Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce se intampla la un control la un PFA? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ce se intampla la un control la un PFA?


26 replies to this topic

#1 strumf007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 23 March 2006 - 09:31 PM

Ce se intampla la un control la un PFA? Se poate sa iti controleze soldul pe care il al in "casa de bani"?

E adevarat ca daca esti pfa poti sa iti cheltuieesti cum doresti banii castigati, nu trebuie sa ii justifici (cu facturi ca la firme) si nici nu trebuie sa astepti sfarsitul anului sa iti iei dividendele?



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 March 2006 - 07:15 AM

strumf007 a spus:

Ce se intampla la un control la un PFA? Se poate sa iti controleze soldul pe care il al in "casa de bani"?

Pfa nu are "casa de bani".
Are doar un registru de incasari si plati necesar determinarii venitului impozabil si respectiv impozitului pe venit.

strumf007 a spus:

E adevarat ca daca esti pfa poti sa iti cheltuieesti cum doresti banii castigati, nu trebuie sa ii justifici (cu facturi ca la firme) si nici nu trebuie sa astepti sfarsitul anului sa iti iei dividendele?

Este adevarat.




#3 strumf007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 24 March 2006 - 10:21 AM

multumesc pentru lamuriri.



#4 lucianm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2006 - 11:25 PM

ca PFA pot emite facturi proforme?
banuiesc ca da, insa as vrea un raspuns in cunostinta de cauza :)
mersi



#5 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 April 2006 - 06:39 AM

lucianm a spus:

ca PFA pot emite facturi proforme?
banuiesc ca da, insa as vrea un raspuns in cunostinta de cauza :)
mersi

In legislatie nu stiu sa existe notiunea de factura proforma.
In practica are functia devizului estimativ.



#6 lucianm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2006 - 12:40 PM

deci... nu ma impiedica nimic sa le folosesc, nu? :)



#7 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 April 2006 - 12:51 PM

lucianm a spus:

deci... nu ma impiedica nimic sa le folosesc, nu? :)
Depinde cand, unde, cum, de ce ... Adica nu poti inlocuii o factura fiscala cu o factura proforma.



#8 lucianm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2006 - 04:40 PM

nu, nici vorba
proforma intotdeauna este urmata de fiscala, in urma platii, cel putin asa am inteles si aplicat pana acum



#9 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 27 April 2006 - 05:25 PM

Factura Proforma este un concept specific CODULUI COMERCIAL, nu are nimic de a face cu FACTURA FISCALA.

In principiu o FACTURA PROFORMA trebuie sa aiba la baza un CONTRACT COMERCIAL (Daca nu chiar F.P. este contract) si este adeseori insotita de un Aviz de Expeditie si un Proces Verbal de Custodie.

Factura Fiscala nu poate fi inlociuta decit tot cu o Factura Fiscala de STORNO intocmita in urma unei concilieri contractuale.

Evidenta contabila la PFA este in partida simpla. Principalul registru este REGISTRUL DE INCASARI SI PLATI, care indica intr-un oarecare sens SOLDUL DE CASA, in situatia in care nu sunt imobilizari amortizabile si pierderi deductibile din anii precedenti.

O PFA dispune discretionar de cash-ul cel detine din activitatea sa, dupa ce-si achita obligatiile fiscale curente.
Mircea Scalat



#10 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 30 April 2006 - 06:56 PM

Mircea Scalat a spus:

Evidenta contabila la PFA este in partida simpla. Principalul registru este REGISTRUL DE INCASARI SI PLATI, care indica intr-un oarecare sens SOLDUL DE CASA, in situatia in care nu sunt imobilizari amortizabile si pierderi deductibile din anii precedenti.
Poti, te rog, sa detaliezi ?
In ce conditii pierderile din anii precedenti pot fi deductibile ? :roll:



#11 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 01 May 2006 - 03:25 PM

Amortismentele (LINEARE) sunt cheltuieli deductibile si se inscriu in REGSITRUL DE PLATI in coloana pentru PLATI.

Achizitiile de imobilizari nu sunt PLATI ci numai pe masura amortismentului pe perioada normata legala de utilizare.

Intr-un exercitiu financiar se poate intimpla ca platile alerente unor cheltuieli necesare din acel exercitiu sa fie mai mari decit ICASARILE exercitiului si ca atare se reporteaza in exercitiul urmator drept PLATI ce urmeaza a se acoperi din INCASARILE exercitiului urmator.

In fond nu este vorba de PIERDERI ci de DEFICIT de cont.
Mircea Scalat



#12 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 08 May 2006 - 12:39 PM

Mircea Scalat a spus:

Amortismentele (LINEARE) sunt cheltuieli deductibile si se inscriu in REGSITRUL DE PLATI in coloana pentru PLATI.
Nu sint contabil, dar iti spun parerea mea, pe care mi-am facut-o discutind cu contabilii de pe acest forum :

Amortismentele sint cheltuieli, dar nu sint plati, prin urmare nu se inscriu in RJIP in coloana de PLATI. Se inscriu intr-o fisa cu cheltuieli deductibile.

Mircea Scalat a spus:

Achizitiile de imobilizari nu sunt PLATI ci numai pe masura amortismentului pe perioada normata legala de utilizare.
Eu cred ca achizitiile de care vorbesti sint totusi plati si se trec in RJIP, la coloana de plati. Intr-adevar, ele nu reprezinta cheltuieli deductibile, asa ca trebuie trecute si separat, intr-o fisa a cheltuielilor nedeductibile. Deductibil este doar amortismentul aferent anului fiscal in curs.



#13 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 08 May 2006 - 12:42 PM

Si ca sa completez tabloul :
La modul general, venitul net (sau profitul) nu se calculeaza doar pe baza datelor din RJIP, decit daca toate platile din RJIP reprezinta cheltuieli deductibile.
Normele referitoare la conta PFA explica destul de clar cum se calculeaza venitul net.



#14 symonica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:tg. mures

Postat 12 May 2006 - 10:12 AM

imi puteti spune care sunt normele referitoare la conta PFA?



#15 anomis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 203 Postari:
  • Location:TM

Postat 18 June 2006 - 04:01 PM

Cred ca am zis-o deja de 1000 de ori pe acest forum. Trebuie doar sa utilizati butonul "Cautare" :

Ordinul 1040/2004 prin care se aproba Norma metodologica din 08/07/2004 privind organizarea si conducerea evidentei contabile în partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil în conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal



#16 Q-Viorel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PFA

Postat 20 June 2006 - 12:39 PM

Salutare!
Am o intrebare: la un control, ce se cere? Doar acte sau si anumite licente soft, in baza caruia lucrezi?
Va multumesc si astept un raspuns de la dvs.
O zi buna.



#17 Bogdan81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 June 2006 - 01:07 PM

Cine vine sa iti controleze documentele contabile nu are nici o autoritate sa iti controleze si licentele pentru softwareul pe care il detii.Pt controlul licentelor este BSA-ul dar nu te astepta sa iti vina tie aia acasa, tu PFA fiind.
Eu sunt curios daca pana acum dintre toti PFA de aici, a fost careva controlat de cineva.



#18 Q-Viorel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PFA

Postat 26 June 2006 - 10:29 AM

multumesc mult pt raspuns



#19 ggg47

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 September 2008 - 10:33 PM

Buna tuturor!
Imi trimite si mie va rog,cineva un tipizat electronic de Nir si registru de casa?
Adresa mea de mail este: gaby47_2007@yahoo.es
Va multumesc mult.

Buna tuturor!
Imi trimite si mie va rog,cineva un tipizat electronic de Nir si registru de casa?
Adresa mea de mail este: gaby47_2007@yahoo.es
Va multumesc mult.



#20 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2008 - 02:43 PM

Vezi postareaMircea Scalat, la May 1 2006, 04:25 PM, a spus:

Amortismentele (LINEARE) sunt cheltuieli deductibile si se inscriu in REGSITRUL DE PLATI in coloana pentru PLATI.
NU! Amortizarea investitiilor se tine cu ajutorul fisei de operatiuni diverse.
La intocmirea declaratiei 200, din RIPL, aduni incasarile prin banca si numerar si le treci in celula de venituri brute??, platile prin banca si numerar din RIPL+amortizarea inregistrata in FISA DE OP.DIV. le treci in celula de cheltuieli deductib??
Am vazut si ceva ref. la pierderea fiscala din anii precedenti-> se preia din declaratia 200 a anului precedent.
Precizez, ca in RIPL, la plati, se inreg. NUMAI chelt. deductibile.

Aceasta postare a fost editata de PasareaPhoenix: 27 September 2008 - 02:44 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL