Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce se intampla la un control la un PFA? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ce se intampla la un control la un PFA?


26 replies to this topic

#21 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2008 - 03:00 PM

Ref. la factura proforma, si un pfa poate intocmi, exact cum au spus si unii colegii pe acest topic. Ptr. pfa acest doc. are drept scop invitarea,amintirea,anuntarea clientului ca are sa-ti plateasca suma x lei, in baza ctr. de servicii al carui pret este stabilit in devize, la un curs de schimb practicat de o anume banca. Este corect sa-ti anunti clientul ca are suma x in lei de plata.In contab se inreg. tot in ziua incasarii, si in respectiva zi este corect sa-i emiti factura.



#22 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 06 March 2009 - 07:57 PM

in continuare sunt si eu interesat, daca au fost controale pentru PFA-norma de venit
ce s-a controlat, eventualele nereguli, etc

Multumesc




#23 eugen_r2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 August 2010 - 11:41 AM

Bună ziua,

Am un pfa cu domeniu de activitate "realizare de software la comandă". Sediul l-am stabilit într-un imobil din zona rurală pe unde nu trec prea des, activitatea propriu-zisă o realizez acasă.
Am următoarele întrebări:
- Controalele fiscului sau ale gărzii financiare sunt anunțate înainte sau inopinate?
- Controalele se realizează neapărat la sediul meu sau mă pot deplasa eu cu documentele fiscale la ei?
- Corespondența de la ANAF o primesc la sediu la domiciliu?

Mulțumesc.



#24 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 August 2010 - 12:15 PM

1) Controalele inopinate nu se anunta (asa cum ii spune si numele); trebuie sa fie surprize "neasteptate".
Controlul de fond (cand verifica vreo 3-5 ani) se anunta din timp.
Cand nu te gasesc sau pentru anumite controale tematice, pot sa te anunte ca sa fii gasit la sediu.
2) Uneori te pot chema la ei cu un anume set de documente (sau copii de doc.).
3) Scrisorile oficiale le primesti la sediul social.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#25 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 27 October 2010 - 12:35 AM

Buna, am o intrebare: cum i-ati convins pe inspectorii care v-au venit in control sa nu le lasati actele mai multe zile la dispozitie in biroul lor? Mie mi-au solicitat actele pe 4 ani la ei la fisc. Parca nu le-as lasa acolo peste noapte, sa poata face ei ce vor cu ele. Nici nu stiu daca e legal.
Multumesc.



#26 dds

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 October 2010 - 10:21 AM

Locul de desfasurare a controlului este sediul PFA, trebuie sa mergeti la fisc cu actele doar daca nu puteti asigura conditii corespunzatoare pentru control.

Vezi postareaiulie012006, la Oct 27 2010, 01:35 AM, a spus:

Buna, am o intrebare: cum i-ati convins pe inspectorii care v-au venit in control sa nu le lasati actele mai multe zile la dispozitie in biroul lor? Mie mi-au solicitat actele pe 4 ani la ei la fisc. Parca nu le-as lasa acolo peste noapte, sa poata face ei ce vor cu ele. Nici nu stiu daca e legal.
Multumesc.




#27 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 29 October 2010 - 05:55 PM

Multumesc. Pot asigura conditii, dar mi-a spus sa merg la ei. Nu stiu ce sa zic...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL