Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce ne enerveaza? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ce ne enerveaza?

44 replies to this topic

#1 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 23 March 2006 - 11:15 AM

postez acest subiect ca fiecare din noi sa aibe unde sa scrie lucrurile care le intampina zi de zi in viata profesionala, mai mult sau mai putin placute! modul cum fiecare le rezolva.

ce ne enerveaza pe noi contabilii?! avem vreun motiv...........o duzina as zice eu.
pe mine ma enerveaza functionarii de la ghiseele unde depunem declaratii. stam 2-3 ore, au program 9.30-14.00, cand s-a facut ora 14 iti inchid in nas geamul de la ghiseu : "am inchis, vedeti programul, reveniti maine".............asa ma enerveaza.........

ma enerveaza multe lucruri :smt013
pe voi ce va mai enerveaza?
asta asa ca tema pt. weekend :P
sa aveti o zi buna!



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 March 2006 - 11:30 AM

Nu ma enerveaza ,dar imi dispalce profund lispa de disciplina, de ordine,
etc. a celor care posteaza pe forum.




#3 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 23 March 2006 - 11:38 AM

pe mine ma enerveaza incompetenta si prostia (mai ales cumulate sunt o combinatie devastatoare :D )
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2006 - 11:46 AM

dragilor, propun sa nu ne limitam doar la a mentiona ce ne enerveaza ci sa spunem si ce ar trebui facut ca lucrurile care ne enerveaza sa fie stopate. asa cred ca vom avea o dezbatere constructiva cu adevarat si nu o simpla insiruire :D



#5 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 23 March 2006 - 11:49 AM

de acord draga otilia.
ma enerveaza cum spuneam mai sus, functionarii de la ghisee :
asa rezolv problema: le dau o ciocolata, vin dupa program si ma rog f. frumos de ei si problema rezolvata :!:

sa vedem si alte pareri. cine stie pot fi interesante :roll:
sa aveti o zi buna!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2006 - 12:04 PM

Marii :D , cu programul de la ghisee cred ca ar trebui apelat la factorul de decizie = cel care a facut acel program. functionara il aplica doar si e dreptul ei sa inchida ghiseul la terminarea programului. sigur ca, fiind programul prea scurt, pe noi ne apuca toate alea de nervi, dar daca fata mai ne serveste, o face doar ca asa vrea ea, ca e amabila si nu fiindca e obligatia ei si atunci zic ca merita o ciocolata.

dragilor, in tot ce avem de rezolvat, f. bine e sa descoperim intai radacinile problemei = CAUZA pt. a ne putea gandi, apoi, la cai de rezolvare. AI REZOLVAT CAUZA = AI REZOLVAT EFECTUL !!! eu asa fac mereu, pun intrebarea magica : de ce ? de ce s-a intamplat asta, de ce mi-a zis asta, de ce nu a facut asta... s.a.m.d. si merg cat pot de mult in profunzime. prietenii imi spun ca am un mare talent de a despica firul NU in 4 ci IN 64, dar va marturisesc ca asta m-a salvat de la multe rele.



#7 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 23 March 2006 - 12:33 PM

"factorul de decizie = cel care a facut acel program"
La ITM Bucuresti programul este de luni-vineri.
Si ce daca ! Toate inspectoarele au vineri ZI DE ARHIVA. Unele au chiar 2 zile de arhiva pe saptamana. Si uite asa bunele intentii ale factorului de decizie au fost "corectate" de functionara de la ghiseu.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2006 - 12:43 PM

zilele de arhiva sunt stabilite tot de catre factorul de decizie, te asigur ! daca ai observat, sunt zile fixe din saptamana, nu face arhivare fiecare cand ii tuna. :D



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 March 2006 - 01:37 PM

respectarea programului de lucru:
la registrul comertului cand se termina programul de lucru se opreste curentul electric la calculatoare... poate sa urle si sa tipe si mama cozii ca degeaba....
super tare, nu poti rezolva nici cu ciocolata... 8)



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2006 - 01:40 PM

pe bune ??? chiar ca super tare !!



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 March 2006 - 01:43 PM

da :lol:
cea mai misto faza 8)



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2006 - 01:45 PM

Septimiu a spus:

da :lol:
cea mai misto faza 8)
poti sa stii !! cu siguranta !!



#13 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 23 March 2006 - 02:41 PM

Am fost ieri la ITM sa depun statul de plata pt febr. Era coada , functionarii nervosi , oamenii si mai nervosi , inghesuiala ;la finante , idem ; la cass acelasi lucru ; la fel si cas .......
Desigur , cozile ne enerveaza , pt ca ne fac sa pierdem timp aiurea .
Well .... ieri a fost in 22 , termenul e 25 . De obicei , depun declaratiile lunare pana cel tarziu data de 20 , luna asta am intarziat din cauza programelor . Credeti-ma , nu prind nici un fel de cozi :!: Functionarii sunt amabili , chiar zambitori . Oare sa fie numai vina lor ca intre 22 si 25 ale lunii e asa brambureala peste tot ?
In fine , m-am hotarat ! Ma enervez de-acum numai cand nu termin lucrarile la timp ! Pe mine ! :lol:



#14 miruna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2006 - 02:47 PM

eu m`as duce cu o ciocolata in dinti si cu un ditamai ups-ul in spinare... "ia, cucoana, curent!" :smt021 uneori imi pare rau ca nu am tangenta cu toata nebunia provocata de cozile despre care vorbiti voi :)
pe mine ma enerveaza cei de la departamentul vanzari, uneori si cei de la juridic... si in general, toti cei care arunca vina pe bietul contabil, cocosat de cifre, declaratii, situatii & stuff.
Nimic nu poate fi prea rau.



#15 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 24 March 2006 - 09:32 AM

Septimiu a spus:

respectarea programului de lucru:
la registrul comertului cand se termina programul de lucru se opreste curentul electric la calculatoare... poate sa urle si sa tipe si mama cozii ca degeaba....
super tare, nu poti rezolva nici cu ciocolata...  8)

hai sa-ti spun eu una super tare:
o coada imensa la finante, ajung la ora 9.10.stau rugandu-ma sa ajung si eu in fata pana la sfarsitul programului. ma inarmez cu rabdare, multa rabdare...........

se face orele 13.25, mai am in fata 3 oameni........numai 3. s-a intamplat ceva cu calculatoarele si stupoare functionara: imi pare rau, dar nu mai putem lucra pana nu se efectueaza remedierea problemei.

mai stau putin.....zic poate o sa se rezolve...nu s-a rezolvat !
se sparge randul fiecare plecand bombanind si injurand.

revin la ora 15.30 la finante, sa iau niste formulare. cand colo stupoare, mergeau calculatoarele :shock: si nici un omulet !:shock:

functionarii, introduceau de zor date. imi incerc norocul merg frumusel si o intreb daca imi primeste si hartiile mele. " nu vedeti programul. reveniti maine". si poc ! geamul in nas........
plec. revin a doua zi la ora 8.25. coada vreo 20 oameni............apoi sa nu m-apuce toti dracii :smt089
nu ma mai gandesc la esenta problemei ci la faptul ca uneori D-zeu nu ma iubeste!
sa aveti o zi buna!



#16 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 March 2006 - 10:03 AM

Stimati colegi, nu va mai enervati! In maxim un an toate situatiile cerute de administrativ vor putea fi trimise pe cale electronica! Asa ca putintica rabdare... Si gata! Calvarul a luat sfarsit!
Desi, daca stati si analizati mai atent o sa observati ca in teritoriu nu sunt probleme atat de mari ca in Bucuresti.



#17 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 24 March 2006 - 11:04 AM

ma enerveaza inconstienta unor administratori.ce-i drept sunt putini, dar sunt.
ce conteaza contabilitatea, am bani in buzunar lasa ca nu trebuie sa dau socoteala nimanui.
vin cu actele pe juma' de an nefacute si le vor in termen foarte scurt. ce cred ca suntem super contabili? :smt027
ar fi bine sa fie un program de contabilitate cam asa: pui documentele si le scanezi, le bagi in memoria calculatorului. si apoi el sa faca toata treaba sortare, inregistrare, arhivare date.
n-ar fi super?
pt. mine asa ar arata un program super de conta! da :smt009 pot macar sa visez la asa ceva............ :smt024
sa aveti o zi buna!



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 March 2006 - 11:12 AM

daca te enerveaza chestia asta, cine te obliga se le iei actele sa le lucrezi pe juma de an in timp scurt ?
esti masochista ?
sau plateste bine si preferi sa te enervezi ? 8)



#19 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 24 March 2006 - 11:24 AM

da tu draga septimiu sa inteleg ca esti selectiv atunci cand iti alegi firmele?
le alegi pe cele care sunt ok? din tote punctele de vedere? desi nu cred ca exista asa ceva.
nu sunt masochista, da' e cineva pe care il cunosc, plateste bine si a insistat enorm...........ce sa fac? ma sacrific de dragul banilor si al meseriei :wink:
sa aveti o zi buna!



#20 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 March 2006 - 11:31 AM

atunci de ce te plangi ? :lol:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL