Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturi catre pers.fiz la en gros? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


facturi catre pers.fiz la en gros?

24 replies to this topic

#1 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 24 March 2006 - 10:24 AM

lamuriti-ma si pe mine intr-o problema?
la comert en gros care dupa mine inseamna vanzare catre persoane juridice in vederea punerii in circuitul economic a marfurilor este obligatorie factura. dar cum sa facturezi la persoane fizice? ele nu trebuie sa cumpere de la magazinele cu amanuntul? atunci acestea de ce mai exista daca toata lumea cumpara din depozite ? si pers.fizice si pers. juridice ?
nu cred caza este corect sa facturezi la pers. fizice.ma insel?
astept opiniile voastre si eventual unde naiba scrie ca eu n-am gasit nimic care sa ma lamureasca definitiv.
multumes.



#2 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2006 - 10:49 AM

comert en gros inseamna sa vinzi in cantitati mari la persoane fizice si juridice. ce te impiedica sa faci facturi si la pers fizice?




#3 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 24 March 2006 - 12:17 PM

Conform L 650/2002 art 4 lit c)
comert cu ridicata - activitatea desfasurata de comerciantii care cumpara produse in cantitati mari in scopul revanzarii acestora in cantitati mai mici altor comercianti sau utilizatori profesionali si colectivi.

Da se poate vinde de la en gros si la porsoane fizice in conditiile OUG 28/199 modificata.
Chiar am avut un control pe acesta tema.



#4 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 24 March 2006 - 03:33 PM

In sensul ordonantei de urgenta, prin livrari de bunuri cu amanuntul si prestari de servicii direct catre populatie se intelege acele activitati desfasurate cu caracter permanent. Nu intra in aceasta categorie eventualele livrari de bunuri si prestari de servicii direct catre persoane fizice efectuate intamplator de catre agentii economici, altii decat comerciantii cu amanuntul.HG.479/2003 CU PRIV LA og28/99



#5 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 24 March 2006 - 03:36 PM

merci pentru raspunsul concret.sper ca data viitoare cand o sa mai vina garda sa nu mai comenteze.au fost discutii pe tema asat foarte aprinse.daca poti sa-mi dai mai multe detalii despre controlul pe care l-ai avut pe acest subiect ti-as ramane recunoscatoare.



#6 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 24 March 2006 - 03:45 PM

inca o intrebare lenuta.pop:
cu alte cuvinte vand din depozit fara bon fiscal? adica fact+ chitanta.
scuza-ma pentru insistenta dar chiar vreau sa ma lamuresc odata.



#7 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 24 March 2006 - 04:06 PM

si inca ceva: daca este vorba de comert en gros inseamna ca evidenta este la pret de achizitie si preturile se pot negocia. fiind vorba de vanzare la pers fiz. se poate ajunge la vanzare cu un adaos foarte mic.in acest caz nu cumva este si o forma de a scoate din gestiune marfa fara a fi reflectata in contabilitate valoare reala a vanzarii? cine controleaza asta atata timp cat eu am voie sa umblu la preturi? nu este o forma de evaziune? asa ca iar ma intorc la casa de marcat unde preturile sunt fixe iar cand se modifica se face proc verbal de modif pret care se reflecta in contab.
astept mai multe opinii.



#8 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 24 March 2006 - 05:33 PM

La vanzarea cu ridicata poti sa vinzi un produs la valoarea lui de achizitie+ 1 RON :wink:
De ce tot insisti cu evaziunea fiscala?Ti s-a pus pata pe cineva si vrei sa-i faci rau sau ...? :?
Sa aveti minte!



#9 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 24 March 2006 - 05:48 PM

pote merg eu prea departe dar citeste subiectul "evaziune fiscala sau nu?"poate am fost mai clara acolo.nu ma deranjeaza daca nu esti de acord cu mine.



#10 cristina i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:afaceri

Postat 24 March 2006 - 05:58 PM

db a spus:

si inca ceva: daca este vorba de comert en gros inseamna ca evidenta este la pret de achizitie si preturile se pot negocia. fiind vorba de vanzare la pers fiz. se poate ajunge la vanzare cu un adaos foarte mic.in acest caz nu cumva este si o forma de a scoate din gestiune marfa fara a fi reflectata in contabilitate valoare reala a vanzarii? cine controleaza asta atata timp cat eu am voie sa umblu la preturi? nu este o forma de evaziune? asa ca iar ma intorc la casa de marcat unde preturile sunt fixe iar cand se modifica se face proc verbal de modif pret care se reflecta in contab.
astept mai multe opinii.
Nu e nevoie de casa de marcat la vanzarile cu ridicata!!!Nu este evaziune daca un produs cumparat cu 10 ron il vinzi catre o persoana fizica cu 11 ron,si in acelasi timp eliberezi ff+chit catre acea persoana.De ce e asa de greu sa intelegi?Sau ce vrei sa demonstrezi?
Am vrut sa te ajut,dar cred ca ti s-au dat destule raspunsuri care au fost corect formulate :evil:
CRED CA UN COLEG DE PE FORUM ARE DREPTATE :evil: E ultimul raspuns pe care ti-l dau ca sa nu demonstrez ca vreau sa arat "ce tare sunt!" :smt023
Sa aveti minte!



#11 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 24 March 2006 - 06:06 PM

ok.nu te obliga nimeni sa raspunzi.si apropo de casa de marcat la en gros nu asta era problema daca n-ai inteles si nici pretul la care vand acolo.stiu foarte bine lucrurile astea.problema era cea care da titlul subiectului.si atat.merci oricum.nimic nu este greu daca nu intri in amanunte.



#12 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 24 March 2006 - 09:28 PM

mare noroc ca te-a mai intrerupt cristina ca altfel ai fi batut recordul la posturi consecutive
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#13 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 March 2006 - 09:55 PM

Cata dreptate ai Pestesa,Multora le place bla bla bla.Chiar daca s-a dat raspunsul corect merg inainte fara rost....piedere de vreme.



#14 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 27 March 2006 - 08:18 AM

Scuze pentru intarziere. N-am avut internet.
Se poate vinde din depozit fara bon cu fact+ chit, daca se indeplineste cel putin una din literele dela art.2. din OUG 28/1999.
Vezi lit. j, r), s) daca te incadrezi sau celelalte.



#15 LINDA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:oradea

Postat 27 March 2006 - 08:57 AM

eu am primit amenda de la garda ca am facut facturi si chitante persoanelor fizice.nu ai voie.mie asa mi s-a spus.pentru persoanele fizice trebuie sa ai casa de marcat fiscala si emiti bon si factura iar pentru persoanele juridice factura si chitanta.sant in aceeasi situatie si trebuie sa iau casa de marcat.
linda



#16 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 27 March 2006 - 12:58 PM

lenuta.pop a spus:

Scuze pentru intarziere. N-am avut internet.
Se poate vinde din depozit fara bon  cu fact+ chit, daca se indeplineste cel putin una din literele dela art.2. din OUG 28/1999.
Vezi lit. j, r), s) daca te incadrezi sau celelalte.

merci pt.lamuriri.cred ca acum am baza legala.da vand marfa din depozit la persoana fizica numai daca incasez prin banca si eventual si la termen.
merci mult de tot.



#17 stoica daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 May 2006 - 12:09 PM

ieri am fost vizitati de garda
un client are depozit en gross si vinde mf la pers jurid cu fact+ chit si ocazional la pers fizice cu bon fiscal si fact daca cer
exista o sing gestiune
cei de la garda au spus ca totul e ok mai putin vinz catre pers jurid unde spun ca se intocmeste fact si bon fiscal daca se achita pe loc, nu fact +chit
cum e corect in cazul de fata o singura gestiune?
la vinz catre pers fizice fact+bon sau numai bon?
la vinz catre pers jurid fact+ bon daca se achita pe loc sau fact+chit?
multumesc pt raspuns



#18 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 26 May 2006 - 12:51 PM

factura si bon fiscal si pt pers juridice.



#19 stoica daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 May 2006 - 01:09 PM

dar care e baza legala?
unde scrie ca la pers jurid daca se achita fact pe loc treb sa dau fact+ bon fiscal?
te rog si multumesc de rasp



#20 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 26 May 2006 - 01:26 PM

ma intereseaza si pe mine acest lucru
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL