus:

1.Am avut un audit din Franta si m-au intrebat de ce nu constitui provizioane pentru concediile de odihna neefectuate in 2005 si zilele neefectuate vor fi luate in 2006.
Cinstit vorbind eu nu am auzit despre asa ceva pana acum.
Legea romaneasca obliga la efectuarea concediului pana la finele anului.
Asa ca n-ai ce concedii sa platesti in anul urmator.

cornelia_cristea a spus:

2.Achit un roialty in Franta si din care retin 10% ca impozit si il virez statului...Factura de roialty este pe intreaga suma (inclusiv cei 10%)Care ar fi inreg contabile?
612 = 401 cu intreaga suma
401 = 446 cu redeventa retinuta




#3 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 March 2006 - 02:30 PM

[quote="marian.apetre"][quote=cornelia_cristea]1.Am avut un audit din Franta si m-au intrebat de ce nu constitui provizioane pentru concediile de odihna neefectuate in 2005 si zilele neefectuate vor fi luate in 2006.
Cinstit vorbind eu nu am auzit despre asa ceva pana acum.[/quote]
Legea romaneasca obliga la efectuarea concediului pana la finele anului.
Asa ca n-ai ce concedii sa platesti in anul urmator.

Codul muncii scrie urmatoarele:
'' Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sf anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediu de odihna la care aveau dreptul"



#4 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 March 2006 - 04:05 PM

cornelia_cristea a spus:

Codul muncii scrie urmatoarele:
'' Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sf anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediu de odihna la care aveau dreptul"

Ai dat un citat extras din context .
Alin.(2) și (3) este EXCEPȚIA.
Regula este la alin.(1)

Art. 141. -
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.


Daca esti in situatia de exceptie, provozioanele sunt corecte .



#5 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 March 2006 - 04:17 PM

marian.apetre a spus:

cornelia_cristea a spus:

Codul muncii scrie urmatoarele:
'' Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sf anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediu de odihna la care aveau dreptul"

Ai dat un citat extras din context .
Alin.(2) și (3) este EXCEPȚIA.
Regula este la alin.(1)

Art. 141. -
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.


Noi ne ocupam de vanzari si putem spune ca avem "foc continu" fiind putini... Ce conturi folosesti pentru a constitui aceste provizioane?
Multumesc foarte mult


Daca esti in situatia de exceptie, provozioanele sunt corecte .




#6 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 23 March 2006 - 04:17 PM

cornelia_cristea a spus:

1.Am avut un audit din Franta si m-au intrebat de ce nu constitui provizioane pentru concediile de odihna neefectuate in 2005 si zilele neefectuate vor fi luate in 2006.

Actionarul strain al firmei unde lucrez , imi cere lunar un raport de activitate , probabil ca faci acelasi lucru . Pentru o reflectare corecta a rezultatului activitatii , constitui provizioane pt concedii, atat cele obisnuite din an ( efectuate partial in luna aug a fiecarui an cand sunt 2 sapt de vacanta obligatorie, dupa cum prevede CCM ) cat si pt cele neefectuate ( cf CCM le pot acorda si in anul urmator ) . In felul acesta , distribui cheltuielile aferente proportional pe decursul anului . Daca n-as face asta , in luna august mi-as vicia artificial rezultatul , inregistrand pe cheltuieli toata suma aferenta . Iar la un numar considerabil de salariati , te asigur ca nu-i de omis ........






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL