Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociat unic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asociat unic

35 replies to this topic

#1 Adina Bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 24 March 2006 - 03:41 PM

Mai as avea si eu doua problemute....
1)O persoana este angajata la o microintreprindere care are mai multi salariati.La un moment dat, angajatul respectiv preia microintreprinderea respectiva(o cumpara...) si devine asociat unic la societatea pe care a preluat-o....La societatea noua asociatul unic continua sa fie angajat!!!!!!!
Din cate stiu eu, un asociat unic nu poate sa fie angajat la propria societate.Ce se intampla?Ce trebuie sa fac?Precizez ca situatia dureaza de cativa ani...
2)Asociatul unic al unei microintreprinderi isi plateste contributiile la stat(nu stiu exact despre ce taxe este vorba...la casa de pensii plateste ceva) ca persoana fizica pt ca nu poate fii angajat la propria firma.Fosta contabila a introdus in contabilitate taxele pe care asociatul unic le-a platit in nume personal...si in afara de asta i-a tinut contabilitatea ca microintreprindere(a considerat probabil ca patronul firmei este angajat).Nemaiavand alti salariati, societatea este platitoare de impozit pe profit!!!!!!!!!!Sau se poate considera ca asociatul unic al firmei este salariat(pt ca plateste contributiile respective)????????
Pt mine era f clar ca societatea este platitoare de impozit pe profit...dar mai stii??????....persoana care s-a ocupat de firma pana acum m-a bagat in ceata de tot....
Sper sa ma ajutati....
Multumesc mult!
Adina



#2 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 25 March 2006 - 03:35 PM

Indiferent de situatia juridica a societatii este in cauza discutarea statutului ASOCIATULUI UNIC indiferent cu a ajuns la acest statu.

Asociatul-Unic, care este si ADMINISTRATOR-UNIC, se poate si este chiar obligat legal sa-si indeplineacsa anumite obligatii cetatenesti si sa-si asigure protectia sociala legala.

In atare situatie si tocmai pentru ca acesta sa nu fie in situatia unui tratament legal diferit, chestiune care ar fi in conflict cu DREPTUL CONSTITUTIONAL, dupa peste 10 ani de la "revolutie" si de la aparitia Legii nr.31/1990 si acestor categorii de cetateni li s-au asigurat aceleasi drepturi si obligatii ca si celorlalti oameni ai muncii ("suna ca dracu!" dar nu gasesc alta exprimare).

Astfel Asociatul-Unic si in acelasi timp Administrator-Unic are dreptul si obligatia de asi inregistra Contractul de Asigurare Sociala, Contractul de Asigurare de Sanatate, documente care se dupun si la ITM si AJOFM.

In baza acestor documente compartimentul personal-salarizare a entitatii juridice (persoana care efectueaza aceste operatiuni) intocmeste STAT DE PLATA SALARII si dispune compartimentului financiar-contabil (persoanei care efectueaza aceste operatiuni) sa onoreze obligatiile entitatii juridice catre administratiile bugetelor ori fondurilor in cauza prin asigurarea disponibilitatilor de cont curent si emiterea OP - FV pentru plata sumelor in cauza.

Toate sumele cuvenite Asociatului-Unic si in acelasi timp Administrator-Unic sunt considerate si se contabilizeaza ca FOND DE SALARII prin imputarea urmatoarelor conturi de cheltuieli 641;645.

Mircea Scalat



#3 Adina Bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 26 March 2006 - 05:06 PM

merci pt raspuns Mircea...
Sper sa-mi raspunzi si la cealalta intrebare...pe care a pus-o tot aceasta persoana care are o pregatire indoielnica in ale contabilitatii..
Adina



#4 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 26 March 2006 - 05:33 PM

Ma voi stradui sa dau raspunsuri complete la problemele de fond, cele cu substanta.

Mi'este dificil sa mastapinesc la celelalte..............
Mircea Scalat



#5 carmen_alsa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2006 - 12:37 PM

Asociatul unic este obligat sa-si plateasca asigurarile sociale la stat atata timp cat exista si alte firme private care asigura astfel de servicii??
exemplu AIG Life



#6 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 12:57 PM

Mircea Scalat a spus:

Astfel Asociatul-Unic si in acelasi timp Administrator-Unic are dreptul si obligatia de asi inregistra Contractul de Asigurare Sociala, Contractul de Asigurare de Sanatate, documente care se dupun si la ITM si AJOFM.

In baza acestor documente compartimentul personal-salarizare a entitatii juridice (persoana care efectueaza aceste operatiuni) intocmeste STAT DE PLATA SALARII si dispune compartimentului financiar-contabil (persoanei care efectueaza aceste operatiuni) sa onoreze obligatiile entitatii juridice catre administratiile bugetelor ori fondurilor in cauza prin asigurarea disponibilitatilor de cont curent si emiterea OP - FV pentru plata sumelor in cauza.

Toate sumele cuvenite Asociatului-Unic si in acelasi timp Administrator-Unic sunt considerate si se contabilizeaza ca FOND DE SALARII prin imputarea urmatoarelor conturi de cheltuieli 641;645.

asta e prima data cand o aud! Nu ca as avea prea mare experienta...dar oricum...cum poti sa contabilizezi in conturile 641 - 645, taxa pe care si-o plateste asociatul unic la CAS daca acea taxa se plateste cash la Casa de pensii si primeste chitanta pe numele lui personal, nu pe al firmei.
POate daca ar avea indemnizatie de administrator, am mai discuta despre niste fonduri asimilate salarii dar ca si administrator unic!?!
Iar cartea de munca a asociatului unic este tinuta la Casa de Pensii. ITM-ul nu are nici o tangenta cu asociatii unici.

Cat despre situatia data...s-ar rezolva super usor fara sa mai existe intrebari, doar numind pe altcineva administrator ca sa-i semneze actele aditionale la contractul de munca...asa ar ramane salariat cu toate cheltuielile deduse.



#7 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 12:58 PM

incheierea unul contract cu Casa de Pensii este obligatorie.



#8 carmen_alsa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2006 - 01:34 PM

si ce se intampla daca nu inchei acest contract obligatoriu cu casa de pensii?



#9 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 01:57 PM

nu stiu sa-ti raspund. Cert este ca am si eu un caz in care un asociat unic nu a vrut sa incheie acel contract.



#10 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 04 April 2006 - 09:06 PM

Lege nr. 31/1990 privind societățile comerciale
din 16/11/1990
Versiune actualizata la data de 30/10/2005

Art. 285. - Dacă asociatul unic dintr-o societate cu răspundere limitată este și administrator, poate beneficia de pensie ca la asigurările sociale de stat, în măsura în care a vărsat contribuția la asigurările sociale și pe aceea pentru pensia suplimentară.
Ministerul Muncii și Protecției Sociale

Normă metodologică privind aplicarea prevederilor art. II din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 41/2000 pentru modificarea și completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale
din 11/05/2000
Publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 223 din 22/05/2000
Face parte din
Ordin nr. 315/2000
Aprobat de
Ordin nr. 315/2000</

1. Prevederile prezentelor norme metodologice se aplică persoanelor care se regăsesc în una sau mai multe situații dintre cele prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. IV lit. a), B), c) și d) din Legea nr. 19/2000:
- asociat unic, asociați, comanditari sau acționari;
- administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
- membri ai asociațiilor familiale;
- persoane autorizate să desfășoare activități independente;
precum și persoanelor care desfășoară activități exclusiv pe bază de convenții civile de prestări de servicii, prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. VI din lege.
2. Persoanele sus-menționate, care au împlinit vârsta de 18 ani și care realizează un venit lunar de cel puțin o pătrime din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, au obligația să plătească contribuția pentru asigurările sociale de stat și cea pentru pensia suplimentară. Pentru aceste persoane, contribuția pentru asigurările sociale de stat și cea pentru pensia suplimentară se datorează începând cu data de 1 mai 2000.


Lege nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă
din 16/01/2002
Versiune actualizata la data de 01/01/2006

Art. 20. - Se pot asigura în sistemul asigurărilor pentru șomaj, în condițiile prezentei legi, următoarele persoane:
a) asociat unic, asociați;
B) administratori care au încheiat contracte potrivit legii;
c) persoane autorizate să desfășoare activități independente;
d) membri ai asociației familiale;
…………………………………………………
Art. 22. - (1) Persoanele prevăzute la art. 20 pot încheia contract de asigurare pentru șomaj cu agenția pentru ocuparea forței de muncă în a cărei rază teritorială își au domiciliul sau, după caz, reședința, dacă au cel puțin vârsta de 18 ani și sunt asigurate în sistemul public de pensii și în sistemul asigurărilor sociale de sănătate.
(2) Venitul lunar pentru care se asigură persoanele prevăzute la art. 20 nu poate fi mai mic decât salariul de bază minim brut pe țară.


Codul fiscal:
CAPITOLUL III
Venituri din salarii
Definirea veniturilor din salarii
Art. 56. - (1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani și/sau în natură, obținute de o persoană fizică ce desfășoară o activitate în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă.
(2) În vederea impunerii, sunt asimilate salariilor:
…………………………………………………
h) indemnizația lunară a asociatului unic, la nivelul valorii înscrise în declarația de asigurări sociale;
…………………………………………………
Cel ce a redactat textul CODULUI FISCAL este puțin pe lânga problemă, deoarece asociatul fie el și unic nu poate primi indemnizații ci numai cotă parte din profit, însă acel asociat-unic care este și administrator-unic, si nu are vre-un alt angajament prin care realizează venituri salariale în baza unui contract de muncă, este obligat prin legea asigurărilor sociale să contribue la sistemul de asigurări, indemnizația fiind în acest caz o remunerare și deci un venit de natură salarială și ca atare se include în fondul de salarii se decontează prin utilizarea procedurilor și pe formularele comune pe economie.

În toate aceste cazuri cheltuilelile sunt deductibile fiscal atât pentru PFA cât și pentru SRL-uri cu asociat-administrator-unic.

Ca documente ce se vehiculează în această sferă sunt unele specifice sistemului de asigurari și altele comune pe economie.

Cui nu-i vine să creadă să cerceteze și prevederile Constituției referitoare la egalitatea cetățeanului în fața legii și la nulitatea oricărei prevederi legale care tratează discriminatoriu cetățenii.



Si daca situatia este asta cum oare se contabilizeaza cheltuielile in cauza astfel ca datele contabile furnizate sa poata fi comparabile si sa reflecte informatia referitoare la consumul si costurile muncii prestate.

Actele normative enumerate nu sunt actualizate cu modificarile si completarile la zi.
Mircea Scalat



#11 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 04 April 2006 - 09:08 PM

Daca nu se incheie asigurare sociala persoana in cauza intra sub incidenta legii care prevede amenzi si penalitati si majorari reglementate de CODUL FISCAL.
Mircea Scalat



#12 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 04 April 2006 - 10:48 PM

frumoasa expunere Mircea. Cred ca am vazut ceva asemanator (daca nu identic) si in tribuna economica (ma refer la penultimul tau mesaj), insa eu sunt de acord cu inhgeras. Daca nu primeste indemnizatie si plateste contributiile pe numele sau (pers fizica) nu ai cum sa bagi pe cheltuiala firmei. Eu bag contributiile platite de asociatul unic cu chitanta pe numele lui in 461 si la sfarsit de an il inchid daca am ceva sume cu care a creditat soietatea. In cazul in care apare pe stat situatia se schimba
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#13 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 05 April 2006 - 07:08 PM

Imi pare bine ca si redactii de reviste de specialitate dau raspunsuri "identice".

Nu sunt abonat la Tribuna Economica, si nu o mai consult de prin anul 1990.

Trimiterea ma lovit sub centura intr-un anumit fel.

Ce face unul sau altul e o chestiune.
Ce este obligatoriu sa faca este reglementat.

FIECARE ARE DREPTUL SA GRESEASCA.
Humanum errare este - A gresi este omenesc
Perseverare Dibolicum - A persevera este diabolic (satanic)

ORICINE ARE DREPTUL SA INCALCE ORICE REGLEMENTARE.

O STARE GENERALA DE INFRACTIONALITATE NU JUSTIFICA INFRACTIUNEA NICIUNUI INDIVID.

Diferenta dintre infractiune si contraventie este aceea ca prima se face cu buna stiinta si urmareste tocmai eludarea prevederilor legale, pe cind celei de a doua ii lipsesc aceste elemente.
Mircea Scalat



#14 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 05 April 2006 - 08:51 PM

pestesa a spus:

frumoasa expunere Mircea. Cred ca am vazut ceva asemanator (daca nu identic) si in tribuna economica (ma refer la penultimul tau mesaj), insa eu sunt de acord cu inhgeras. Daca nu primeste indemnizatie  si plateste contributiile pe numele sau (pers fizica) nu ai cum sa bagi pe cheltuiala firmei. Eu bag contributiile platite de asociatul unic cu chitanta pe numele lui in 461 si la sfarsit de an il inchid daca am ceva sume cu care a creditat soietatea. In cazul in care apare pe stat situatia se schimba, contributiile nefiind platite in numele personal al asociatului, ci pe firma si atunci normal ca folosesti conturi precum 641, 645...

Eu inregistrez respectivele cheltuieli in 471 si la sfarsitul anului inchid contul cu dividendele repartizate .



#15 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 07 April 2006 - 05:13 PM

Mircea Scalat a spus:

Trimiterea m-a lovit sub centura intr-un anumit fel.

.

nu a fost cu intentie... era doa o constatare


oricum mi-a placut si a doua expunere si modul in care ti-ai sustinut punctul de vedere, doar ca pentru greselile pe care le fac eu platesc

---------------------------------------------------------------------------------

inhgeras a spus:

nu stiu sa-ti raspund. Cert este ca am si eu un caz in care un asociat unic nu a vrut sa incheie acel contract.

din legea 19/2000 reiese ca sunt asigurate obligatoriu persoanele care sunt asociat unic si realizeaza un venit brut pe an de cel putin 3 salarii medii pe economie . Poate asociatul unic la care te referi nu realizeaza un astfel de venit pe an (cel putin teoretic)

------------------------------------------------------------------------------------
Cand se poate vorbi de deductibilitatea cheltuielilor referitor la un asociat unic? ... pai sunt doua cazuri (in unul se poate vorbi de cheltuieli deductibile in celalalt nu):


1. exista asociati unici care isi administreaza singuri societatea si nu primesc nici o indemnizatie lunara (si aici e si asociatul unic despre care vorbeam intr-un post anterior). In cazul asta, asa cum spuneam mai sus, nu se poate vorbi despre cheltuieli asimilate salariilor, deci nici de impozit, iar conturile 641, 645 pica. Cheltuielile facute de asociat unic cu contributiile nu sunt trecute pe firma, deci nu se pune problema deductibilitatii pentru nici o cheltuiala, neexistand o indemnizatie lunara.

in cazul asta se face

461.analitic = 431.analitice -> inregistrarea contributiilor asociatului unic
431.analitice = 5311 -> plata contributiilor asociatului unic si
5311=461.analitic (461 se inchide cand asociatul aduce banii pentru contributiile pe care el trebuie sa le plateasca sau daca exista o creditare anterioara facuta se micsoreaza soldul din 4551.)

2. pentru administrarea societatii asociatul unic primeste o indemnizatie lunara, caz in care se face STAT si inregistrarile sunt:
621 = 401.analitic -> indemnizatia lunara a asociatului
401.analitic = 444, 5311 -> impozitul si restul de plata
si apoi avem doua variante:
a) daca asociatul depune banii inainte de plata contributiilor pe care le datoreaza se face:
5311= 462.analitic -> incasarea de la asociat a sumelor ce trebuie platite
462 = 431.analitice -> inregistrarea contributiilor
431.analitice = 5311 -> achitarea contributiilor

B) varianta in care asociatul aduce banii dupa ce firma plateste contributiile lui, iar inregistrarile sunt cele de la cazul 1.

in cazul asta (2.) se poate vorbi de cheltuieli deductibile fiscal, dar nu de 641, 645 si nici de sumele care fac obiectul contributiilor platite de asociatul unic

ps: maine poate o sa postez aici tot articolul din tribuna economica pentru cei care nu au abonament si vor sa il parcurga (poate ar mai trebui parcurs si de cei care nu mai consulta revista din... sa zic un an intamplator...1990 :smt032 . S-au schimbat multe de atunci, unele in bine, altele in rau) :smt032

-------------------------------------------------------------------------------------
am postat un link cu celebrul articol din Tribuna aici

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?p=...ighlight=#79067
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#16 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 07 April 2006 - 11:15 PM

Daca recunosti ca a fost o "lovitura" (fara intentie) ar fi trebuit sa recunosti si ca a fost un anumit fel de "constatare"

"link-ul" l-am urmarit si m-a trimis la
...................................
d@n Moderator Local

Data inscrierii: 06/Feb/2006
Mesaje: 18
Locatie: Constanta
.....................................

In care se face referire la
................................................................................
..................
Trimis: Vin Apr 07, 2006 11:56 am Titlul subiectului: indemnizatie asociat unic - monografie contabila

--------------------------------------------------------------------------------

BAZA LEGALA

• Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale - republicata
• Codul fiscal - cu ultimele modificari;
• H.G. nr. 1.766/2005 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara;
• Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale;
• O.U.G. nr. 15012002 privind organizarea si functionarea sistemului de asigurari sociale de sanatate - cu modificarile din 2005;
• Normele metodologice privind CASS, aparute în decembrie 2005;
• O.U.G. nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate;
• O.G. nr. 1 din 12 ianuarie 2006 pentru reglementarea unor masuri financiar-fiscale în domeniul asigurarilor sociale;
• Normele din 27 ianuarie 2006 de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate (M. Of. 147/februarie 2006);
• Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca - cu modificarile la zi;
• Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale - cu ultimele modificari;
• Legea nr. 380/2005 privind bugetul asigurarilor sociale de stat pe anul 2006.
................................................................................
.....................

Deci articolul nu are nimic de a face cu consultarea ori nu a Tribunei Economice de prin '90. Dupa cum nu exista nici o relatie dintre continutul unui articol ce fac unii ori altii.

In fond articolul are o concluzie clara si anume pe care imi permit sa o reformulez

(Daca tot obligati sunteti stimati asociati-administratori-unici sa va asigurati din punct de vedere social aveti si o solutie pe care v-o indicam)

• pentru că oricum era obligat să se asigure la Casa de pensii dacă realiza venituri anuale mai mari de 3 salarii medii brute și dacă nu-și acordă o indemnizație, el suportă toate contribuțiile din buzunar;
• pentru că va beneficia de o pensie odată și odată;
• dacă este bolnav beneficiază de aceleași drepturi ca toți salariații;
• pentru că, în general, .are și el nevoie de bani ca să trăiască.


Dar, cred ca tot degeaba, pentru ca sunt si persoane care sunt mindre ca traiesc in greseala si ca raspund (platesc) pentru asta.

Da! Vor raspunde daca-i va intreba cineva.
Da! Vor plati daca nu au umbrelute. (Se poate citi si altfel- Nu sunt membrii PCR- Pile;Cunostinte;Relatii)

Nu voi intelege niciodata, printre altele, ce relatie contabila poate sa existe intre contul 471 si 457 (ggf 2006-04-05-8:51)
Mircea Scalat



#17 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 08 April 2006 - 09:17 AM

cam mult off topic... PCR???... traim in ROMANIA, asta e, voluntar/involuntar suntem membri

on topic: discutia era daca sunt sau nu deductibile cheltuielile facute de asociatul unic in numele lui ptr plata contributiilor obligatorii. Raspunsul e unul singur: NU (contrar celor spuse de tine; contul 462 folosit in aplicatia din articol imi da dreptate) Deductibila e doar cheltuiala cu indemnizatia asociatului unic (daca primeste asa ceva pentru administrare)


Deci afirmatia

Mircea Scalat a spus:

În toate aceste cazuri cheltuilelile sunt deductibile fiscal atât pentru PFA cât și pentru SRL-uri cu asociat-administrator-unic.

nu sta in picioare... nu stiu cum e cu PFA dar la SRL [-X

... si iar off topic:
1. de acord cu tine: orice om are dreptul sa greseasca
2. aici nu e vorba de o stare generala de infractionalitate, e vorba doar de o persoana care vrea sa demonstreze ca rata impunge, cand ea macane si fuge. Daca majoritatea gandeste si face intr-un fel, si vine o persoana cu putere de convingere si zice altfel decat e corect, poate sa convinga cateva persone ca e cum zice el, dar asta nu inseamna ca are si dreptate. Ca sa iti zic mai clar: gresesti daca folosesti 641, 645 si bagi ca deductibile cheltuielile facute pe numele asociatului unic. Si da, platesc cand gresesc (dar in situatia de fata nu e cazul), daca ar face toata lumea asa, tara ar merge mai bine, nu ar mai exista PCR, si s-ar face mai putine greseli
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#18 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 08 April 2006 - 07:24 PM

Deductibilitatea cheltuielilor este intr-o anumita conditie si anume aceea prin care se ajunge la declararea unor drepruri salariale utilizind prevederile legale, care permit si/sau obliga la plata lor.
In celelalte cazuri poate fi vorba de plati facute de asociatul-administrator-unic.

Fara lalaiala se mai poat vedea si normele de aplicare ale Legii nr.300/2004, prevederile fiscale referitoare la vectorul fiscala al persoanelor juridice si fizice s.a.a.m.d.

PUNCT.

Ne place sa credem ca traim intr-o tara libera. E bine!

A nu se confinda LIBERTATEA cu libertinajul.

ori MRALITATE cu amoralitatea, sara mai mica a imoralitatii, ori antecamera ei.
Mircea Scalat



#19 bsd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 12 April 2006 - 08:58 PM

Cum se poate face ca asociatul unic care este si administratorul societatii sa primeasca acea indemnizatie lunara? Face el o Hotarare AGA prin care decide sa-si acorde lunar X% din profit (sau o suma fixa)?



#20 khasis

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:cta

Postat 12 April 2006 - 09:17 PM

Buna ! Am nevoie mare de ajutor ! :!: !
Am ajuns de putin timp la o firma si, uitandu-ma prin acte am observat ca la 455 la 30.12.2005 am un sold imens de aproape 5 miliarde pe care trebuie sa le restitui.
Am gasit ca firma a cumparat de la producatori individuali pe care insa i-a platit administratorul, apoi firma i-a facut dispozitie de plata; in jurnalul de cumparari si in casa apare doar numele producatorului (de dispozitii nici urma). :(
M-ar ajuta mult sa pot sa scad din 455 suma din dispozitiile de plata catre administrator.
Se poate sa fac acest lucru? Si mai ales, daca da, cum?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL